• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

НАБУ і САП не змогли завершити розслідування і передати справу "Роттердам+" до суду

Реклама на dsnews.ua

Спеціалізована антикорупційна прокуратура призупинила на невизначений строк розслідування у справі "Роттердам+"

Про таке на своїй сторінці в Facebook повідомив главред Цензор.нет Юрій Бутусов з посиланням на джерела в САП, передають "Українські новини".

"3 серпня антикорупційна прокуратура зупинила розслідування. Це рішення узгоджене з НАБУ. У справі немає ключового елемента, без якого воно втрачає сенс — експертизи, яка визначає наявність шкоди державі. Ця експертиза проводиться цілий рік в експертному центрі Служби безпеки України. Але вона все ще не завершена. САП дає можливість НАБУ і СБУ завершити експертизу, оскільки тепер термін розслідування зупинений", — написав журналіст.

Нагадаємо, 8 серпня 2020 р. закінчувався термін проведення розслідування, яке триває 3,5 року, з березня 2017 р. Згідно з кримінально-процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 р. НАБУ зобовʼязане було завершити розслідування, а САП передати справу в суд або закрити справу за відсутністю складу злочину.

Раніше повідомлялося, що за інформацією адвокатів з боку захисту, НАБУ за 3,5 роки не вдалося отримати жодної експертизи, що підтверджує нанесення збитків формулою "Роттердам+".

При цьому сторона захисту надала висновки чотирьох українських державних та міжнародних дослідних інституту, які підтвердили відсутність будь-яких збитків або необґрунтованого отримання прибутку від дії формули.

Раніше інформацію про відсутність висновків експертизи про збитки в кінці червня 2020 р. підтверджував і сам глава САП Назар Холодницький.

Колишній заступник генпрокурора (2015-2016 рр..) Давид Саквалерідз також заявив, що у справі "Роттердам+" немає складу злочину, із-за чого вона може розвалитися в суді.

Нагадаємо, формула "Роттердам+" діяла для розрахунку вартості вугілля при встановленні прогнозної оптової ціни електроенергії виключно для промислових споживачів в період 2016-2019 років. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам-Роттердам-Антверпен. Формулу було скасовано з 1 липня 2019 з введенням ринку електроенергії.   

Аналогічний принцип ціноутворення з 2017 р. і по теперішній час діє при визначенні вартості природного газу для населення. Ціни встановлюються на підставі вартості газу в європейських хабах плюс витрати на його доставку в Україну. Цей принцип – так звана формула "Амстердам+" — в червні 2020 р. був прописаний в меморандумі з МВФ, підпис під яким поставив у тому числі Президент Володимир Зеленський.

За оцінками голови виконавчого комітету Ради реформ України Михаїла Саакашвілі, принцип ціноутворення на вугілля за формулою "Роттердам+" ідентичний принципом "Амстердам+", який застосовується для визначення ціни на газ для населення.

Нагадаємо також, що через рік після скасування формули "Роттердам+", 10 липня 2020 р. державна компанія "Центренерго" за сприяння Офісу Президента України і Міністерства енергетики уклала контракт на покупку українського вугілля за формулою "Роттердам+".

    Реклама на dsnews.ua