• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Навіщо Порошенку електронні петиції

З допомогою "народних звернень" Банкова може нарощувати підтримку необхідних законодавчих ініціатив, але цей же механізм неодмінно використають проти президентської команди новоспечені "опозиціонери"
Фото: nwoo.org
Фото: nwoo.org
Реклама на dsnews.ua

На сайті президента України запрацював розділ "Електронні петиції". Цей модний в західному світі законодавчо-інформаційний інструмент працює вже давно і дозволяє владі тримати руку на пульсі основних тем, які хвилюють виборців. Однак, зважаючи на вітчизняні політичні реалії неважко спрогнозувати, що в Україні такий механізм комунікації з виборцями може швидко перетворитися на черговий фактор маніпуляції громадською думкою. З іншого боку, електронні петиції – дуже зручний інструмент тиску на главу держави з боку його політичних конкурентів, які, а в цьому немає жодних сумнівів, скористаються ним вже найближчим часом.

Як працює управлінська опція "Електронна петиція"? Все дуже просто: будь-який громадянин України, зареєструвавшись у відповідному розділі на сайті президента, може написати те чи інше важливе для нього звернення – починаючи від прохання захистити якийсь вид вимираючих рослин, закінчуючи проектом податкової реформи, тощо. І якщо така ініціатива набере протягом наступних трьох місяців не менше, ніж 25 тисяч голосів інших громадян, то глава держави буде зобов"язаний розглянути її та дати публічну відповідь. Причому термін розгляду петиції не має перевищувати 10 днів.

Те, що такий інструмент конче необхідний Україні, показали перші дні роботи відповідного розділу. Так, за даними адміністрації президента, там вже зареєстровано близько 1 тис. петиції. Наприклад, серед останніх звернень є одразу кілька, які пропонують покарати "Свободу" за бійню під парламентом 31 серпня чи взагалі заборонити цю політичну силу. Загалом в розділі "Електронні петиції" є, як серйозні ініціативи, так і цілком абсурдні, наприклад пропозиція зробити 1 вересня вихідним днем.

За умов "правильного" використання такого інструменту, Банкова може добиватися широкої підтримки власних законодавчих ініціатив. Наприклад, неважко спрогнозувати, що невдовзі на сайті АП з'явиться петиція щодо підтримки внесення змін в цілому до Конституції в частині децентралізації. Те ж саме може стосуватися організації широкої інтернет підтримки тих чи інших проектів реформ. А відповідну кількість підписів неважко зібрати силами всіх регіональних організацій БПП чи чиновників з президентської вертикалі.

Не варто демонізувати запущений проект "Електронні петиції". Адже основна його функція - виконувати роль народного громовідводу. Щоб уявити, як це працює - достатньо згадати завзяття наших співгромадян, які активно збирали заповітні 100 тис. підписів у листопаді 2013 року (ще до початку гарячої стадії протистояння на Майдані), під петицією до Білого дому за те, щоб США ввели персональні санкції проти Віктора Януковича

З іншого боку, не варто демонізувати запущений проект "Електронні петиції". Адже основна його функція – виконувати роль народного громовідводу. Щоб уявити, як це працює – достатньо згадати завзяття наших співгромадян, які активно збирали заповітні 100 тис. підписів у листопаді 2013 року (ще до початку гарячої стадії протистояння на Майдані), під петицією до Білого дому за те, щоб США ввели персональні санкції проти Віктора Януковича. Багато хто тоді дійсно вірив, що таке досягнення зможе вплинути на тодішнього президента України. Зараз же можливість написати таку ж петицію Петру Порошенку має вселити в багатьох українців віру в те, що вони можуть просто з власного комп'ютера напряму звертатися до глави держави, обурюючись тим чи іншими його рішеннями чи пропонуючи свої власні.

Звичайно, в багатьох може виникнути питання, чому встановлений саме такий кількісний поріг підписів – 25 тис. Однак, чіткого критерію його встановлення не існує. Наприклад, в тих таки США, де практика написання електронних петицій існує вже 4-й рік, такий голосовий ліміт починався з 5 тис. Але з ростом активності громадян, коли сайт Білого дому завалили десятки і сотні тисяч різних петицій, що суттєво ускладнювало процес їх обробки, ця цифра виросла спочатку до 25 тис, потім до 50 тис, а згодом до 100 тис. голосів. Вочевидь, адміністрація українського президента вирішила одразу стартувати з 25 тис., просто взявши до уваги досвід США. Що, зрештою, не так і багато. Адже йдеться лише про 1,5% вітчизняних виборців з числа тих, які реально ходять на вибори, або 0,7% від усіх зареєстрованих виборців в Україні.

Реклама на dsnews.ua

Немає сумнівів, що такий зручний та простий інструмент написання звернень до Банкової невдовзі почнуть використовувати і опоненти президента, формулюючи незручні та неприємні ініціативи. Наприклад, вже зараз на сайті АП зареєстрована петиція за відставку голови Верховної Ради Володимира Гройсмана і подібних пропозицій в найближчі дні може з"явитися маса. Для прикладу, та ж таки "Радикальна партія", яка сьогодні вийшла зі складу пропрезидентської коаліції, запросто може закидати Банкову різними провокативними петиціями, забезпечивши їм необхідну кількість голосів силами своїх регіональних відділень. Політичної погоди в країні така діяльність "радикалів", звісно, не змінить, але попсувати нерви Банковій зможе.

    Реклама на dsnews.ua