• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Міністра фінансів та його заступника звинуватили у лобіюванні інтересів "Київміськбуду", — ЗМІ

Міністр фінансів Сергій Марченко та його перший заступник Денис Улютін активно лобіюють інтереси холдингової компанії "Київміськбуд", яка має добудувати проблемні об'єкти "Укрбуду" Максима Микитася

Сергій Марченко
Сергій Марченко / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Крім того, що компанії передали низку найбільш привабливих об'єктів, а також допомогли вирішити низку проблем із законністю будівництва, Мінфін у пріоритетному порядку хоче видати "Київміськбуду" 1,9 млрд грн держгарантій, щоб фактично профінансувати проєкт коштом платників податків, пише видання РБК.

Журналісти зазначають, що Міністерство фінансів вже третій Кабмін поспіль намагається винести на розгляд уряду проєкт постанови про надання державних гарантій ХК "Київміськбуд" під добудову 18 об'єктів "Укрбуд" — проблемної компанії, яка у 2019 році припинила виконувати свої зобов'язання перед інвесторами. Держгарантії планується видати на суму 1,9 млрд грн під 0,5% річних.

"Наявність таких гарантій означає, що у разі нездатності "Київміськбуду" розрахуватися за своїми кредитними зобов'язаннями, їх перед кредиторами виконає держава. Держгарантії на добудову проблемних об'єктів передбачено законом про держбюджет. Однак там йдеться про розподіл таких гарантій між усіма компаніями, які займаються проблемними забудовами. За даними місцевих адміністрацій, на сьогодні таких проблемних майданчиків налічується близько 190 по всій країні. Лобіювання ж з боку міністра фінансів Марченка та його першого заступника Улютіна фінансування лише 10% таких майданчиків може бути ознакою корупційних взаємин керівництва Мінфіну та "Київміськбуду", — йдеться у статті.

Журналісти нагадують, що "Київміськбуд" вже отримав низку "бонусів" від держави на добудову об'єктів "Укрбуду".

"Це вирішення питань із законністю дільниць. Найяскравіший приклад — ЖК "Арт Хаус" та ЖК "Чарівне місто", які побудовані на ділянках Міноборони. Відомство перебувало в активних судах з "Укрбудом" та проблем із землею та дозвільною документацією на ці об'єкти було більше, ніж досить. Як тільки за добудову взявся "Київміськбуд", Кабмін зобов'язав Міноборони утриматися від судових процесів, а забудову на проблемній ділянці було легалізовано. Крім того, за деякими об'єктами, наприклад "Сонячною рів'єрою", у "райдері" "Київміськбуду" було також списання боргів за пайовими внесками на 19 млн грн перед містом", — йдеться у статті.

"По суті ринок отримав досить сумнівний сигнал: ти можеш "по беззаконню" отримати землю і почати будівництво, збанкрутувати, а потім "соціально відповідальний забудовник" зможе обійти закон і добудувати об'єкти як ні в чому не бувало, щоб "захистити ошуканих інвесторів", — додають автори.

Друге – це викуп квартир Державною іпотечною установою за завищеними цінами. Експерти підрахували, що йдеться про ціну 28 000 грн за квадратний метр, що суттєво вище, ніж середні цифри щодо об'єктів "Укрбуду" на етапі продажів.

"Цікаво, що з 18 об'єктів, які заявлені в проєкті постанови, поданому Марченком на Кабмін, два (на Дігтярній та на Златоустівській) вже прийняті в експлуатацію, а щодо інших немає взагалі жодних розрахунків ні щодо їхньої будівельної готовності, ні щодо залишків за непроданими квартирами, тобто урядовцям пропонується "повірити на слово" Мінфіну та "Київміськбуду", що їм потрібно для добудови саме 1,9 млрд грн", — сказано в статті. Крім того, назви низки об'єктів у проєкті ухвали не відповідають проєктній документації, що теоретично дозволить надалі маніпулювати виділеними ресурсами, "перекидаючи" їх на інші об'єкти.

"Попри те, що в Україні є близько 190 проблемних будівельних проєктів, а закон про держбюджет передбачає наявність держгарантій для них усіх, Мінфін на чолі з Сергієм Марченком, а також перший заступник Денис Улютін, який, за даними джерел у "Київміськбуді", є безпосереднім "куратором" цього проєкту від міністерства, — лобіюють інтереси лише одного забудовника.Той факт, що Марченко наполегливо продовжує виносити постанову на голосування після кількох відмов з боку прем'єр-міністра та інших членів уряду лише підтверджує ці припущення", — резюмує видання.

    Реклама на dsnews.ua