• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Контрабанда аварійних вагонів і фіктивні ремонти – як збагачуються ВІПи Мінінфраструктури та Укрзалізниці

Реклама на dsnews.ua

Останнім часом розголосу набула практично детективна історія про насичення України імпортованими з Росії вантажними вагонами, які вже вичерпали свій ресурс

Мова йде про безпрецедентну за масштабами контрабанду в інтересах високо посадовців, пишуть «Економічні новини».

Починаючи з 2015 року, в Україні з порушеннями законодавства було імпортовано понад 20 тис. старих вантажних вагонів (з них понад 90% – з Росії). Для цього є обґрунтування: новий вантажний вагон коштує близько $60 тис., тоді як підставні фірми закуповують списані вагони в РФ і ОРДЛО за $1 тис., але по документах він проходить як капітально відремонтований.

В Україні терміново потрібно оновити від 90 до 120 тис. вантажних вагонів (з вичерпаним нормативним терміном), а це близько половини всього номінального вантажного парку країни. Йдеться про фактично списані аварійні вагони, які з порушенням законодавства допускаються на залізничну мережу.

З боку громадськості все частіше звучать два питання: хто винен в такому стані справ і коли винні понесуть кримінальне покарання?

ЗМІ звинувачують «компанії-прокладки» в закупівлі вагонів в ОРДЛО в інтересах окремих чиновників з Мінінфраструктури (читай – Владислава Криклія) і підробці документів на вагони, придбані в РФ. У певних публікаціях описані схеми з реєстрацією фіктивних компаній у РФ, підробкою тощо. За участю корупційної складової вагони з РФ і ОРДЛО «легалізуються» в Україні.

Як стверджують автори статті, ремонти на заводах та в депо виконуються неналежним чином, мають місце «фіктивні» ремонти, порушення в прийманні УЗ вагонів після таких вельми умовних ремонтів.

У результаті кількість пригод на залізниці України збільшується з року в рік. У 2019 на залізничному транспорті України мали місце 1202 транспортні пригоди, у тому числі 705 аварій (у яких загинули 354 і отримали травми 232 особи), 473 інциденти без постраждалих, 24 пожежі (звіт «Укртрансбезпеки»). У минулому році помітно зросла кількість аварій з загиблими і травмованими. В Україні щодня відбувається кілька невеликих НП – і кожна загрожує перерости на серйозну аварію, а 2-3 рази на тиждень з рейок сходять склади.

Причиною більшості НП є недотримання регламентних термінів експлуатації вагонів, відзначають автори. Старі вагони фіктивно оформляються як такі, що «пройшли капремонт» і направляються на залізничну мережу.

Аналіз оперативних зведень «Укртрансбезпеки» свідчить, що саме продовження і допуск рухомого складу з продовженими термінами експлуатації (всупереч нормативам) є причиною більшості прикрих випадків з вантажними вагонами.

При аналізі публічних звітів Мінінфраструктури про аварії на залізниці стає очевидним, що чиновники роблять все можливе, аби приховати реальний стан справ з аварійністю. Будь-які аварії розслідуються без розголосу, зазначають журналісти.

У минулому році з УЗ було звільнено лише шістьох співробітників, яких визнали винними в аваріях. Понад 700 співробітників отримали догани. Інформації про притягнення до кримінальної відповідальності взагалі немає – вона є закритою.

Але за характером звинувачень, що пред’являються, стає зрозумілим, що деякі зі злочинних схем все ж набувають обрисів кримінальних справ, пишуть автори матеріалу.

За даними СБУ, у 2020 році регіональні підрозділи спецслужби оголосили 29 підозр посадовим особам УЗ і афілійованих підприємств за фактами вчинення кримінальних злочинів, передбачених статтями про державну зраду, розтрату майна, службову підробку та службову недбалість.

Нещодавно СБУ викрила посадових осіб УЗ на розкраданні понад 58 млн грн. при ремонті тепловозів. Їхні дії могли призвести до виникнення надзвичайних подій, зокрема травмування пасажирів і працівників залізниці, уточнили в СБУ.

Співробітники спецслужби повідомили, що на черзі після тепловозів – описані вище в цій статті схеми з вантажними вагонами, за якими вже повним ходом триває оперативне відпрацювання. Низці посадових осіб Мінінфраструктури та УЗ можуть бути предʼявлені звинувачення у звʼязку з імпортом в Україну фактично аварійних вагонів з РФ і допуском їх на залізничну мережу без проведення належних ремонтних робіт.

Але, як наголошує голова ФРУ Дмитро Олійник, смак корупційної складової для окремих осіб в УЗ є настільки сильним, що навіть численні кримінальні справи не дають належного ефекту, а аварійні вагони продовжують курсувати по залізниці.

Поки ж проти топ-менеджерів УЗ готуються кримінальні справи, всередині держкомпанії відбуваються масштабні кадрові ротації. З січня цього року держпідприємством керує вже четверта людина – на думку низки експертів, метою цієї гри є не що інше, як прагнення Владислава Криклія і співтовариші заплутати правоохоронців, підкреслюють журналісти.

    Реклама на dsnews.ua