• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Особиста гвардія Захарченко. Навіщо окупанти добивають рештки банди Прілепіна

Після смерті Захарченко почалося термінове переформатування всіх силових структур окупованій частині Донецької області
Реклама на dsnews.ua

Є це наслідком внутрішніх розборок усередині окупаційної адміністрації або вимогою Кремля на сьогодні незрозуміло. Тим не менше, процес йде дуже швидкими темпами.

Всі збройні структури, які не входили до складу "корпусів окупаційних військ", потроху вливаються в офіційні структури. Так, у підпорядкування "Міністерства Внутрішніх Справ ДНР" перейшли так звані "батальйони" "Пятнашка" і "Патріот", також входили, як і "батальйон Прілепіна" (за їх нумерації "штурмовий батальйон №4") до складу Полку спецпризначення (який підпорядковувався безпосередньо Захарченко).

Буквально вчора з'явилася інформація про остаточну зачистку залишків так званого "батальйону Прілепіна", бійці якого "засіли" в готелі "Прага". Один з бойовиків в мережі написав буквально наступне: "Нас не роззброює, нас пресують в полк спецпризначення, які переходить під управління МВС, а ми хотіли потрапити під управління Корпусу. Командира батальйону Сергія Фомченкова ("Хомича") і начальника штабу викрали куди-то, сказали, що до комбригу. Ходять чутки, що комбата нашого хочуть прибрати, тому що у них свій якийсь є. Ми чекаємо результатів від командира батальйону. Коли буде все по ньому ясно, і тоді будемо приймати рішення. Тут поки незрозуміло, що у них зараз за ігрища відбуваються".

Знову-таки, за повідомленнями "з місць", була підірвана одна граната (у внутрішньому дворику готелю), а бойовики зайняли оборону.

Фінал цієї історії передбачити нескладно - рано чи пізно, тим чи іншим способом "бійці" будуть переведені туди, куди їм "пропонують". Інакше - різноманітні кримінальні справи: а за весну - літо 2014 р. буквально на будь-якого бойовика можна знайти будь-яку статтю - від "віджиму" до вбивств цивільного населення. А враховуючи рівень "правосуддя" на окупованих територіях, можна сміливо говорити про те, що будь-яке подібне справа завершитися реальним тюремним терміном.

В принципі зрозуміла і причина роззброєння таких "диких" батальйонів - на Донбасі зріє соціальне невдоволення, яке в тому числі провокує і наявність величезної кількості озброєних людей, які буквально не підпорядковуються російським кураторам.

А найстрашніше для Кремля - такі неузгоджені дії бойовиків перекладається населенням на Росію. А значить, починають згасати всі символи "російської весни" зразка весни 2014 р., які ще хоч якось "зшивали" жителів окупованих територій. Таким чином втрачається підтримка, на яку спирається Росія в спробі легимитизировать свою присутність на окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

Реклама на dsnews.ua

В умовах міжнародного тиску і падіння економіки допустити провалів ще й на цьому напрямку Путін не може. І тому в результаті настільки вдалою для Кремля ліквідації Захарченко починає шукати способи зміни, якщо не курсу, то принаймні осіб в окупаційній адміністрації, позбавляючись від найбільш одіозних особистостей і "підрозділів", які замішані в злочинах у 2014-2018 рр ..

Варто сказати, що процес роззброєння таких "незаконних" (хоча про які закони може йти мова в невизнаній "республіці" абсолютно незрозуміло) збройних формувань почався ще в 2015 р.

Справа в тому, що після зимової кампанії 2015 р. під Дебальцеве російським кураторам стало зрозуміло, що в тому вигляді, в якому на той момент існували збройні формування на окупованих територіях, вони небоєздатні. Фактично на той момент це була козача вольниця з польовими командирами, танками і артилерією. Хоча Дебальцеве у росіян і частині нашого суспільства вважається поразкою ВСУ, однак фактично це не зовсім так, якщо дивитися з військової точки зору. Втрати "гібридних" формувань в людях просто зашкалювали, проявилися й недоліки в організації і плануванні операцій.

Тому навесні 2015 р. почалося планомірне формування частин і підрозділів - насамперед бригад і полків - "армій ДНР і ЛНР" під егідою "Міністерств оборони" у складі двох корпусів по російським стандартам і штатам. Відповідно, ті, хто з бойовиків виявив бажання, стали офіційно підписувати якусь подобу контрактів.

У теж час Захарченко (і його оточення у вигляді "міністра доходів і зборів" Ташкента, "міністра внутрішніх справ" Дикого) схотіло мати свою незалежну від росіян типу "приватну армію" (але з російським постачанням, як мінімум боєприпасами) - тому паралельно з корпусами стали формуватися різноманітні збройні структури з гучними, але нічого не означавшими, назвами типу "спецназ розвідувального управління", "спецназ МГБ", "козача гвардія" та інші.

Влітку 2015 р. Захарченко вирішив показати їх міць російським кураторам і на початку червня організував їх силами бравую кавалерійську атаку на Мар'їнку. Підсумок був невтішним - величезні втрати (які повністю невідомі досі, втім як і будь-які втрати бойовиків за час війни) і жорсткий наказ з Москви на розформування.

Однак Захарченко і його оточення і тут знайшли лазівку, пішовши по іншому шляху - ставши формувати збройні формування при формально цивільних відомствах. Так, наприклад, "спецназы" з'явилися при Міністерстві доходів і зборів" та "Міністерство транспорту" (загін "Легіон"). Цього йому здавалося мало і в жовтні 2017 р. Захарченко своїм указом" створив "Приазовське козацьке військо Донецької народної республіки", яке у підсумку "так і не злетіло".

Що стосується військової сторони питання, то тут ці внутрішні розборки жодним чином не вплинуть на стан на фронті. Ці формування ніколи не залучалися до ведення бойових дій, предназначаясь виключно для внутрішніх розборок. З важкого озброєння максимум, що у них було - так це легка бронетехніка в жахливому стані. Так як не маючи централізованого постачання з російських складів, цим різноманітним "спецназам" при цивільних відомствах і особисто при Захарченко доводилося задовольнятися технікою, захопленої в боях у нашій армії влітку 2014 р. і взимку 2015 р. Природно, що при неякісному ремонті її бойова цінність була мінімальною.

Таким чином, ми спостерігаємо продовження спроб наведення порядку на окупованих територіях з боку кремлівських кураторів. Закінчиться він новими смертями причетних осіб чи все пройде досить мирно, покажуть буквально найближчими днями.

    Реклама на dsnews.ua