• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Обох з пляжу? Який варіант завершення війни між Ситником і Луценка запропонують у Вашингтоні

Для Петра Порошенка найкращим виходом могла б стати синхронна відставка глав ГПУ і НАБУ, але невідомо, чи погодяться на такий план у Вашингтоні
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У Вашингтоні відкрився Глобальний форум з повернення активів. Він триватиме три дні - з 5 по 7 грудня. Слово "глобальний" у його назві може ввести в оману. Насправді він присвячений вкраденим активів не всіх країн світу, а тільки чотирьох: України, Нігерії, Шрі-Ланки і Тунісу. А ось допомагати поверненню активів будуть на глобальному рівні: у форумі беруть участь генпрокурор США Джеф Сешнс, представники керівництва Великобританії, Швейцарії, Світового банку, Управління ООН з наркотиків і злочинності, інших країн та міжнародних організацій.

На церемонії відкриття форуму Нігерії, Шрі-Ланку і Туніс представляли генпрокурори або міністри, а Україну - посол у США Валерій Чалий. Спочатку планувалося участь генпрокурора Юрія Луценка, однак він скасував поїздку і відправив замість себе свого заступника Євгена Єніна, який на відкриття не встиг.

Зате вчасно прибули на форум директор НАБУ Артем Ситник і керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. У них зараз відкритий конфлікт з Луценком через "спецоперації під прикриттям", яку проводило НАБУ за згодою САП і яку, як стверджує НАБУ, зірвали ГПУ і СБУ. Метою операції, за версією НАБУ, було виявлення організованого злочинного угруповання у Державній міграційній службі. А Луценко стверджує, що агенти НАБУ займалися провокацією хабара і тим самим скоїли кримінальний злочин.

Безсумнівно, цей конфлікт буде розглядатися на закритих заходах "на полях" форуму за участю представників США та конфліктуючих українських сторін. Луценко зараз відбувається жартами, нагадуючи, що головною темою форуму - повернення вкрадених активів - ГПУ може похвалитися набагато більшими успіхами, ніж НАБУ: "Там гідно доповість Ситник про 26 тис. повернутих гривень. А мій заступник вже скромно доповість про 1,6 млрд доларів".

Тим не менш жартами не приховати той факт, що Луценко зараз має серйозні проблеми у відносинах з Вашингтоном. Напередодні форуму Держдепартамент США виступив із заявою для преси про боротьбу з корупцією в Україні. "Недавні події, що включають зрив розслідування корупції на високому рівні, арешт посадових осіб з Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і захоплення важливих файлів НАБУ, викликають занепокоєння щодо відданості України боротьбі з корупцією. Ці дії, як видається, є частиною зусиль з підриву незалежних антикорупційних інституцій, які отримали допомогу США та інших країн. Це підриває довіру громадськості і підриває міжнародну підтримку України", - йдеться в заяві.

Також там наводяться слова держсекретаря США Рекса Тіллерсона: "Для України недоцільно боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу через корупцію. Інститути по боротьбі з корупцією повинні підтримуватися, фінансуватися і захищатися". У кінці заяви наголошується: "Відображаючи вибір народу України, Сполучені Штати закликають всі гілки української влади спільно працювати над усуненням корупції з суспільного життя. Ліквідація корупції є ключем до стабільності, безпеки та процвітання для всіх українців".

На даний момент виглядає так, що Луценко просто побоявся їхати у Вашингтон і відправив замість себе на американську порку Єніна. Втім, у Луценка є поважна причина неявки в США: його затримали в Києві невідкладні справи. Безсумнівно, він знав про підготовлюваний затримання Міхеїла Саакашвілі. Більш того, генпрокурор в цій історії виконує дуже важливу функцію - публічного обґрунтування дій силовиків. О 12:00 він скликав журналістів на брифінг, де оголосив, що політичні акції Саакашвілі в Києві проводилися на гроші олігарха Курченко, який перерахував представнику команди Саакашвілі $500 тис. А в 16:00 виступи Луценка чекають в парламенті. Там він буде говорити і про справу Саакашвілі, і про конфлікт ГПУ з НАБУ і САП.

Реклама на dsnews.ua

Відомо, що в парламенті, м'яко кажучи, недолюблюють НАБУ і САП. Тому генпрокурор буде відчувати, що називається, підтримку глядачів, коли відсутності Ситника і Холодницкого - перерахує накопичилися у ГПУ претензії до НАБУ і САП. А тим часом Ситник і Холодницький будуть у Вашингтоні аналогічним чином - у відсутність Луценка - перераховувати накопичилися у НАБУ і САП претензії до ГПУ. І теж при підтримці глядачів - з числа дуже впливових американців.

Це дуже нагадує ту анекдотичную ситуацію, коли дві команди хотіли зіграти у футбол, але кожна хотіла забезпечити собі вирішальний перевагу - і в підсумку вони вирушили грати один з одним на різні поля, кожна на своє, де мала підтримкою трибун. Луценко, схоже, усвідомлює, що у Вашингтоні йому зарахували б поразки. І питання в тому, що за цим послідує.

Для Петра Порошенка, можливо, найкращим виходом із цієї ситуації була б одночасна перезавантаження керівництва ГПУ і НАБУ. Для зміни керівництва НАБУ необхідно спочатку провести аудит НАБУ, а для цього - призначити аудиторів. Не виключено, що в парламенті для цього вже наберуться голоси. А що стосується зміни керівництва ГПУ, то Луценко, судячи з усього, і сам не проти піти у відставку. Однак ще не відомо, чи погодяться на такий план у Вашингтоні.

    Реклама на dsnews.ua