• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Гачок для Зеленського. Чому не варто недооцінювати "плівки Тищенка" від Гео Лероса

Володимир Зеленський потрапив на гачок, за який його можуть смикати не тільки українські гравці, але і західні партнери

Микола Тищенко
Микола Тищенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Гачок цей ніби маленький, але глибокий. Маються на увазі горезвісні «плівки Тищенка», другу серію яких оприлюднив позафракційний нардеп Гео Лерос вранці 7 жовтня.

Нові пряники і батоги від Заходу

Перш за все зазначимо навіщо західним партнерам міг знадобитися гачок особисто для Зеленського. Раніше головним пряником в спілкуванні з Києвом були дешеві кредити від МВФ і ЄС, а головним батогом — загроза позбавити цього пряника. У червні Україна отримала від МВФ перший транш у розмірі $2,1 млрд за новою програмою Stand-by. Але зараз співпраця з МВФ зависла. Крім того, в липні Україна підписала з ЄС угоду про 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги. Однак цих грошей Київ поки що не отримав. На саміті Україна — ЄС 6 жовтня Зеленському пояснили, що в найближчі місяці грошей не буде. У спільній заяві за підсумками саміту констатується: «Ми підтвердили пріоритетність підтримки макроекономічної стабільності України, дотримання зобов'язань перед МВФ і реалізації всіх середньострокових умов, узгоджених в рамках програми макрофінансової допомоги ЄС». Тобто спочатку Україна повинна виконати свої зобов'язання перед МВФ і ЄС, а потім вже будуть кредити.

Таким чином, в даний момент західним партнерам потрібні в діалозі з Києвом інші пряники і батоги. Судячи з підсумків саміту Україна — ЄС, у якості пряника тепер використовуються обіцянки зберегти безвіз і почати переговори по «промисловому безвізу» (в спільній заяві йдеться про початок місії ЄС за попередньою оцінкою готовності України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції). Однак загрожувати Києву скасуванням безвізу і позбавленням перспектив «промислового безвізу» ЄС зараз не буде. Оскільки не бажає відштовхнути українців від себе і штовхнути їх в обійми Москви.

Тому батіг для Києва буде інший. І він буде застосовуватися особисто до Зеленського.

Небезпека особисто для Зеленського

Якщо сказати однією фразою, то зараз Зеленський опинився перед перспективою, що його перестануть звинувачувати в тому, що він недостатньо бореться з корупцією, а почнуть звинувачувати в тому, що він корупцію очолює. Але перш ніж використовувати цей батіг для виховання, спочатку виховуваного підчеплять за гачок. В якості такого гачка якраз і можуть бути використані «плівки Тищенка», які порційно оприлюднюються Леросом.

На записах, за твердженням Лероса, фігурують заступник голови парламентської фракції «слуг народу» Микола Тищенко та так званий «смотрящий за Києвом» Денис Комарницький. Однак Лерос не обмежується ударом по ним. У своєму відеоблозі він акцентує на тому, що нібито Тищенко та Комарницький співпрацюють з Іваном Бакановим — главою СБУ і близьким другом Зеленського. На записах людина з голосом, схожим на голос Комарницького, скаржиться, що Лерос не публікує отриману ним офіційну відповідь СБУ. «Він написав разом з заступником Баканова, Наумовим, мені відповідь від СБУ, і ображається, що я це не опублікував. Тепер вам зрозуміло, що це ОЗУ працює разом з СБУ», — прокоментував Лерос.

Увечері 7 жовтня Лерос звернувся безпосередньо до президента: «Володимир Зеленський, звідки "смотрящий за Києвом" знає про лист Баканова на мене, який я ніде не публікував? Може, тому, що ви з кварталівцем Бакановим і паном Комарницьким одне ОЗУ? Шановні продажні шкури, якщо Тищенку або Комарницькому щось треба від СБУ, то вони отримують справжній консьєрж-сервіс, коли їх з почестями завозять у внутрішній двір СБУ на оперативному авто Служби безпеки, зливають справи проти вашого ОЗУ і фабрикують справи на опонентів! Це ваше справжнє обличчя!».

Якби Лерос був відщепенцем-одинаком, тоді Банкова, звичайно, могла б не звертати уваги на його зойки. Але проблема Зеленського в тому, що Лерос — аж ніяк не одинак. Це факт хоча б з огляду на те, що йому хтось приніс плівки. Сам Лерос каже, що це запис прослушки Комарницького, який йому передав «один чесний офіцер СБУ». Але на Банковій підозрюють, що запис потрапив до Лероса з НАБУ (СБУ могла здійснювати прослуховування саме на прохання НАБУ). І Банковій залишається тільки здогадуватися, чи погоджувало НАБУ цей витік інформації зі своїми західними контактерами (або, навпаки, чи намагається НАБУ використовувати своїх західних контактерів для розкрутки «плівок Тищенка» і коментарів Лероса).

