• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Мер під ялинку. Як у Зеленського охороняються від перемоги Кличка

8 грудня Володимир Зеленський зібрався провести позачергові вибори мера і міськради столиці. І заодно відібрати у мера посаду голови КМДА
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Цей грудень буде в Києві гарячим. Команда Володимира Зеленського вирішила захопити всі три гілки столичної влади: мера, Київради та КМДА. На 8 грудня заплановані позачергові вибори мера і міськради. Якщо перший тур виборів міського голови не виявить абсолютного переможця, 29 грудня чекає другий тур. Хто б не був обраний, він вже не буде очолювати КМДА — на цю посаду Зеленський поставить свою людину. Ну або можливо людини Ігоря Коломойського.

Чому саме 8 грудня

Очевидно, що Зе-команда дуже поспішає взяти Київ. Початковий його план полягав у тому, щоб розділити посади мера Києва і голови КМДА, які, згідно з чинним законодавством, зараз поєднує Віталій Кличко, і призначити замість Кличка головою КМДА Олександра Ткаченко, почесного президента медіахолдингу Коломойського "1+1 медіа". Проте Кличко включив свої міжнародні зв'язки (зокрема, в кінці липня він злітав в Нью-Йорк і переговорив там зі своїм старим другом, екс-мером Нью-Йорка Руді Джуліані — особистим адвокатом президента США Дональда Трампа), після чого Зе-команда змушена була відступити.

Але від наміру взяти Київ вона не відмовилася. Тільки вирішила робити це не наскоком, а в кілька етапів. Замість штурму команда Зеленського готує облогу Києва і сподівається, що кияни самі винесуть їй ключі від міста.

Перший підготовчий крок був зроблений 4 вересня: уряд Олексія Гончарука звернулося до президента з поданням про звільнення Кличка з посади голови КМДА. Ніякого обговорення цього питання на засіданні Кабміну не було, а саме рішення чисто формальне: раз у Законі "Про місцеві державні адміністрації" записано, що голови держадміністрацій призначаються президентом на строк повноважень президента, значить, строк повноважень голови КМДА, призначеного Петром Порошенком, минув. До речі, в той же день лідери чотирьох фракцій Київради звернулися до Зеленському з пропозицією повторно призначити Кличко головою КМДА. Але Зеленський волів просто підвісити ситуацію і не приймати поки що ніяких рішень.

Наступний крок Зе-команда зробила 13 вересня. У парламент надійшов законопроект, що містить нову редакцію закону про київ і призначає на 8 грудня позачергові вибори мера і міськради столиці. Проект внесено 39 нардепами з фракції партії "Слуга народу". Першим у списку його ініціаторів варто киянин Андрій Клочко, який потрапив у Верховну Раду за партсписком, а другим — актор "Кварталу 95" Юзик (Юрій Корявченков), обраний нардепом в 33-му окрузі в Кривому Розі. Це, мабуть, такий товстий натяк киянам на те, хто стоїть за цією ініціативою.

Безсумнівно, подібний проект не міг стати плодом депутатської самодіяльності. Він міг з'явитися тільки на виконання побажання Банкової. А те, що першим автором проекту значиться Андрій Клочко, свідчить лише про намір Банкової забезпечити максимально швидке проходження проекту через профільний парламентський комітет (з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування). Очолює цей комітет саме Андрій Клочко.

Реклама на dsnews.ua

Закон повинен бути прийнятий в першому читанні в найближчі дні і остаточно проголосований на наступному пленарному тижні, яка запланована на 8-11 жовтня. Пізніше не можна, тому що закон ще потрібно встигнути підписати і опублікувати, а вже в термін до 14 жовтня (не пізніше ніж за 55 днів до дня виборів) міська виборча комісія, відповідно до цього закону, повинна створити територіальні виборчі округи, де будуть обиратися депутати Київради.

