• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Руйнівник Хрещатика і жертва Захарченко. Що відомо про організатора "референдуму в ДНР" Лягине, затриманий ГПУ

ГПУ і СБУ затримали керівника "Центральної виборчої комісії ДНР" Романа Лягіна організував так званий "референдум "ДНР". Один з найбільш затятих українофобів недореспублики, ймовірно, опинився в безвихідному становищі
Реклама на dsnews.ua

Роман Лягін став відомим ще у часи Помаранчевої революції в Донецьку, в його бутність функціонером Донецького обласного штабу Віктора Януковича. У скандальної громадську діяльність Лягін встиг побувати в опозиції до проукраїнським сила в 2005 р., потім його кинуло рятувати Донецьк від Лук'янченко, а Київ - від сталінського спадщини. У ті роки Лягін був таким собі маргінальним "міським божевільним", який намагався з міського рівня вибратися на загальноукраїнський.

У 2005-му він створив і очолив громадську організацію "Ми" - опозиційну до президента України Віктора Ющенка. В інтерв'ю Лягін розповідав про те, що "ідея створення організації виникла під час перебування певної групи людей в Києві. Назву, прапор, стиль і все, що з цим пов'язано, довгий час лежала під сукном у російського політтехнолога Гліба Павловського. Як тільки утворилася група людей, ми відразу взяли це назва".

Але незабаром "Ми" розвалилася, і Лягін пішов проти своїх. "Я тепер не уявляю організацію "Ми". Я проти Лук'янченко і буду боротися проти "Ми". Надходять пропозиції увійти в ту чи іншу партію або суспільно-політичну організацію. Ще більше надходить пропозицій від представників комерційних структур проти Олександра Лук'янченка. Тобто він вже всіх дістав. Те, чим я буду займатися, - це виганяти бісів з Донецька", - говорив він у тому ж 2005-му "Новин Донбасу".

У 2006 р. Лягін очолив віртуальну організацію "Политер" і вступив у лави Партії регіонів. У лютому він змінив ім'я та прізвище, ставши Олександром Вікторовичем Лук'янченко, щоб на виборах мера Донецька знизити показники голосів чинного мера Олександра Лук'янченка. Лягін заявив, що має на руках свідоцтво з Рагсу про новому імені та прізвища, але паспорт з новими даними йому так і не видали.

Лягін ставив мишоловки біля Донецького міськвиконкому з купюрами в п'ять гривень замість приманки, стверджуючи, що "жадібний мер обов'язково попадеться, тому що не зможе впоратися з собою при вигляді грошей". "Моє завдання - не виграти вибори, а нашкодити нинішньому меру. Завдання - збити його", - відверто говорив Лягін "Острову". Тоді Лягіну було 23 роки.

У березні 2007-го він запропонував перейменувати Партію в Партію регіонів південно-східних регіонів, виступаючи за приєднання східних регіонів до Росії і знищення України. У 2008-му балотувався в мери Києва, щоб знести Хрещатик. І не просто так, а рятуючи його від сталінського спадщини. "Києву потрібен молодий та енергійний керівник, який позбавить місто від важкого сталінського спадщини. Та як тільки я стану мером, ми це зробимо разом з киянами. Київ буде справді українською столицею. Мало перейменувати вулиці - потрібно знищити всі сліди тоталітаризму. Хрещатик побудували при Сталіні? Знесемо повністю. А дороги перекопаем. Все має бути створено заново", - віщав тоді Лягін.

Реклама на dsnews.ua

На виборах у Верховну Раду України в 2012-му балотувався по 44 мажоритарному виборчому окрузі Донецька як самовисуванець. За результатами голосування набрав 0,33% голосів і посів останнє місце серед кандидатів. На думку експертів, Лягін був технічним кандидатом "регіонала" Миколи Левченка. В тому ж 2012 р. Лягін очолював ДГОО "Курське земляцтво.

"Зоряний час" Лягіна настав в 2014 р. після Революції гідності, коли в Донецьку, отримавши зброю, захопили владу проросійські маргінали. Лягін отримав посаду "керівника "ЦВК" ДНР". Під його керівництвом відбувся незаконний "референдум" 11 травня, і так звані "вибори" ватажка і "народної ради" восени 2014 року.