Нові конфлікти між "слугами народу"

Звичайно, за цей гачок намагаються смикати і українські гравці. Telegram-канал «Резидент» поділився, наприклад, такою версією: «Наше джерело в ОП розповіло, що нардеп Тищенко став об'єктом інформаційної атаки, мета якої — послабити вплив глави Офісу президента. Кварталівці і "соросята" об'єдналися проти Єрмака, який посилив свою апаратну вагу». Нагадаємо, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак, як він сам зізнавався, є кумом Тищенка (хрестив його першого сина).

«Плівки Тищенка» вже викликали бунт у фракції «слуг народу». Так, Богдан Яременко вимагає реакції партії на «плівки Тищенка» і пригрозив вийти з партії, оскільки «бути підлеглим» Тищенка він вважає «нижче за свою гідність». Денис Маслов, в свою чергу, відзначає, що по кожному новому відео можна відкривати кримінальне провадження.

На записах у якості об'єкта невдоволення Тищенка та Комарницького фігурує, крім Лероса, ще й нардеп Олександр Дубинський. «Денис Комарницький в розмові із заступником глави фракції Миколою Тищенком каже, що потрібна "програма по Дубинському і Леросу". З нетерпінням чекаю продовження розшифровок так званих "плівок Тищенка". Дуже цікаво, що вони там з Комаром придумали. Як тільки з'ясую — відразу відповідатиму», — заявив Дубинський 2 жовтня, коли вийшла перша серія записів. Друга серія вже вийшла, але Дубинський поки мовчить.

Наслідки для Тищенка і Єрмака

У той же час не виключено, що наслідком «плівок Тищенка» стане вигнання Тищенка з посади заступника голови фракції. Telegram-канал «Темний Лицар» розповів, що «всі сили Офісу президента кинуті на те, щоб зберегти посаду заступника голови фракції за Миколою Тищенком. Посаду ніхто не забирає, але ніхто не хоче бути у фракційній групі Миколи, в зв'язку з чим вирішено перетасувати всю фракцію, щоб видати йому нових людей. Інші заступники Арахамії в гніві, не хочуть віддавати своїх, рядові депутати в гніві, ображені тим, що їх, немов собак на ринку, кудись переміщують без їх згоди. Навіщо це все потрібно, крім як для порятунку Миколи, ніхто пояснити не може, але всі згодні, що нічого тупіше, ніж затіяти це перед голосуванням за бюджет, не придумати».

У свою чергу, Telegram-канал «Легітимний» передає з посиланням на своє джерело на Банковій, що «в ОП дивляться ролики Гео Лероса і намагаються виробити контрзаходи, але на даний момент не придумали нічого путнього, окрім як забитися в глуху улюблену оборону з ігноруванням теми. Наше джерело повідомляє, що поки обговорювалися найактуальніші меседжі для застосування прямого контрзаходу проти викривальних відеоблогів Гео Лероса: 1) всі ці записи — це підробка голосу Комарницького і Тищенка із застосуванням технологій нейронної мережі з моделюванням "будь-якого голосу"; 2) це "дублери" зі схожими голосами, яких записували, а після накладали шуми, щоб надати цим записам ефект "прослушки". Головна проблема ОП і навколоОПешної тусовки бізнесменів, які фігурують на записах, — це нестача креативних кадрів і жадібність. Хлопці не можуть вирішити, хто буде цим займатися, хто буде платити за піар-кампанію по "відбілюванню" один одного. Вся піар-кампанія оцінюється в суму від $50 тис. і більше».

Ну і для балансу наведемо коментар Telegram-каналу «Окуляри Баканова». «Головний інформаційник Єрмака Михайло Подоляк бідкається в своєму ФБ:" Позитиву не буде. Тому що не потрібен. Майже нікому. Одним, тому що вже не можуть не брехати. Іншим, тому що слухають перших і по-сектантськи вірять в те, що обов'язково все буде погано..." Це забавно. Тому що саме інформаційник відповідає за "позитив". Хоча Мішу зрозуміти можна. Складно просувати позитив, коли твій господар Єрмак постійно лажає, коли Зеленського фактично представляють і підставляють такі персонажі, як Тищенко або Комарницький. Коли глава СБУ Баканов перед тим же Тищенком ходить на напівзігнутих. Не плач, Міша, позитиву немає», — втішає канал.

Як бачимо, в оточенні Зеленського «плівки Тищенка» вже стали інструментом внутрішньовидової боротьби за виживання. І в цій якості вони будуть використовуватися незалежно від місцевих виборів (насправді «плівки Тищенка» маловідомі в народі і навряд чи сильно вплинуть на настрої виборців). Як мінімум вже ослабли позиції Тищенка всередині партії «Слуга народу» (де він очолює столичну парторганізацію) і всередині її парламентської фракції. А якщо Тищенко стане зовсім токсичним, це може стати додатковим аргументом проти Єрмака.

    Реклама на dsnews.ua