Гіпотетично в разі затримки з прийняттям закону можна було б відсунути термін виборів. Однак це поставило б під загрозу зриву всю затію. Справа в тому, що вибори будуть проводитися за тією ж системою, що й чотири роки тому. Згідно із Законом "Про місцеві вибори" вибори мера в містах з населенням більше 90 тис. чоловік проводяться в два тури, якщо в першому турі жоден з кандидатів не набрав більше половини голосів. А другий тур за тим же законом проводиться через три тижні після першого: 8 грудня плюс 21 день — це 29 грудня.

Якщо зрушити цей графік на тиждень або дві, то вирішальна частина передвиборчої кампанії буде змазана беспробудными святкуваннями. І явка на другий тур буде дуже низькою. На дільниці прийдуть в основному самі свідомі кияни, які відгукнуться на заклик врятувати місто від криворізького навали. Але якраз це суперечить планам Зе-команди.

Як у киян заберуть їх місто

Нова редакція закону про Київі радикально змінює розподіл владних повноважень у столиці. Причому ніхто не спромігся запитати думку самих киян. Мабуть, на Банковій вирішили, що кияни повинні задовольнитися тим, що у них не відібрали право обрати собі мера (нехай і з урізаними повноваженнями).

Головне нововведення — це розділення посад мера Києва і голови КМДА. Мера обирають кияни, а голову КМДА призначає Зеленський на свій смак. Але Зе-команда сподівається роздобути і пост мера теж (шляхом перемоги над Кличком на виборах). Тому вона ділить політичну вагу двох посад приблизно порівну.

Функції КМДА обмежуються прийняттям рішень щодо об'єктів держвласності, переданим їй в управління Кабміном, координацією діяльності столичних підрозділів центральних органів виконавчої влади, забезпеченням реалізації на території Києва держпрограм і контролем над дотриманням мерією та міськрадою законодавства України. Інші функції, включаючи управління комунальним майном, передаються виконкому, який повинен бути створений Київрадою у місячний термін після оголошення результатів виборів депутатів. Очолювати виконком мер (згідно із Законом "Про місцеве самоврядування в Україні").

Але це ще не все. Будуть відтворені райради з власними райисполкомами. Щоправда, вибори в райради будуть проведені не 8 грудня, а пізніше — після прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України. Можливо, Зе-команда збирається по-новому, як їй зручніше, поділити Київ на райони. Але в будь-якому випадку зволікати з виборами райрад вона не буде. Нові райради з райисполкомами повинні запрацювати не пізніше квітня. Тому що саме до цього терміну — протягом шести місяців після набрання чинності нової редакції закону про київ — Кабмін повинен ліквідувати в столиці районні держадміністрації.

Згідно із законом про місцеві вибори в районах, які налічують від 100 до 250 тис. виборців, має бути по 42 депутати, від 250 до 500 тис. — по 54 депутати. Немов попереджуючи питання, навіщо плодити депутатів, Зе-команда вирішила скоротити їх число на міському рівні: тепер у Київраді не буде 120 депутатів, а лише 84. Відповідно, територіальні виборчі округи збільшуватимуться майже в півтора рази.

Відповідь на питання про те, навіщо Зе-команді знадобилися в Києві райради з райисполкомами, досить очевидний. У Зеленського і Коломойського немає гарантій, що їх людина виграє вибори мера у Кличка. Інша справа — вибори депутатів. На районному рівні, як і на міському, депутати будуть обиратися, згідно із законом про місцеві вибори, за пропорційною виборчою системою за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами.

На виборах в Київраду, як і потім в райради, Зе-команда розраховує на абсолютну перемогу партії "Слуга народу". В такому випадку якщо мером раптом залишиться Кличка, то в Київраді буде фактичне двовладдя. Мера та депутатського більшості доведеться або домовлятися (а це Зе-команді не потрібно), або постійно воювати один з одним. І ось тут управління значною частиною комунального майна та багато владні повноваження передаються від міста районах, які будуть повністю контролюватися людьми Зеленського та Коломойського.

Хоча, звичайно, пояснювати все буде по-іншому — бажанням зміцнити самоврядування в Києві та наблизити його до киян.

    Реклама на dsnews.ua