• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

"Хто у домі господар". Навіщо Зеленський заважає Тупицькому зайти до Конституційного суду

Суддівський цех не менше мстивий, ніж Зеленський. Тому владі доведеться постаратися, щоб справа про злочинні перешкоджання суддям КСУ було поховано

Олександр Тупицький
Олександр Тупицький / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Головним скандалом 19 січня стала паралізація Конституційного суду України. На сайті КСУ з'явилося офіційне повідомлення про те, що співробітники Управління державної охорони України без повідомлення про причини не допускають голову КСУ Олександра Тупицького в приміщення суду. Сам Тупицький назвав це черговою спробою протиправного втручання в діяльність голови КСУ, перешкоджанням виконанню ним своїх службових обов'язків, спрямованих на блокування роботи КСУ в цілому. У повідомленні КСУ підкреслюється, що хоча указом президента України Тупицький відсторонений від посади судді КСУ, проте він повинен виконувати адміністративні функції голови КСУ, оскільки на це його уповноважили судді КСУ. Нездійснення адміністративних функцій голови КСУ призведе до дестабілізації роботи всього КСУ, затверджується в заяві.

Хто підставив співробітників УДО

Звертають на себе увагу формулювання про "блокування роботи КСУ в цілому" і "дестабілізації роботи всього КСУ". Вони показують, що Тупицький мав намір завдати у відповідь удар.

Голова пресслужби суду Мар'яна Гайовська-Ковбасюк повідомила Telegram-каналу PavlovskyNews, що співробітники УДО не пускали на робочі місця декількох суддів КСУ, в тому числі Тупицького. За її словами, суддів не пускали спочатку на подвір'я, а потім у саму будівлю.

Сам Тупицький повідомив "Судово-юридичній газеті", що в приміщення суду не пускали його і деяких інших суддів КСУ. І що він написав заяву в поліцію про злочин щодо недопуску суддів КСУ в приміщення КСУ, а також планує звернутися до Верховного суду.

Згідно зі статтею 344 Кримінального кодексу незаконний вплив у будь-якій формі на голову КСУ, суддю КСУ, якщо він вчинений особою з використанням свого службового становища, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін до трьох років, або позбавленням волі на термін до трьох років.

Формулювання про "блокування роботи КСУ в цілому" і "дестабілізації роботи всього КСУ" свідчать про те, що Тупицький демонструє намір добиватися максимального покарання для тих, хто не пропускав його та інших суддів КСУ в будівлю КСУ.

Реклама на dsnews.ua

Журналісти "Судово-юридичної газети", які прибули на місце подій, повідомили, що службовці УДО, що охороняють вхід в КСУ, пояснюють свої дії наказом комендатури і від подальших коментарів утримуються.

Та ж газета 13 січня оприлюднила відповідь з УДО, що надійшла їй, в якій говорилося: "Інформація, що поширюється в деяких ЗМІ про заборону доступу голови Конституційного суду України Тупицького Олександра Миколайовича в приміщення Конституційного суду України, не відповідає дійсності. Ніяких наказів або розпоряджень щодо обмеження допуску голови Конституційного суду України Тупицького Олександра Миколайовича в приміщення Конституційного суду України в Управління державної охорони не надходило". Тобто буквально тиждень тому ніяких обмежень на допуск Тупицького в будівлю КСУ, за офіційною інформацією УДО, не існувало. А зараз така заборона раптом з'явилася.

Представник президента України в КСУ, народний депутат від партії "Слуга народу" Федір Веніславський заявив, що ніяких правових підстав для недопуску суддів на територію КСУ поки немає. Що стосується пана Тупицького, то "він не має ніяких повноважень судді і не може бути на робочому місці. Але чи були якісь юридичні вказівки або вказівки Управління державної охорони не допускати його на робоче місце, поки у мене інформації немає", — зазначив Веніславський.

Наполегливі питання багатьох медіа змусили УДО розповісти, що трапилося. На своїй сторінці в Facebook УДО повідомило, що Тупицький не допускається в приміщення КСУ в зв'язку зі зверненням в УДО Державного бюро розслідувань, що надійшло.

