• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Кравчук розповів, як Україна ледь не залишилася в складі СРСР

Україна після 1991 року могла залишитися в складі конфедерації серед республік СРСР

Леонід Кравчук
Леонід Кравчук / ТАСС
Реклама на dsnews.ua

Про це розповів в ефірі телеканалу Україна 24 перший президент України Леонід Кравчук, передає "ДС".

За його словами, незадовго до підписання Біловезьких угод в резиденції Ново-Огарьово під Москвою обговорювалося сценарій, при якому Радянський Союз міг зберегтися.

"Єльцин порадився з багатьма керівниками республік, я пам'ятаю, ми з ним сиділи вдвох і обговорювали цю тему. Він говорив — Леоніде Макаровичу, а якщо ми запропонуємо замість федерації конфедерацію? І ми почали обговорювати, яка може бути конфедерація на території СРСР, і прийшли до висновку: давайте обговоримо цю тему з Горбачовим. Сіли за стіл, Єльцин говорить: Михайло Сергійович, у нас не клеїться, ми не можемо домовитися, тому що почалися великі рухи в республіках, люди хочуть більше прав, свобод, незалежності, давайте подумаємо, як реформувати країну з федерації в конфедерацію. Горбачов каже: а зразок конфедерації можете запропонувати? Єльцин говорить: звичайно, Швейцарія, сьогодні ви президент, через рік Леонід Макарович, ще через рік я. Горбачов так задумався і каже: ні, ні, ні, так не можна, повинен бути один президент", — розповів Кравчук.

За його словами, "відразу було зрозуміло, що для Горбачова головним питанням була влада, він не хотів нічого міняти, якщо він не при владі".

"Ось після цього стало зрозуміло, що цей сценарій не пройде. І через деякий час Горбачов запропонував всесоюзний референдум про збереження СРСР. І стало ясно, що нічого радикально Горбачов не збирається міняти. Він хотів робити зміни при збереженні системи. А це неможливо", — сказав перший президент України.

Нагадаємо, за словами Кравчука, Російська Федерація постійно змінює риторику щодо виходу із ситуації на Донбасі.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua