• USD 28.4
  • EUR 34.3
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Лебедина пісня Вітольда. Як дід Маші Фокіної допоміг Єрмаку затушувати "Вагнергейт"

Фокін виконував в ТКГ роль громовідводу. Як тільки спалахує новий скандал навколо Єрмака, Фокін робить нову скандальну заяву

Вітольд Фокін
Вітольд Фокін
Реклама на dsnews.ua

Оприлюднено указ Володимира Зеленського про виключення Вітольда Фокіна зі складу делегації України для участі в Тристоронньої контактній групі (ТКГ) з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях. Приводом для такого кадрового рішення стали скандальні заяви Фокіна 29 вересня на засіданні парламентського комітету. Однак насправді це більш схоже на спектакль, в якому Фокін зіграв відведену йому роль.

Навіщо був потрібен Фокін Єрмаку

Суть скандалу з Фокіним дуже проста. Фокін вже давно готовий до відставки. Ще 21 вересня він заявив в ефірі «Українського радіо»: «Якщо я не отримаю підтримки від влади, я буду змушений піти». Цікаво, що він навіть назвав тимчасові терміни, коли він може покинути ТКГ. «Я мову ультиматуму не визнаю. Потрібно завжди шукати компроміс. Але, власне, якщо зараз протягом місяця ніхто не вислухає мої окремі пропозиції, то я, напевно, задумаюсь над цим».

Отже, Фокін припускав, що він побуде в складі ТКГ ще місяць. Тобто він знав, що його роль йому відведена до місцевих виборів 25 жовтня, а потім потреба в ньому відпаде. У чому ж полягала ця роль?

Нагадаємо, що українська делегація в ТКГ була переформатована і заново укомплектована Зеленським 5 травня 2020 р. Зокрема було повністю укомплектовано керівництво делегації: главою призначений Леонід Кучма, якого 30 липня змінив Леонід Кравчук, його першим заступником став віце-прем'єр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, заступником — голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. Між ними були поділені функціональні обов'язки, і ніякої вакансії в керівному складі делегації не було.

Тим не менше 18 серпня Зеленський ввів до складу української делегації в ТКГ Фокіна і визначив його ще одним першим заступником глави делегації, поряд з Резніковим. З точки зору функціональних обов'язків він був потрібен там не більше, ніж п'яте колесо — возу. А своїми заявами, що грають на руку ворогові, він швидко продемонстрував, що буде приносити українським інтересам швидше шкоду, ніж користь.

Через кілька тижнів з'ясувалося, що Вітольд Фокін був призначений на цю посаду за протекцією Маші Фокіної — його внучки, актриси і моделі, яка запропонувала кандидатуру діда керівнику Офісу президента Андрію Єрмаку. Про це розповіла сама Маша Фокіна в коментарі телеведучої Каті Осадчої. При цьому Маша називала Єрмака «Андрійком» і другом дитинства, хоча вона молодша за нього майже на 14 років (їй зараз 34 роки, а йому — 48).

Реклама на dsnews.ua

За відомостями з різних джерел, Єрмак взяв Фокіна в ТКГ спеціально на роль громовідводу. Як тільки спалахує новий скандал навколо Єрмака — Фокін робить нову скандальну заяву, і увага суспільства перемикається з Єрмака на Фокіна. У такому режимі Фокін повинен був працювати до місцевих виборів, перебираючи на себе негатив, який інакше йшов би на Зеленського та «слуг народу» і опускав їх рейтинг.

Чому Фокін "згорів" передчасно

Однак вдень 29 вересня Фокін виступив із заявами, які можна назвати не просто скандальними, а суперскандальними. Особливо велике обурення викликало заперечення Фокіним російської агресії на Донбасі. За його словами, він «ніякого підтвердження того, що там війна між Україною і Росією, поки не бачив».

На це відразу відреагували не тільки депутати з «Європейської солідарності», а й представники влади. Зокрема з гнівними коментарями виступили міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і заступник секретаря РНБО Сергій Кривонос. Аваков назвав Фокіна «мерзотником» і «махровим ідіотом», Кривонос — «сліпим дурнем», «щуром, вилізши з-під лавки» і «маразматиком».

Єрмак подібних оцінок не робив, але все ж заявив: «Моя особиста позиція — пан Фокін повинен піти з ТКГ». Незабаром на сайті президента з'явилася офіційна позиція: Офіс президента назвав заяви Фокіна «неприйнятними». Після цього питання про появу указу Зеленського про виключення Фокіна зі складу української делегації в ТКГ стало вже чисто технічним.

