• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Ментальні сигнали. З чого Пристайко зліпив мирну "формулу Зеленського"

Озвучена міністром закордонних справ України Вадим Пристайко "формула Зеленського" для досягнення миру на Донбасі нагадує не стільки мирний план, скільки горезвісного "кота Шредінгера"
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Вчора ввечері в ефірі одного з телеканалів міністр Пристайко заявив про існування якоїсь "формули" президента України Володимира Зеленського. Правда, ця формула була названа "умовної", "не дуже чіткою", мовляв, президент її "тільки сформулював" і на папері її ще немає, але в певних загальних рисах вона все ж є.

Власне, бажання Зеленського запропонувати українцям і європейським партнерам якусь власну формулу досягнення миру природно і в цілому похвально. Особливо якщо враховувати активно обговорювану журналістами після успішного обміну полоненими необхідність виконувати "формулу Штайнмайера". Остання передбачає одночасно з проведенням виборів на окупованій території введення для неї якогось "особливого статусу", що не дуже вітається української патріотичної громадськістю, оскільки дуже нагадує капітуляцію на умовах Путіна. При цьому якогось свого плану досягнення миру українська сторона при президентові Зеленском до останнього моменту не пропонувала, що виглядало не дуже солідно. Виходило, що офіційний Київ,крім постійно демонструють бажання як можна швидше домовитися про мир не пропонував нічого, хіба що заявляв про готовність виконувати чужі плани.

І ось в України з'явилася власна формула примирення. Що вона в себе включає? За словами Пристайко, в загальних рисах "вона говорить про те, що ми зробимо всі кроки, які можемо зробити, відповідаючи на очікування в першу чергу нашого народу".

Що ж стосується конкретики, то з розпливчастих слів міністра можна виділити дві складові формули. Перша, "Україна буде намагатися визволити з полону всіх українців", що можна розшифрувати як продовження переговорів про обміни полоненими з метою таки домогтися реалізації принципу обміну "всіх на всіх".

Друга, Україна буде намагатися "ментально, посланнями і символами" дотягнутися до українського народу, який залишився по той бік лінії зіткнення. В якості прикладів таких дій Пристайко нагадав про вкрай неоднозначний з точки зору військової тактики відновлення мосту в Станиці Луганській та плани президента спростити виплату українських пенсій жителям ОРДЛО. Такі кроки, за словами Пристайко, це основа умовної "формули Зеленського", але якщо все це швидко не призведе до бажаного результату, залишиться тільки вдаватися до якихось "радикальних дій".

Як така формула повинна привести до світу? Виходячи зі сказаного Пристайко, в Зеленського розраховують, що, обмінявши всіх полонених і забезпечивши жителям окупації більш комфортні умови життя, Україна продемонструє настільки переконливе миролюбність, що жителі окупації відмовляться від будь-яких сепаратистських ідей, а також позбудеться страху перед керівниками ОРДЛО і попросяться повернути їх додому в українську державу. І більше ніяких перешкод на шляху реінтеграції як би і бути не повинно, адже у формулі Зеленського відсутні російські війська, російські військові радники, російський контроль над кордоном, російський контроль над українськими підприємствами в окупації, роздача російських паспортів, місцеві "ополченці" з руками по лікоть у крові і багато чого іншого.

Якось не виходить сприймати цю формулу всерйоз, може бути, тому, що це і не формула зовсім. Адже за фактом ніякої формули, хоч скільки-небудь включає в себе шляхи вирішення ситуації на Донбасі, немає. Є хіба що заява міністра закордонних справ, яке має сподобатися декільком категоріям виборців Зеленського. Тим, хто хоче миру будь-якою ціною, тим, хто бажає швидше знову подружитися з Росією, а краще увійти до її складу всією Україною, ну і тим, хто опинився в окупації.

Реклама на dsnews.ua

До речі, про останніх. Дуже дивним в контексті досягнення миру виглядає педалювання командою Зеленського ідеї виплачувати пенсії жителям ОРДЛО. Про технічні складнощі цього процесу сказано більш ніж достатньо, але розрахунок на те, що пенсіонери ДНР і ЛНР, отримавши можливість без проблем отримувати українські пенсії, раптом самі захочуть реінтегруватися в Україну, виглядає трохи наївно. Не секрет, що пенсіонери в окупації отримують російську пенсію в рублях, при цьому багато їздять і на неоккупированную територію за українською пенсією, отримуючи, таким чином, гроші від двох держав. Реінтеграція ж Донбасу означає припинення виплат пенсій росіянами. Сумнівно, щоб "подвійні" пенсіонери до цього прагнули.

Ось і виходить, що "формула Зеленського" це насправді черговий популізм, обгорнутий привабливим фантиком миротворчості. А реальний план досягнення миру Зе-командою все ще обмежується передвиборчим "треба як-небудь домовитися". У всякому разі поки що.

    Реклама на dsnews.ua