• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

В допомогу "Зе!команді". Як Коломойський буде будувати партію "Слуга народу"

Можна вже спрогнозувати, хто займе губернаторські пости при президенті Зеленском
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Всі учасники президентської гонки, розраховували набрати хоча б кілька відсотків, одночасно думали про парламентські вибори. Не став винятком і висуванець партії "Слуга народу" Володимир Зеленський. Хоча сам він навряд чи здатний щось зробити для партійного будівництва, про це подбали його партнери і старші товариші. Насамперед - Ігор Коломойський, якого, власне, і підозрюють, що він є головним бенефіціаром цього проекту.

Зеленський тепер може бути самим великим політичним капіталом Коломойського. Несподівано і чудово великим, якщо дивитися очима самого Ігоря Валерійовича. Багато років у групи "Приват" (на відміну від групи Ріната Ахметова) не було власної партії, а були тільки "яйця в чужих кошиках". У липні 2015-го Коломойський спробував виправити це становище: під місцеві вибори була створена партія "Укроп", яка, втім, не змогла пробитися у вищу лігу української політики. Партія має в своєму розпорядженні кількома депутатами в нинішній Верховній Раді, але спроби сколотити на їх основі партгруппу "Кропу" виявилися безуспішними. Ще більш серйозною проблемою виявилося відсутність привабливого лідера. Спочатку партію очолював Геннадій Корбан, потім - Денис Борисенко, з травня 2016 р. - нардеп Тарас Батенко, про якому переважна більшість виборців може хіба що спитати: "А хто це?".

Таке питання ні в кого не виникне щодо Зеленського. Вирішивши висунути його в президенти, Коломойський відкрив для себе широке вікно можливостей. Ще до першого туру він зайнявся підбором для Зеленського команди, яку можна було б пред'явити народу (і Захід) як професіоналів. Так поруч із Зеленським з'явилися екс-міністри фінансів Олександр Данилюк і економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. А відразу після першого туру, передчуваючи перемогу Зеленського у другому, Коломойський став шукати кандидатів на різні керівні посади в центрі і на місцях.

Також ідуть переговори про формування нової більшості в парламенті і перехідного уряду. Деякі депутати - наприклад, Сергій Лещенко - вже відкрито перейшли на бік Зеленського, але основний наплив перебіжчиків, зрозуміло, буде після другого туру - якщо, звичайно, переможе Зеленський. Втім, навіть якщо він програє, перебіжчики теж будуть, тільки в меншій кількості. Адже всі депутати думають про нової каденції. А "Слуга народу" з майже порожнім поки списком і очікуваними (на підставі результатів голосування 31 березня) більше 30% голосів - це дуже привабливий паровоз в новий парламент. Так і в мажоритарних округах партійний бренд "Слуги народу" може стати гарантією перемоги - принаймні там, де лідирував Зеленський.

Всім цим "новим обличчям" з нинішніх структур виконавчої влади та Верховної Ради доведеться внести посильний вклад у розвиток партійної мережі "Слуги народу". Однак зрозуміло, що для цього ще необхідно, щоб існувала сама мережа. Партія "Слуга народу" була створена в кінці 2017 р. на базі Партії рішучих змін" - одного з багатьох політичних стартапів, запущених спеціально для подальшого перепродажу. Очолив "Слугу народу" керівник ТОВ "Квартал 95" і "Студія Квартал 95" Іван Баканов. Тобто висунення Зеленського (який, нагадаємо, є художнім керівником ТОВ "Квартал 95") було заплановано ще тоді. Звичайно, у Баканова не було ані досвіду, ані ресурсів для створення партійної мережі. Так це від нього і не вимагалося. Цілий рік партія пробула в стані "сплячої красуні", чекає "поцілунку принца". І перед настанням 2019-го нарешті дочекалася.

За три місяці, була створена більш-менш працездатна всеукраїнська мережа "Зе!офісів", як вони самі себе називають. Їх керівники - молоді й амбітні - зараз перебувають в ейфорії, відчуваючи себе стрімко возносящимися в "соціальному ліфті" на висоту, про яку раніше не можна було і мріяти. Але їх чекає ще немало сюрпризів.

Насамперед - це те, що багато вакансії будуть віддані Коломойським зовсім іншим людям. Тим, хто давно входять у його кадрову обойму і зараз очолюють його найбільші промислові активи (такі як "Дніпроазот", "Дніпроспецсталь", Запорізький та Нікопольський заводи феросплавів, Криворізький залізорудний комбінат, Марганецький та Орджонікідзевський гірничо-збагачувальні комбінати, НПЗ "Нафтохімік Прикарпаття", НПК "Галичина" і ряд інших). А також тим, яких він перекупить або, навпаки, самі викуплять у нього франшизу на користування брендом "Слуги народу" у своєму регіоні. А що стосується партійного будівництва, то тут напевно знайдеться фронт роботи для партії "Укроп".

Реклама на dsnews.ua

Коломойський особисто бере участь у цьому политпроекте - очолює комісію партійного контролю "Кропу". На нинішніх президентських виборах Коломойський відвів "Кропу" технічну роль: нардеп від Івано-Франківщини Олександр Шевченко, якого "Укроп" висунув у президенти, займався в основному чорним піаром проти Порошенка, а сам набрав лише 0,57% голосів. Але на парламентських виборах саме "Укроп" може стати основою мережі структур партії "Слуга народу" - якщо не у всіх регіонах, то принаймні там, де сам "Укроп" вже має вплив і власними структурами.

Можна вже спрогнозувати, хто очолить деякі ОДА при президентові Зеленском. Ключову Дніпропетровську область Коломойський довірить очолити комусь із найбільш довірених своїх осіб. Претендентів вистачає, серед них і Геннадій Корбан, який очолює обласну організацію "Кропу". Волинську ОДА очолить хтось з команди нинішнього голови облради Ігоря Палиці, тоді як сам Палиця цілком може очолити адміністрацію президента Зеленського (і таким чином фактично підмінити собою Зеленського). Львівську, Івано-Франківську, Кіровоградську, Чернігівську ОДА можуть очолити нинішні нардепи Тарас Батенко, Олександр Шевченко, Валентин Дідич і Олександр Дубінін. Київську - нинішній перший заступник голови облради Володимир Майбоженко, Запорізьку - нинішній голова фракції "Кропу" в облраді Ярослав Гришин. Всі вони зараз члени президії партії "Укроп", але за сигналом Коломойського з легкістю перефарбуються в "Зе!колір" і увіллються разом зі своїми обласними партструктурами в "Зе!команду".

    Реклама на dsnews.ua