• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Кінець Труби. Як Верховна Рада передала ДБР в руки Зеленського

Верховна Рада дала старт "перезавантаження ДБР", наслідком якого має бути звільнення Романа Труби
Реклама на dsnews.ua

Законопроект 2116 про ДБР був підтриманий Верховною Радою у другому читанні на початку ранкового засідання. "За" проголосували 250 нардепів. З них 224 від "Слуги народу". Показово утрималися нардепи з групи Коломойського - Олександр Дубинський, Ольга Василевська-Смаглюк. Не голосувала у більшості група "За майбутнє" (один голос "за" Чайковського), а також ЄС і "Батьківщина". Підтримали "слуг" депутати від "Голосу" (18 голосів "за"), "Оппоплатформы" (Качний і Макаренко) і п'ять позафракційних, включаючи Скороход, Разумкова і Стефанчука.

Тепер Роман Труба та його заступники можуть бути звільнені - це дозволила зробити проголосована ще в листопаді поправка.

В акурат до голосування відбувся ряд цікавих подій. НАБУ провело обшук у близького соратника поки ще керівника ДБР Романа Труби - Ігоря Щербини (його кум). А також у ще однієї людини на прізвище Шевченко. За словами джерела "НВ", Щербина і Шевченко ніби намагалися продати закриття справи в ГБР за $150 тис. І отримали 50% суми.

Президент Володимир Зеленський оперативно відреагував на це у своєму "Фейсбуці". Мовляв, це ще один аргумент на користь необхідності перезавантаження керівництво бюро. І 2116 потрібно голосувати.

Роман Труба відреагував у своєму "Телеграме".

"Дізнався з новин, що мій колишній колега ще з часів ГПУ за гроші обіцяв впливати на хід кримінальних проваджень в ГБР, і це кримінальне провадження розслідує НАБУ, - написав Труба. - Звертаю увагу на кілька моментів: Перше. Ні на керівництво ДБР, ні на слідчих неможливо впливати ні за гроші, ні за будь-які інші ресурси. Якби мені стало це відомо, то я б першим написав заяву про злочин. Друга. Я не знаю, чи дійсно кримінальне провадження і чи правда, що хтось намагався заробити на ДБР . Нехай це з'ясовують колеги - до мене ніхто не звертався, але я повністю відкритий для роботи зі слідством. Це питання не моєї репутації, а репутації всього Державного бюро розслідувань. Третє. Мене так активно намагаються зняти з посади, деякі не можуть зупинитися у своїй фантазії: якісь записи в "Телеграм-каналі", підміна законопроекту і навіть новини борделю. Ось тепер це. Скоро можна буде писати книгу фейків по створенню ДБР. Але це означає лише одне: ми незручні для чиновників, ми їм заважаємо, тому вони йдуть на будь-які заходи, щоб знищити ДБР. Але не вдасться".

Його пост виглядав особливо смішно, тому що сьогодні вранці в "Телеграм" "Трубу прорвало" злили чергову порцію прослуховувань, які, зокрема, стосувалися нібито самого Труби і його нібито консультацій з Богданом. А також, можливо, голови НАБУ Артема Ситника і його корупційного "рівненського відпочинку", з-за якого він може втратити посаду.

Реклама на dsnews.ua

Цього Володимир Зеленський, на жаль, не помічає.

Відповідно, фундамент під голосування закону про ДБР був створений. Очевидно, що робилося це з метою дискредитувати тих, хто "перезавантаження ДБР" не підтримує, і зменшити потенційну кількість цих людей, а також вдарити по Трубі. Ще вчора скандальний юрист Андрій Портнов, з яким також неодноразово пов'язували Романа Трубу, висловився проти прийняття закону у своєму "Телеграме". Враховуючи це, відсутність голосів близьких до Коломойському нардепів тут показово. Портнова пов'язують з багатьма з них, як і з олігархом.

Що з законом

Ще в листопаді комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності розглядав законопроект 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань", а саме поправку до нього № 320, яка передбачає перезапуск ДБР.

У ній йдеться, що повноваження директора ДБР та його заступників припиняються достроково у разі прийняття відповідного закону про бюро у ВР. "Ми зараз фактично змінюємо структуру органу. Він буде одним з найвпливовіших правоохоронних органів у країні. Коли ми повністю змінюємо функціонал і вплив ДБР, надаємо йому великі повноваження, то є і перезапустити керівництво", - сказала член комітету, депутат від партії "Голос" Олександра Устінова.

У той же час голова ДБР Роман Труба, присутній на комітеті, висловлювався проти цієї поправки. Мовляв, її проштовхують чиновники, які є фігурантами розслідувань бюро.

"Не подобається робота ДБР. Так, не подобається тим, кому оголошено підозру і кому буде оголошено підозру. Петро Порошенко чекає моменту, коли буде звільнений директор Державного бюро розслідувань. Коли хтось хоче, щоб саме за це звільняли керівництво ДБР, то він навмисне або випадково стає на бік тих чиновників. Це саме в той момент, коли в майбутньому будуть гарячі підозри", - зазначив він.

Крім того, парламентський комітет підтримав поправку, яка передбачає створення конкурсної комісії щодо обрання керівництва ДБР та перекладу слідчих і прокурорів у справах Майдану з Генпрокуратури в ГБР без конкурсу.

Після цього члени комітету проголосували за включення законопроекту № 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" до другого читання за основу і в цілому.

Розгляд законопроекту у ВР перенесли на грудень. Але 15 листопада депутати проголосували за поправку про зміну голови органу. "За" були 259 депутатів.

