• USD 28.2
  • EUR 34.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Лок, локдаун і табори. Про що Зеленський не розповість у своїх відосиках

Серед різноспрямованих до хаотичності сигналів правлячої команди легко знайдуться ситуативно прийнятні. Цю методу, мабуть, варто визнати найуспішнішим ноу-хау адміністрації Зе. Але у неї є цілий каскад побічних ефектів

Володимир Зеленський/скріншот
Володимир Зеленський/скріншот
Реклама на dsnews.ua

Лок — котрий Джон і геній, а не тотальний і даун — серед іншого писав, що немає "жодного морального правила, через яке людина не може справедливо вимагати Розуму. "Хоча в реаліях нинішньої України ця вимога може здатися дещо завищеною, якщо взагалі здійсненною.

Справді, чи можна вимагати раціональності від президента, який навмисно провокує конфлікт із засобами масової інформації, які руйнують ідилічну картинку його правління? Можна — навіть якщо не зводити причини цих провокацій до пубертатної нездатності відрізняти критику від ворожнечі, то логіка цілком очевидна. Адже деанонімізація джерел, якої фактично побажав президент, в політичних темах за замовчуванням зводить журналістику до некритичною трансляції виключно офіційних меседжів — відмінна заявка на авторитаризм. І потім, якщо подібні "жіночкам" з лавочки під під'їздом президентського дитинства ЗМІ не мають ні поняття, ні уявлення про реальний стан справ — чим вони кращі за команду Зе, яку постійно дорікають дилетантством?

І якщо всі або брешуть, або некомпетентні, або некомпетентні і брешуть, або просто повторюють сказане вістами чиновників, то змиріться з непізнаваністю буття. Зав'язуйте з інтерпретаціями новин, дивіться серіали на "1+1" (дуже життєві фільми, між іншим — "жіночкі" з президентської лавочки не дадуть збрехати). Хавайте переможні реляції і не заважайте рулити. Загалом, не треба сперечатися, вимкніть діалоговий режим. Просто прислухайтесь.

Це принцип єдиного... Ні, не вікна — адже кількістю голів, що віщають, команда Зе далеко обігнала Лернейську гідру, причому найчастіше ці голови абсолютно, здавалося б, суперечать одна одній. Втім, це якраз зовсім неважливо. Важливо, щоб у цій какофонії було чутно якомога менше сторонніх звуків. Так ось, це принцип єдиного дискурсу. Він дозволяє, не особливо заморочуючись цілісністю інформаційної картинки, забивати ефір будь-якими, навіть найсуперечливішими сигналами (дуже корисна властивість, ми до цього повернемося).

Яскравий приклад — нинішня карантинна епопея. 23 листопада Зеленський радіє, що карантин вихідного дня стримує епідемію, але вже через тиждень Степанов нарікає, що він не дав очікуваного ефекту і тому продовжений не буде. 2 грудня Кабмін це підтверджує. Однак днем пізніше і через день той же Степанов заявляє про ефективність weekend-карантину. Але з огляду на непрозорість статистики МОЗ і неодноразові ловіння на маніпуляціях з нею слідом за агентом Малдером можна констатувати, що "істина десь там". А поки Степанов із Зеленським можуть нічтоже сумняшеся заявляти, що ліків вистачає, ліжко-місць — теж, концентратори і кисень в наявності, а волонтери та всепропальщики безбожно брешуть.

Така ж історія, судячи з усього, розгортається і з локдауном. Чи то буде, чи то ні. Чи то тупий, чи то інтелектуальний. У чому різниця при гарантовано (Шмигалем) працюючому транспорті і відкритому Буковелі, які за кращих часів порожні, а зараз і зовсім виключаються з життя музеях — питання не для середніх умів.

Чи то в грудні .. Але народна конспірологія безжально констатує: якщо в Палаці "Україна" 22 грудня дає концерт "Квартал-95", то навряд. Що, власне, і підтверджує президентський відосик.

Реклама на dsnews.ua

Чи то в перших числах січня, що начебто вказує або на те, що Степанов — латентний католик або явний, гм, противник православ'я. Хоча, може ще обійдеться — якщо понад сподівання спрацює заклик Зеленського носити маски по-людськи.

Втім, сам цей заклик, оформлений під сурдинку "народовладдя", не що інше, як спроба піти від відповідальності. Мовляв, не винна влада, що їй доводиться рулити поганим народом, і так робить, що може. І якщо вже в цій країні кожен — президент, то і міністром охорони здоров'я, і епідеміологом може бути кожен. Тим більше що тут не треба бути премудрою головою — бери та імітуй іноземні практики. Німці віджет ковід-контролю розробляють — і ти розробляй, турки по вихідних карантинять — і ти карантинь. Британці в локдаун ідуть — і ти йди. Європа культурні інституції закриває — і ти закривай. Наскільки елементи цих заходів відповідають нашим реаліям і можливостям — питати не треба. Важлива зовнішня схожість, а не функціональна відповідність. Втім, справедливості заради варто сказати, що карго-культ — один з наріжних каменів української управлінської системи. Ось тільки на нинішньому етапі для нього характерна не так викликана некомпетентністю щира віра, що якщо в Європах спрацювало, то і у нас спрацює, як впевненість, що піпл імітацію бурхливої діяльності все одно схаває. І гру в неї підтримає — просто через звичку не морочитися і саботувати. А якщо не схаває — без особливих зусиль імітацію можна відкотити до менш дратівного рівня. Добре, що серед різноспрямованих до хаотичності сигналів правлячої команди легко знайдуться ситуативно прийнятні — ось і та сама користь.

Цю методу, мабуть, варто визнати найуспішнішим ноу-хау адміністрації Зе. Але у неї є цілий каскад побічних ефектів, головний з яких дуже нагадує описане Віктором Франклом в автобіографічній книзі "Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог в концтаборі" — це усвідомлення, що від тебе нічого не залежить і безглуздість будівництва планів.

Просто наведу кілька цитат. "Людина втрачала відчуття себе як суб'єкта не тільки тому, що повністю ставала об'єктом свавілля табірної охорони, а й тому, що відчувала залежність від чистих випадковостей, ставала іграшкою долі". Замінимо "свавілля" "рішеннями", а "табірну охорону" — "Кабміном" — і ось вам оцінка того, як проходить пандемію середній українець.

"У стані такого психологічного пресу і під тиском необхідності цілком концентруватися на безпосередньому виживанні все душевне життя звужувалося до досить примітивної ступені". Тут досить просто подивитися асортимент репертуар найбільш популярних телеканалів.

І ось ще. "На одностайну думку психологів і самих ув'язнених, людину в концтаборі найбільш гнітило те, що вона взагалі не знала, доки вона буде змушена там залишатися. Не існувало ніякого терміну! Латинське слово finis має, як відомо, два значення: кінець і мета. Людина, яка не в змозі передбачити кінець цього її тимчасового існування, тим самим не може і направити життя до якоїсь мети. Вона вже не може, як це взагалі властиво людині в нормальних умовах, орієнтуватися на майбутнє, що порушує загальну структуру її внутрішнього життя загалом, позбавляє опори". По-моєму, чи не найкраща характеристика наслідків танців з локдауном.

На цьому, напевно, закінчу. Тому що вимагати раціоналізації едіпового комплексу по відношенню до попередника, що рветься назовні чи не в кожному виступі презедента, звичайно, можна. Але навряд чи вийде. Тому порівняння "геометричного" зростання кількості хворих з магазинами Roshen я, мабуть, спишу на особливості мови не дружної з математикою людини.

 

    Реклама на dsnews.ua