• USD 28.4
  • EUR 33.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Маргулан Сейсембаєв на Банковій. Що нарадить Зеленському мільйонер з Казахстану

Міхеїл Саакашвілі під соусом реформ підсунув Володимиру Зеленському в якості помічника казахського банкіра з підмоченою репутацією і зв'язками в Москві

Міхеїл Саакашвілі, Маргулан Сейсембаєв і Володимир Зеленський під час зустрічі в Києві/Маргулан Сейсембаєв Facebook
Міхеїл Саакашвілі, Маргулан Сейсембаєв і Володимир Зеленський під час зустрічі в Києві/Маргулан Сейсембаєв Facebook
Реклама на dsnews.ua

У вівторок, 22 вересня, стало відомо, що казахський мільйонер Маргулан Сейсембаєв буде надавати допомогу президенту Володимиру Зеленському "в підвищенні ефективності реформ і законодавства в Україні", як він з натхненням написав на своїй Facebook-сторінці за підсумками зустрічі із Зеленським.

"Сьогодні зустрічався з президентом України — Володимиром Зеленським. Поговорили з ним і його командою близько години. Я представив йому свою пропозицію щодо підвищення ефективності процесу реформ і законодавства. Йому все дуже сподобалося", — написав Сейсембаєв, попросивши не політизувати його роботу і заявивши, що "буде допомагати Україні". Звідки ж узявся черговий "фахівець з реформ"?

Познайомив Сейсембаєва із Зеленським глава виконкому Нацради реформ Міхеїл Саакашвілі, ще в кінці серпня представивши бізнесмена в якості партнера в рамках своєї ініціативи зі створення міжнародного бюро з реформ для всіх країн пострадянського простору

"Маргулан, без перебільшення, — видатна особистість. Звичайний хлопець з одного з тисяч сіл Казахстану зміг створити величезну бізнес-імперію, стати мультимільйонером і увійти в топ-50 списку "Форбс"... Останні роки Маргулан активно зайнятий громадською діяльністю, зокрема питаннями реформування країн пострадянського простору. Сьогодні я з радістю хочу повідомити, що Маргулан Сейсембаєв стає моїм офіційним партнером в діяльності Офісу простих рішень і результатів ", — написав Саакашвілі.

Що й казати, біографія "звичайного хлопця з казахського села" і справді багата. Нині Сейсембаєв — засновник компанії, що управляє Seimar Investment Group, з 2013 р. він бере участь в структурах групи венчурних фондів Asadel Group (Сінгапур), де одним з головних партнерів групи є його брат Ерлан Сейсембаєв. Крім того, він член ради попечителів Almaty Management University, засновник благодійного фонду Seimar Social Fund, ініціатор і керівник експедиційної команди Nomad Explorer.

Комерцією Маргулан Сейсембаєв почав займатися ще на початку 1990-х, за перше пострадянське десятиліття сколотивши солідний капітал в агробізнесі. У 2002 р. Сейсембаєв за $12 млн придбав компанію K-Mobile, одного з двох казахських стільникових операторів. Компанія була створена турецькими компаніями Rumeli і Telsim, що належали впливовій сім'ї Узан, за участю казахської компанії "Телекомінвест". Остання була пов'язана з Дінарою і Тимуром Кулебаєвими, дочкою і зятем президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Пізніше Сейсембаєв нібито заволодів часткою турків, через що Фонд страхування вкладів Туреччини як власник колишніх активів Узанів почав судитися з владою Казахстану. Астану в результаті зобов'язали виплатити компенсацію Анкарі в розмірі $125 млн.

У 2004 р. Сейсембаєв продав стільникову компанію російському "Вимпелкому" за $425 млн. У цьому ж році купив частку в киргизькому стільниковому операторові "Бітел", через рік продав її російській компанії МТС за $150 млн.

Реклама на dsnews.ua

У 2007 р. Сейсембаєв вивів власний Альянс-Банк на IPO на Лондонській фондовій біржі, а власний капітал АТ "Фінансової Корпорації "Сеймар Альянс" досяг $1 млрд 850 млн, але через два роки у бізнесмена почалися великі проблеми.

Влада країни звинуватила голову правління "Альянсу" Жомарти Ертаєва у зникненні $900 млн з банку, а саму установу націоналізували. Тоді Сейсембаєв вирішив покинути країну, але через кілька років повернувся назад, але у правоохоронців до цих пір залишилися до нього питання. Так, в 2017 р. був заарештований партнер Маргулана Сейсембаєва по "K-Mobile" і "Бітелу" Іскандер Ерімбетов. Сейсембаєв і Ерімбетов були співвласниками групи "Альянс-Капітал", в яку входив Альянс-Банк. У першій половині 2000-х група брала участь в двох конфліктних ситуаціях з стільниковими операторами в Казахстані і Киргизії, які потім були продані російським компаніями "Білайн" і МТС, про що згадувалося вище.

Саме ці історії стали причиною для виклику на допити Сейсембаєва. Міжвідомча слідча група, що складається з Комітету національної безпеки, Фінансової поліції і прокуратури, підозрювала Сейсембаєва у відмиванні грошей. Сам він заявив, що покинув Казахстан після виклику на допит, попрямувавши в Москву.

Втім, через деякий час він знову повернувся на батьківщину. Обидва щасливих фінали неприємних для Сейсембаєва історій, за інформацією казахських ЗМІ, пояснюються його близькістю до Даріги Назарбаєвої, старшої дочки експрезидента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. У травні нинішнього року Даріга була звільнена з посади спікера Сенату — верхньої палати парламенту. Ця посада, яка вважається другою в країні після президентської, давала їй шанс з часом стати наступницею свого батька, але ці плани вже в минулому.

Мабуть, після попадання Даріги Назарбаєвої в немилість до нинішнього президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва, Сейсембаєву знову стало тісно на батьківщині, і він вирішив повчити реформ колишніх побратимів по соціалістичному табору. Або все може бути ще гірше: з огляду на залученість в бізнес Сейсембаєва російських компаній його слід розглядати як чергового агента впливу Кремля в оточенні Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua