• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

"Козак-кабріолет" і міномети, що не стріляють. Що за парад нам готує Зеленський до Дня незалежності

Для воюючої країни було б набагато розумніше, якби Хрещатиком пройшли реальні машини реальних бойових частин, а не спеціально куплені дрібносерійні зразки

Броньований автомобіль «Козак-кабріолет», який замовили спеціально для параду до Дня незалежності
Броньований автомобіль «Козак-кабріолет», який замовили спеціально для параду до Дня незалежності / Скриншот
Реклама на dsnews.ua

З кожним новим повідомленням про підготовку до військового параду на День незалежності цей захід набуває абсурдну форму такої собі ярмарки марнославства. У нього вже сьогодні вкладені колосальні державні фінанси, які на тлі бюджету, що швидко худне, а також урізування військових витрат виглядає досить дивно, але в цілому процес укладається в концепцію шоу «для простого народу».

Отже, на сьогодні вже зрозуміло, що Володимир Зеленський хоче увійти в історію як організатор наймасовішого параду в історії України і не шкодує для цього грошей. Чи не жарт, що 24 серпня Хрещатиком повинні пройти понад 4000 військовослужбовців — приблизно стільки ж, скільки було в 2018 р., проте техніки збираються пригнати набагато більше, а заодно влаштувати масштабне повітряне шоу за участю, зокрема, єдиного Ан-225 «Мрія» .

При цьому на параді буде не техніка з армійських частин, а спеціально замовлені дрібні партії. Так, сучасний вітчизняний танк «Оплот» планується показати в кількості двох одиниць — причому один буде з американського замовлення, що зараз реалізується в Харкові.

До техніки, яка зараз задіяна в тренуваннях, судячи за деякими даними, будуть додані сім танків новітньої модифікації Т-64БМ2, десять модернізованих БМП-1 з новим бойовим модулем, а також перший дивізіон берегового противокорабельного комплексу «Нептун». Але, ще раз зазначимо, в колоні вони підуть прямо з цехів заводів і якщо їх встигнуть доробити.

Мало того, по Хрещатику планують провести навіть техніку, яка хоч формально і перебуває на озброєнні армії, але у військах її немає. Може йтися про єдину батарею самохідних мінометів «Барс-8 ММК» (які виявилися непридатними і відразу були відправлені на склад зберігання) і ЗРК "Тор".

Для масовості вирішили також задіяти техніку Нацгвардії (на тренуваннях відзначені бронеавтомобілі «Варта-Новатор» та спецавтомобілі для перевезення особового складу на базі Ford Transit), Держприкордонслужби (патрульні машини на базі Renault Duster) і МНС — загалом, все, що їздить і виглядає сучасно.

Але верхом бездумних витрат можна вважати спеціально замовлений для параду броньований (!) автомобіль «Козак-кабріолет». Нагадаємо, що останні паради міністр оборони і начальник Генштабу приймали на американських «Хамерах». На захист рішення про покупку «Козака-кабріолета» нині лунають голоси, що, мовляв, на американські машини немає запасних частин. Але такий аргумент може викликати тільки сміх — закупівля необхідних вузлів і агрегатів для «Хамви» обійшлася б бюджету в набагато меншу суму, ніж замовлення повністю нового броньовика, причому в єдиному екземплярі (або в двох).

Реклама на dsnews.ua

Великі питання викликає і повітряна частина параду — навіть у кращі роки з набагато більш підготовленим льотним складом і новішою технікою його організація була великою проблемою. Чого вартий, наприклад, випадок в 1998 р., коли Ту-160 просто не зміг потрапити в повітряну зону проведення параду.

До слова, ще в березні стало відомо, що для проведення нинішнього суперпараду Міністерство оборони замовило за 5 млн грн у Львівського авіаційного заводу переобладнання двох МіГ-29 системою генерування димів, що дозволить відтворити в небі над столицею кольори національного прапора. Все це, звичайно, красиво, і така практика існує в багатьох країнах, проте вже висловлюються побоювання, що після такої «модернізації» бойові літаки доведеться відправляти на капітальний ремонт.

Так, військовий парад, а особливо в ювілейну для країни дату, захід корисний — перш за все для підтримки бойового духу нації. Але для воюючої країни було б набагато розумніше, якби Хрещатиком пройшли реальні машини реальних бойових частин. А не спеціально куплені дрібносерійні зразки, що сумно нагадує практику Росії (чого вартий досвідчений танк «Армата», що заглох) або Радянського Союзу з їх одвічною тупою військовою показухою.

    Реклама на dsnews.ua