• USD 28.3
  • EUR 33
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Крим під ударом. Що робили над Україною американські бомбардувальники B-52

Три B-52 Stratofortress ВПС США 4 вересня провели навчання з інтеграції з українськими винищувачами, мета яких — продемонструвати здатність стримування Росії

Бомбардувальник B-52 Stratofortress
Бомбардувальник B-52 Stratofortress
Реклама на dsnews.ua

«Вранці 4 вересня бомбардувальники вилетіли з авіабази Ферфорд в Великобританії, пролетіли над територією Європи, де їх супроводжували винищувачі ВПС країн НАТО і ключових партнерів Альянсу. Українські військові льотчики зустріли В-52 на польському кордоні, зробили супровід по території України до узбережжя Азовського моря і в зворотному напрямку», — повідомило командування Повітряних сил ЗСУ.

Був офіційний коментар і від Європейського командування ВПС США: «Три бомбардувальники B-52 Stratofortress ВПС США з 5-го бомбардувального крила бази ВПС Майнот, Північна Дакота, в п'ятницю провели життєво важливі навчання з інтеграції з українськими винищувачами в повітряному просторі України. Місія є частиною давно запланованого розгортання шести B-52 на авіабазі Ферфорд Королівських військово-повітряних сил Великобританії в Глостерширі. Місія продемонструвала, як передові літаки та екіпажі, наприклад в підрозділах B-52, забезпечують можливості колективної оборони для США, союзників по НАТО і партнерів, а також стратегічні і оперативні можливості для стримування Росії».

Цікаво зазначити, що подібні рейси не є чимось екстраординарним. Так, у травні над Україною пройшла пара стратегічних бомбардувальників B-1B Lancer. І їх теж, як і В-52, супроводжували наші винищувачі — Су-27 і МіГ-29. Хоча тоді американці відпрацьовували тренувальну імітацію бомбардування в 100 км від кордонів Ленінградської області на естонському полігоні Тапа, а цього разу метою було відпрацювання ракетного удару по російських військових об'єктах на території окупованого Криму.

Але навіть не це важливо — в останні пару років американські бомбардувальники B-52 такі вильоти робили регулярно, але наближалися до Криму з боку Чорного моря і час від часу перехоплювалися російськими винищувачами. Зараз же бомбардувальники знаходилися приблизно в 25 км від адміністративного кордону окупованого півострова, і перехопити їх у росіян просто не було ніякої можливості. Зате їм довелося на всю міць задіяти свої наземні системи ППО, чим і скористалися як мінімум три розвідники НАТО: два американських Boeing RC-135 RiverJoint і Sentinel R1 Королівських ВПС Великобританії. Ці суперсучасні розвідники можуть не тільки пеленгувати всі установки, але й, наприклад, записувати всі радіопереговори в ефірі, що є дуже важливим для розуміння алгоритму реакції росіян в таких нештатних ситуаціях.

Таким чином, те, що для американців є пересічною навчально-бойовою операцією (хоча і вимагає відмінної координації з Повітряними силами України), для України і Росії є досить показовим у всіх відношеннях.

Для Росії загроза удару з повітря стала більш ніж реальною. Адже три «Суперфортресси» — це 60 крилатих ракет AGM-86B ALCM або майже 50 крилатих ракет AGM-129A ACM, а також ядерні бомби і сучасні крилаті ракети LRSO (Long Range Standoff Missile).

Мало того, частина В-52 модернізована для забезпечення можливості застосування протикорабельних ракет AGM-84 «Гарпун», керованих ракет класу «повітря–земля» AGM-142A Raptor, AGM-158 JASSM і коректованих авіаційних бомб JDAM, AGM-154A JSOW і WCMS .

Реклама на dsnews.ua

«Коли ми заправляємо ці літаки, світ прислухається. Цей літак завжди перший там, де починається конфлікт. Ми вибиваємо двері і даємо можливість іншим літакам зробити свою справу», — цитувало в 2015 р. Бі-бі-сі слова полковника Кіта Шульца, який літав на В-52 понад 30 років.

Зрозуміло, що для України це був важливий символічний жест — незважаючи на зміну політичних еліт в нашій країні, Вашингтон продовжує планомірно підтримувати Київ як одну з важливих ланок оборони на південному фланзі НАТО.

При цьому зовсім не обов'язково вникати в причини, за якими американці так явно демонструють Путіну його вкрай уразливе становище. Чи то провокаційні дії російських підводних човнів біля берегів Аляски, чи підготовка до можливої зустрічі лідерів нормандської четвірки. Це насамперед проєкція сили, і виглядає вона набагато переконливіше російських мультиків про диво-зброю.

    Реклама на dsnews.ua