• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Народний депутат Нестеренко - рейдерство під копірку

Мажоритарника від БПП звинувачують у рейдерських захопленнях земельних ділянок і врожаю в Дніпропетровській області
Реклама на dsnews.ua

Народного депутата України, члена фракції Блок Петра Порошенка, члена аграрного комітету парламенту Вадима Нестеренка звинувачують у масштабних рейдерських захопленнях в Дніпропетровській області. Прізвище парламентарія вже не перший рік фігурує в подібних скандалах. Однак тепер, схоже, Мін'юсту вдасться покласти край зловживанням нардепа, підконтрольних йому або афілійованих з ним компаній.

Про підозру у причетності Нестеренко до рейдерських захоплень землі і врожаю на прикладі агрофірми "Дар" заявив нещодавно голова Асоціації фермерів і землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський.

На спільному засіданні аграрного комітету парламенту з участю бізнесу, глави Мін'юсту Павла Петренко і представників Мінапк він прямо висловив свої підозри щодо Нестеренко. Мова йшла про нехитрою схемою, коли реєстратор з іншої області переписав компанію на бомжа, а той - "перепродав" її ТОВ "Агроволодар", яку вважають підконтрольною Нестеренко. В агрофірмі "Дар" передумовою для захоплення стала смерть засновника підприємства.

Ще одна популярна сьогодні схема аграрного рейдерства - "подвійна реєстрація". Суть її в тому, що ще не закінчився договір оренди земельного паю або офіційно, або фіктивно розривається і переукладається на іншого орендаря. При цьому реєстратор не запитує дані з земкадастру і тому нібито "не бачить", що земельна ділянка орендується іншою компанією. В результаті і пайовики, і сторони змушені йти в суди, щоб з'ясувати, на чиєму боці правда.

Третя схема - фізичний захоплення полів, техніки, урожаю на етапі його прибирання. Документами на такі захвати, як правило, також є фільчині грамоти: підроблені судові рішення, рішення зборів акціонерів, фальшиві заяви пайовиків і т. д.

У багатьох інших випадках, озвучених Анатолієм Гайворонским, а також тих, про яких регулярно говорять на мітингах перед обласною адміністрацією в Дніпрі і перед держустановами в Києві селяни - ніхто не чекає таких "сприятливих" обставин, як смерть господаря.

Реклама на dsnews.ua

Наприклад, в ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ "Олімпікс-Агро", які працюють в Новомосковському і Магдалинівському районах Дніпропетровщини, схема "подвійного реєстру" була під копірку провернути на кількох сотнях ділянок загальною площею близько 3,7 тис. га. Вже згадане вище ТОВ "Агроволодар" незаконно заволоділо наділами в період з березня по червень 2016 2017 рр. шляхом незаконного повторної реєстрації прав оренди. При цьому "реєстрація-2" проводилася на підставі неіснуючих документів про розірвання договорів оренди (сфальсифікованих, оскільки підписувати їх директор не мав права, а реєстратор повинен був це перевірити).

Компанії "Агро-Віта 2000" і "Олімпікс-Агро" оскаржили дії реєстраторів в комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України. Відомство знайшло порушення і стало "пачками" скасовувати рішення нотаріусів Євгена Рудкевича і Юлії Руденюк, яким на три місяці заблокували доступ до реєстру речових прав. Про скасування рішень Мін'юстом був виданий цілий ряд наказів: № 2219/5, 2221/5 від 12.07.2017; № 2295/5 від 19.07.2017; № 2316/5 від 20.07.2017; 2326/5 від 21.07.2017, № 2467/5 від 02.08.2017; 2609/5 від 15.08.2017; 2615/5, 2617/5 від 16.08.2017, 2632/5 від 17.08.2017; 2698/5, 2699/5 від 21.08.2017.

Таким чином, Мін'юст фактично встановив факт зловживання правами з боку реєстраторів. Фактично винесено понад 100 рішень. Але, незважаючи на те, що кримінальне покарання за такі дії - від восьми до 12 років в'язниці, - його поки що ніхто з реєстраторів не поніс і навряд понесе в осяжному майбутньому.

Одна з причин, яку називають в кулуарах парламенту, - високий рівень впливу, який депутат Вадим Нестеренко має в своєму окрузі в Дніпропетровській області. Його земельний банк оцінюють у кілька десятків тисяч гектарів орендованої землі. Мережа його компаній покриває свій Новомосковський та сусідні райони настільки густо, що навряд чи хто-то в поліції або судах наважиться виступити проти нього. На думку Анатолія Гайворонського, саме впливом народного депутата можна пояснити повну бездіяльність правоохоронних органів щодо розслідування рейдерського захоплення "Дару" та виконання рішень Мін'юсту щодо інших компаній.

До речі, левова частка депутатських запитів Нестеренко стосується якраз прямого тиску на суддів по конкретних справах: народний депутат, наприклад, просив інстанції насилати перевірки на таких суддів, рішення яких йому не подобалися.

Крім того, у місцевих ЗМІ є маса матеріалів про кар'єрному шляху Вадима Нестеренка, який ледь не повністю витканий з недружніх "злиття і поглинання". У декларації депутата - кілька офшорних компаній, на рахунках мільйони гривень та іноземної валюти в готівці. Тому описані історії є для його "бізнесу" буденними.

Вирішити проблему рейдерства з агрокомпаніями можна було б через внесення змін у законодавство. Наприклад, заборонити реєстраторам проводити які-небудь дії з ділянками без наявності підтвердження з земельного кадастру. Крім того, вже прийнятий закон, що передбачає введення послуги смс-інформування про дільницях та дії, які з ними відбуваються в реєстрі, щоб реальний власник мав можливість оперативно реагувати на ситуацію.

Однак і цього недостатньо, поки правоохоронні органи закривають на проблему очі і фактично спускають на гальмах. Поки не буде введена і впроваджена реальна відповідальність всіх учасників процесів, в тому числі і реєстраторів - ситуація буде повторюватися.

    Реклама на dsnews.ua