• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Наша відповідь на "Кавказ-2020". Як Україна і НАТО вбережуть Херсонщину від "зелених чоловічків" Путіна

Синхронно в країні стартують одразу два командно-штабних навчання з безпрецедентним залученням сил і техніки в повній координації з західними союзниками

Десантні конвертоплани V-22 "Оспрей" прибули в Україну для участі в навчаннях Rapid Trident 2020/dumskaya.net
Десантні конвертоплани V-22 "Оспрей" прибули в Україну для участі в навчаннях Rapid Trident 2020/dumskaya.net
Реклама на dsnews.ua

Стандартною тактикою погроз для Росії в останні роки стали масштабні навчання, які з приводу і без приводу Кремль проводить біля своїх кордонів. На черзі — "Кавказ-2020". Згадані навчання мають продемонструвати готовність сил Південного військового округу, який охоплює Астраханську, Волгоградську і Ростовську області, а також північнокавказькі республіки і Ставропольський край. Важливо, що в результаті анексії Криму і "війни 888" у зону відповідальності округу увійшли також окуповані Крим, Південна Осетія і Абхазія.

Масштаб навчань покликаний показати "міць російської зброї": у практичних діях на полігонах планується використовувати до 250 танків, до 450 бойових машин піхоти і бронетранспортерів, до 200 артилерійських систем і реактивних систем залпового вогню; серед учасників будуть з'єднання і частини бойового, тилового і технічного забезпечення, з'єднання ППО і ВМФ, співробітників МНС і Росгвардіі, всього — близько 80 тис. чоловік.

Синхронно в Україні стартують одразу два командно-штабних навчання з безпрецедентним залученням сил і техніки. На півдні країни це "Об'єднані зусилля 2020", до яких планують залучити близько 12 тис. особового складу та 700 одиниць озброєнь і військової техніки. Причому, як очікується, тут будуть і єдиний поки береговий протикорабельний комплекс "Нептун", і важка РСЗВ "Смерч" з ракетами "Вільха", і турецькі безпілотники "Байрактар". Причому все це — у повній координації з західними союзниками. Зокрема, на сьогодні відомо про участь ротно-тактичної групи 16-ї десантно-штурмової бригади збройних сил Великобританії. Вони прибули в Україну чотирма групами і вельми яскравим способом — парашутним десантуванням з борту пари британських "Геркулесів". Так, 13 вересня була перекинута перша оперативна група, 15-го — друга, 16-го — третя і 17-го — четверта.

Одночасно на Яворівському полігоні починаються українсько-американські навчання Rapid Trident 2020 р., до яких будуть залучені також британські, американські та канадські інструктори з тренувальних місій UNIFIER, JMTG-U і ORBITAL.

У рамках навчань пара американських транспортних "Геркулесів" уже перекинута на аеродром Вінниці, а десантні конвертоплани V-22 "Оспрей" облюбували аеродром в Старокостянтинові. Ще, звичайно, не Харків і Суми, але потроху збуваються улюблені страшилки російських пропагандистів — НАТО все ближче до кордонів Росії.

На Яворівському полігоні починаються українсько-американські навчання Rapid Trident 2020
На Яворівському полігоні починаються українсько-американські навчання Rapid Trident 2020

Сюди варто додати також навчально-бойові польоти стратегічних бомбардувальників ВПС США В-1В і В-52 з імітацією нанесення ракетно-бомбових ударів по об'єктах російської військової інфраструктури в Криму і на Чорноморському узбережжі. У щільній інтеграції з кораблями шостого флоту ВМС США, британськими розвідниками, Силами спеціальних операцій ЗСУ та Повітряних сил України.

Реклама на dsnews.ua

Уперше буде відпрацьовуватися взаємодія з літаками AWACS E3A і стратегічними безпілотниками RQ-4D Global Hawk.

Ну і вишенькою на торті є масштабні навчання резервістів, які будуть запущені одночасно в усіх областях. Причому вперше відпрацьовується взаємодія не тільки на рівні армійських формувань, а й з Нацгвардією України, прикордонниками і СБУ. Офіційно про те, скільки буде залучено особового складу, не повідомляється, а за деякими оцінками, це число може скласти 20-25 тис. чоловік оперативного резерву першої черги.

Нарешті, в Польщі починаються міжнародні навчання з протиповітряної оборони Astral Knight 2020 р., в яких візьмуть участь підрозділи з США, Латвії, Литви, Польщі, Естонії та Швеції. Примітно, що, крім американської авіації (винищувачів F-16 Fighting Falcon, F-15 Eagle, повітряних заправників KC-135 Stratotanker і KC-10 Extender, літаків АВАКС E-3 Sentry і стратегічних бомбардувальників B-52 Stratofortress), у навчаннях візьмуть участь комплекси ППО Patriot, які в майбутньому повинні стати основою польської національної системи ПРО "Вісла". Американці перекинуть їх на авіабазу Шимани і, ймовірно, будуть застосовувати спільно з польським підрозділом третьої Варшавської бригади ППО з метою навчання майбутніх операторів комплексів.

Ще один нюанс — навчання проводяться на єдиному оперативному фоні з навчаннями військ ППО Tobruq Legacy 2020 р., які стартували днями в Литві. Частина польських та американських підрозділів братимуть участь одночасно і в одному, і в іншому заході бойової підготовки.

Таким чином, якщо Москва і планувала власні навчання як маркер готовності до загострення ситуації на Донбасі і в південних областях України, то тепер можливості подальшої ескалації ситуації стають вельми і вельми примарними. Так, ситуація з водою в Криму погана, але не настільки, щоб спробувати вирішити проблему із загрозою зіткнення з підрозділами НАТО, спробувавши взяти під контроль дамбу на Херсонщині.

    Реклама на dsnews.ua