У 2015-му Лягін говорив, що "ДНР" готова до рішучих дій і чекає, щоб дестабілізація в українському політикумі досягла апогею. "Ми не зациклюємося, в будь-якому випадку, на територіях, які зараз займаємо. Ми готові йти далі. Наше завдання - знищити державу Україна. Ми не боремося з громадянами України, ми боремося c мононаціональною державою", - заявив Лягін.

Але вже в наступному 2016-м "зірка" Лягіна в "ДНР" різко закотилася: ватажок Олександр Захарченко звільнив його "за халатне ставлення до виконання обов'язків" з посади і відправив "на підвал". Якийсь час про Лягине нічого не було чутно - після візиту до Захарченка 12 квітня 2016 р. він наче розчинився і зник. Колишній секретар Ради безпеки "ДНР" Олександр Ходаковський тоді писав, що шукав інформацію про нього. "З'ясував принаймні одне: ні в прокуратурі, ні в МДБ його немає, і про долю його там нічого не знають. А це означає тільки одне: тепер його потрібно розшукувати як зниклого людини, і робити це повинна міліція", - писав Ходаковський.

Згодом бойовик "ДНР" Олександр Жучковський зізнався, що конфлікт Лягіна з керівництвом "ДНР" відбувся в рамках протистояння Захарченка з "опозицією" в особі Пургіна-Ходаковського. "Під час конфлікту Лягін погрожував розповісти пресі якісь непорядні, з його точки зору, подробиці виборчого процесу "ДНР", і це було розцінено владою "ДНР" як спроба нанесення шкоди республіці в умовах військового часу", - писав Жучковський. Крім цього, за його словами, Лягін "перейшов на особистості", завдавши Захарченко серйозні образи.

"За підсумками цієї "дискусії" Лягін отримав деякі тілесні ушкодження, тому його тимчасово "ізолювали", поки не зійдуть побої і не будуть проведена "профілактика" з його можливим викриттям в пресі", - повідав Жучковський. Лягін зміг публічно розповісти про це лише в лютому 2017 р. На своїй сторінці в Facebook він написав, що його катували за те, що він відповів на тиск з боку Захарченко, назвавши останнього злодієм, підлим ворогом і "курячим послідом".

Після тортур Лягін прозрів і сказав, що для Росії Донбас цікавий лише як кривавої картинки для пропаганди. "І Донбас, і південний Схід України Росії цікаві лише як гарматне м'ясо у вечірніх випусках новин", - зазначив Лягін. А врешті заявив, що свідомо обманював жителів Донбасу в 2014 р., і зараз визнає, що Донбас - це Україна.

Тоді ж стало відомо, що Лягін покинув окуповану Донеччину, деякий час переховувався в Росії, але згодом перебрався до Криму. Зараз він знизив свою медіаактивність: про Лягине давно нічого не було чутно, на своїй сторінці в Facebook він майже не активний, останні дописи від нього були в січні 2018 р.

У березні 2019 р. народний депутат від "Самопомочі" Наталя Веселова заявила, що Лягін, нібито здався владі за програмою СБУ "Тебе чекають вдома". Однак згодом виправила інформацію, зазначивши, що вона не перевірена, і насправді Лягін, нібито, знаходиться в окупованому Криму.

Схоже, тепер екс-регіонал та один з найбільш затятих українофобів "недореспубликах" опинився в безвихідному становищі. Йому не раді ні в ОРДЛО, ні в Росії, на Мальдіви, мабуть, грошей немає, доводиться повертатися в країну, зникнення якої Лягін пристрасно бажав ще пару років тому.

Судячи з багатого досвіду перебування в системі влади "ДНР", Лягіну, швидше за все, буде запропоновано піти на угоду з українськими правоохоронцями, яким незайвими будуть свідчення екс-голови "ЦВК ДНР" для українських, а можливо, і міжнародних судів.

    Реклама на dsnews.ua