"Повноваження директора Державного бюро розслідувань, першого заступника директора Державного бюро розслідувань та заступника директора Державного бюро розслідувань припиняються достроково. Президент України протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності цього Закону призначає тимчасово виконуючого обов'язки директора Державного бюро розслідувань, який має повноваження директора Державного бюро розслідувань, передбачені Законом України "Про Державне бюро розслідувань". Повноваження особи, яка тимчасово здійснює повноваження директора Державного бюро розслідувань, припиняються в день призначення на посаду директора Державного бюро розслідувань у порядку, визначеному Законом України "Про Державне бюро розслідувань", - йдеться в законі.

Що буде з ДБР

Після прийняття у другому читанні і в цілому закону про бюро, Роман Труба та його заступники мають бути звільнені. Втім, теоретично, вони можуть залишитися в. о.

Для нового керівника органу у майбутньому настануть добрі часи. Його повноваження всередині відомства збільшаться. Глава ДБР зможе одноосібно керувати відомством і не ділитися повноваженнями з власними заступниками. У нинішніх умовах, за законом, голова ДБР Труба був змушений узгоджувати свої рішення з заступниками, з якими в нього був конфлікт.

Новий закон передбачає, що заступники голови в ГБР будуть призначатися за поданням конкурсної комісії, яка формується самим бюро.

Якщо сьогодні ГБР є органом виконавчої влади в державному правоохоронному органі. Це досить важливий момент, оскільки таке рішення буде означати, що законодавство, яке поширюється на органи виконавчої влади, більше не буде стосуватися бюро.

Однак позитивчик є не тільки для головного українського "ФБРовца". Президент України за новим законом збільшить вплив на орган. Оскільки керівник ДБР буде призначатися главою держави, хоч і за поданням комісії після проведення конкурсу (представники Кабміну, президента і ВР будуть у її складі), а також буде звільнятися президентом за наявності підстав.

Також Рада громадського контролю при бюро затверджується президентом, а це означає, що там, швидше за все, будуть люди нашого "першого". Варто нагадати, що крім заступників у Труби був конфлікт як раз з Радою громадського контролю, а також з підрозділом внутрішнього контролю. За новим законодавством директор бюро зможе самостійно формувати це підрозділ, а також весь апарат. При цьому територіальні органи ДБР перетворюються в територіальні управління, яких буде не більше 10 (замість семи, як зараз): "Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань його директор своїм рішенням утворює не більше десяти територіальних управлінь, діяльність яких поширюється на одну або декілька областей, Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь, а також визначає їх місцезнаходження, структуру і штатну чисельність".

Між іншим, чисельність ДБР тепер буде визначати Кабмін за поданням директора ДБР. Зараз же кінцева чисельність складає 1500 осіб.

Замість Секретаріату Кабміну роботою конкурсної комісії за новим законодавством має займатися ДБР. До складу конкурсної комісії входять: три особи, визначені Президентом України за результатами відкритого конкурсу; три особи, визначені Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання і протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. Якщо ДБР контролює роботу комісії, то це буде означати, що її буде контролювати сам директор.

Важливо, що призначення на посади в Державному бюро розслідувань, крім посади директора Державного бюро розслідувань, першого заступника директора Державного бюро розслідувань, заступників директора Державного бюро розслідувань та посад працівників апарату директора Державного бюро розслідувань, здійснюється за результатами відкритих конкурсів, що проводяться конкурсними комісіями з проведення конкурсів на зайняття посад працівників Державного бюро розслідувань, або в порядку переведення.

Потрібно розуміти, що нове законодавство централізує владу у самому ДБР його директора, який буде звітувати особисто перед президентом.

Таким чином, Володимир Зеленський зможе отримати владу над цим органом.

Що буде з Трубою

Як вже зазначалося вище, прийнявши поправку № 320, влада прибрала труднощі з можливим звільненням Труби і його заступників.

Не так давно Володимир Зеленський проводив зустріч з головою САП Холодницким і керівником НАБУ Ситником. Тоді ще всі дивувалися, мовляв, чому на зустріч не покликали Трубу. У кулуарах говорили, що Зеленський був незадоволений роботою ДБР. Бюро не забезпечило гучних посадок. Той самий Пашинський, який отримав підозру від ДБР, опинився під арештом не за корупцію, а за стрілянину по Химикусу. Справи проти Порошенка, в яких він проходить свідком, не рухаються. А остання гучна історія з "бракованими бронежилетами генерала Марченко" взагалі стала скандалом.

Якщо говорити про Порошенка, то справи проти нього, швидше за все, не сильно цікавлять Зеленського, оскільки несуть загрозу критики із Заходу. Натомість юрист Андрій Портнов, вплив якого в ГБР вважають серйозним, а також Ігор Коломойський зацікавлені в розслідуваннях проти п'ятого президента.

У той же час Зеленському, навпаки, не треба, щоб на ДБР впливав саме Портнов. Тому новий закон допоможе президенту вирішити завдання з позбавленням "влади" юриста над органом. І в цій історії майбутнє Труби, схоже, таки вирішено. І він не буде призначений повторно, хіба що буде працювати виконуючим обов'язки до пришестя нового головного ГБРщика.

Що буде з справами Майдану

Справи Майдану, які розслідувала ГПУ, будуть розподілені між ДБР, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро і Службою безпеки України.

В ГБР вже створено підрозділ з розслідування злочинів проти активістів Майдану.

У той же час Верховна Рада повинна підтримати поправку до законодавства, яка дозволяє перехід з Генпрокуратури в ГБР без проходження конкурсу слідчих і прокурорів, які розслідували справи Майдану. З-за неї голодували адвокати у справах Майдану - пані Закревська, різні волонтери. Сьогодні це було зроблено 334 голосами "за". Це означає, зокрема, й те, що в ГБР виявиться пан Горбатюк.

    Реклама на dsnews.ua