Звичайно, тут виникає питання, чому ж Фокін «згорів» передчасно. Свої суперскандальні заяви він зробив на засіданні парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Комітет зібрався послухати Фокіна о 15:00, відразу після завершення пленарного засідання Верховної Ради.

Останнє питання, яке розглядалося парламентом в той день, — про створення ТСК по «вагнерівцям». Воно розглядалося майже годину — з 13:54 до 14:46. На початковій стадії розгляду цього питання засідання вів перший віце-спікер Руслан Стефанчук. «Вперше в історії Верховної Ради ми починаємо слухання за новою процедурою, це розгляд електронної петиції, — зазначив він. — І я повідомляю вам, що була на сайті Верховної Ради України петиція Тарасової Віталіни, яка набрала 25 тисяч 705 підписів, про необхідність створення Тимчасової слідчої комісії для розслідування обставин розслідування можливості державної зради під час організації та проведення операцій з вивезення на територію України російських найманців і бійців ПВК "Вагнер", причетних до збивання українських військових літаків».

І буквально протягом декількох хвилин майже вся фракція «слуг народу» покинула сесійну залу. Стефанчук теж пішов (спікер Дмитро Разумков зробив це ще раніше), і з 14:01 засідання вела віце-спікер Олена Кондратюк, яка, нагадаємо, представляє не «слуг», а «Батьківщину».

В результаті розгляд питання начебто відбувся, але ТСК так і не була створена. Вперше в історії «слуги народу» мали можливість обговорити і задовольнити народну петицію, а замість цього вважали за краще на годину раніше влаштувати собі обід або взагалі покинути парламент.

Напевно, в звичайних умовах це могло б викликати не просто скандал, а суперскандал. Банкова постала перед ризиком, що головною темою дня стане те, як «слуги народу» продинамили народ і відмовилися задовольняти петицію про створення ТСК по «вагнеровцям». Але на 15:00 завчасно було призначено засідання парламентського комітету для заслуховування Фокіна. І Фокін виконав свою роль — можна сказати, «заспівав свою лебедину пісню». Ця «пісня» настільки всіх розбурхала, що повністю затьмарила тему «вагнерівців».

Чому тема "вагнерівців" стала небезпечною особисто для Зеленського

Так, Фокіним тепер довелося пожертвувати. І це говорить про те, наскільки насправді важлива тема «вагнерівців» і наскільки вона лякає Банкову.

У цій справі з'являються все нові й нові свідчення, але до недавнього часу вони становили небезпеку насамперед для Єрмака, а Зеленського зачіпали лише побічно. Згідно з цими свідченнями Зеленський ще з березня знав про спецоперацію українських спецслужб по затриманню «вагнеровцев», які вчинили військові злочини на Донбасі. Тому в пошуках винних у зриві спецоперації погляди зверталися в бік тих, хто дізнався про цю спецоперацію на нараді на Банковій 24 липня, і перш за все — в сторону Єрмака. Тому багато хто вважав, що Єрмак рятує тільки себе.

Проте 25 вересня на «Радіо Донбасс.Реаліі» (проект «Радіо Свобода») вийшло інтерв'ю з колишнім нардепом і генерал-лейтенантом СБУ Григорієм Омельченко, де той заявив про можливу особисту роль Зеленського в зриві спецоперації по «вагнеровцам». За словами Омельченка, «в діях президента України» «є явні ознаки державної зради». І далі він повідомив деякі подробиці.

«Приблизно в районі 17 годин дня 26 липня, тобто через дві доби після того, як Зеленський дав команду керівнику спецслужби військової розвідки і СБУ перенести цю операцію на 30 липня, він дзвонить за власною ініціативою президенту Путіну і веде мову про перемир'я тощо. Я отримав конфіденційну інформацію, що в процесі цієї розмови Зеленський натякнув щось про "вагнерівців", які збираються летіти, але краще б не летіли, щоб нічого такого не вийшло», — розповів Омельченко.

Пояснив він і те, чим небезпечна для Банкової парламентська ТСК: «Якщо вона буде створена, на її засідання прийдуть кілька десятків (десяток — це точно) оперативних працівників, безпосередніх учасників цієї спецоперації, і розкажуть в деталях про свій сегмент в спецоперації, в якій брали участь».

Але всі обговорюють не це, а Фокіна. «Андрюша» може подякувати «подрузі дитинства» Маші за діда. Відіграв на відмінно.

    Реклама на dsnews.ua