• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Морський контракт з Британією. Що конкретно отримає Україна за 1,25 млрд фунтів стерлінгів

До 2024 року планується сформувати першу тактичну групу, до якої увійдуть корвет турецького виробництва і малі ракетні кораблі британського виробництва, покликані захищати наше судноплавство в Чорному морі

Патрульний корабель проєкту Protector
Патрульний корабель проєкту Protector — прототип майбутніх ракетних катерів для ВМС України / Defense Express
Реклама на dsnews.ua

Як відомо, 21 червня 2021 року був підписаний тристоронній меморандум між урядом Великобританії, британською групою Babcock і Міноборони України про реалізацію Програми розширення можливостей ВМС України Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Programme. Під нього Британське експортно-кредитне агентство виділило кредит на 10 років сумою в 1,25 млрд фунтів стерлінгів. На ці гроші наш флот повинен отримати два мінних мисливця, корвет, побудувати вісім малих ракетних кораблів і модернізувати дві бази ВМСУ.

Швидше за все, першими прийдуть в Україну два мінних мисливця — списані не так давно з Королівського військово-морського флоту HMS Blyth і HMS Ramsey класу Sandown. Ця досить вдала серія з 15 кораблів була побудована компанією Vosper Thorneycroft в 1988-2001 рр. (в тому числі три для військово-морського флоту Саудівської Аравії). Найбільш старі кораблі серії вже потроху виводяться з бойового складу британського флоту — HMS Cromer виробництва 1990 р. переведений в розряд навчальних, а три кораблі (1988, 1990 і 1992 рр.) в 2007-2009 рр. продані Естонії. Тепер прийшла і наша черга на британське морське б/у.

В цілому мінні мисливці цього типу вважаються досить сучасними навіть за нинішніми мірками, однак все одно вимагають модернізації. Ті ж естонці в 2016-2017 рр. витратили 30 млн євро на модернізацію цих кораблів компанією Thales (сюди ж увійшли витрати на створення інформаційного центру протимінної боротьби і надання компанією допомоги в підготовці фахівців для його роботи). Тоді були встановлені нові навігаційні і гідроакустичні системи, а також пристрої бойового управління і контролю.

Що стосується будівництва малих ракетних кораблів, то сьогодні вже можна говорити про те, що в основу проєкту P50-U буде покладено збільшений малий патрульний корабель проєкту Protector 50, розроблений в середині 1990-х для ВМС Нової Зеландії. На продемонстрованій моделі малий ракетний корабель має озброєння в складі восьми контейнерних пускових установок протикорабельних ракет (судячи по зовнішньому вигляду контейнерів — Kongsberg NSM), вертикальної пускової установки на чотири зенітні керовані ракети малої дальності (ймовірно, MBDA VL MICA), кормової пускової установки зенітних керованих ракет ближньої дії (можливо, одного з корабельних варіантів комплексу з використанням ракет переносного ЗРК MBDA Mistral), 76-мм артилерійської установки Leonardo Super Rapid і двох кулеметних установок.

Модель майбутнього ракетного катера від Babcock для ВМС України
Модель майбутнього ракетного катера від Babcock для ВМС України / Defense Express

Однак склад озброєння катера не є остаточним, так як поруч з моделлю були представлені й інші варіанти озброєння, зокрема, замість Leonardo Super Rapid можлива установка 57-мм артилерійської установки ВАЕ Systems Bofors Mk 110 або 40-мм ВАЕ Systems Bofors Mk 4. А замість кормової пускової установки ЗРК — малокаліберного дистанційно керованого бойового модуля (цілком ймовірно, вітчизняного виробництва) або двох легких пускових установок ЗРК інших типів.

На сьогодні невідомі розрахункові характеристики цих кораблів, проте судячи з того, що це варіант патрульного катера, то навряд чи наші малі ракетні кораблі зможуть видавати швидкість 40 вузлів, як нас переконують адмірали, скоріше вона буде близько 30 вузлів.

Реклама на dsnews.ua

Два кораблі будуть побудовані на суднобудівному заводі Babcock в шотландському місті Росайт, а решта шість — в Україні, але як і раніше неясно, на якому саме заводі.

Що ж до корвета, то сторони ще не прийшли до спільного знаменника, що краще — добудувати "Володимир Великий" або поставити новий корабель з Великобританії. Тут британці пропонують 5700-тонний корвет проєкту Arrowhead 140. Ці кораблі під назвою Type 31 класу Inspiration пропонуються для Королівського ВМФ, беруть участь в тендері для Греції, а також обрані для виконання контракту з Індонезією.

Проєкт Arrowhead 140 виробництва Babcock International Group заснований на фрегаті класу "Івар Хюітфельд", побудованому для ВМС Данії. Довжина корабля складе близько 140 м. Він зможе розвивати швидкість до 26 вузлів, дальність плавання оцінюється в 9000 миль, автономність — 28 днів.

Крім поставок кораблів, британці також перейнялися і можливостями для їх базування — до 2024 р. за допомогою британських підрядників планується завершити будівництво баз "Очаків" і "Бердянськ".

Таким чином, британська програма, в разі її реалізації, серйозно підвищить можливості нашого Військово-морського флоту. За словами головкому ВМС України Олексія Неїжпапи, до 2024 року планується сформувати першу тактичну групу, до складу якої увійдуть корвет турецького виробництва і малі ракетні кораблі британського виробництва, покликані захищати українське судноплавство в Чорному морі. При цьому основним завданням корвета буде прикриття кораблів від ударів з повітря.

    Реклама на dsnews.ua