У свою чергу, ДБР на своєму сайті поінформувало, що воно повідомило Тупицького про підозру і приймає "вичерпних заходів для забезпечення виконання указу президента України від 29 грудня 2020 р. №607/2020, згідно з яким останній протягом двох місяців не має права виконувати повноваження судді Конституційного суду і його голови, а також перебувати в приміщенні даного суду".

Будь-який бажаючий може швидко знайти згаданий ДБР указ Володимира Зеленського і прочитати там про відсторонення Тупицького з посади судді КСУ терміном на два місяці. Однак про відсторонення Тупицького з посади голови КСУ і про заборону йому перебувати в приміщенні КСУ там немає ні слова.

Навіщо це Зеленському

Напевно, у юристів з обох сторін є безліч аргументів, чи повинно було УДО пускати або, навпаки, не пускати Тупицького в будівлю КСУ. Але в будь-якому випадку всім зрозуміло, що вирішальне слово тут матиме не сила права, а право сили.

З боку Зеленського ми бачимо бажання показати, "хто в домі господар", і публічно покарати Тупицького за непослух. Останнім часом стали популярні легенди про мстивості Зеленського. Так ось, історія з КСУ якраз може служити підтвердженням цих легенд.

Згадаймо, що 29 жовтня 2020 р. Зеленський скликав РНБО, щоб покарати КСУ за його рішення від 27 жовтня, яке підірвало електронне декларування. РНБО порадила президенту внести законопроєкт про розпуск КСУ. Зеленський так і зробив, проте його проєкт №4288 "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" не викликав ентузіазму в депутатів і залишився нерозглянутим. Замість цього 4 грудня Верховна Рада підтримала депутатський законопроєкт №4460-д, який відновив е-декларування з урахуванням рішення КСУ.

Також внесено кілька депутатських законопроєктів, покликаних змінити процедуру роботи КСУ, щоб утруднити прийняття судом занадто сумнівних рішень. Ці проєкти ще чекають розгляду парламентом.

Але Зеленський не став чекати цього і пішов іншим шляхом, який в судових колах отримав назву "помста Тупицькому". Роль знаряддя помсти була відведена ДБР і Офісу генпрокурора. Вони організували клопотання до президента про відсторонення Тупицького, а у відповідь Зеленський 29 грудня видав свій указ №607/2020.

Тепер, як бачимо, ця помста зайшла ще далі. Тупицького позбавили можливості виконувати свої функції голови КСУ, хоча в указі президента немає слів про відсторонення Тупицького з посади голови КСУ. До речі, в законі про КСУ теж немає норми про те, що в разі відсторонення голови КСУ від посади судді КСУ він автоматично позбавляється повноважень голови КСУ. І немає там такої норми по тій простій причині, що там взагалі не допускається можливість відсторонення судді КСУ від посади.

Залишається відкритим питання про заходи у відповідь Тупицького. Буде він діяти поодинці або ж спільно з цілим КСУ. І прийдуть на допомогу конституційним суддям їхні побратими по суддівському цеху, той же Верховний суд.

Суддівський цех, потрібно сказати, теж вельми мстивий. Тому керівництву УДО і ДБР з Офісом генпрокурора доведеться дуже постаратися, щоб заяви Тупицького про злочинне перешкоджання суддям КСУ були поховані. Бо якщо справа дійде до суду, то судді з цехової солідарності можуть спокійно помститися всім кривдникам, крім, зрозуміло, недоторканного Зеленського.

Але це — колись у майбутньому. А вже зараз ми маємо новий виток війни між Банковою і КСУ. А це означає нові іміджеві втрати всієї України. І ще. Коли у нас одна гілка влади воює з іншою, виходячи далеко за рамки своїх конституційних повноважень, це зменшує (або навіть вбиває) наші шанси на кредити. Іншими словами, якщо хочеш кредитів, потрібно дотримуватися хоча б видимості верховенства права, а не демонстративно порушувати його, щоб показати всім, "хто в домі господар".

    Реклама на dsnews.ua