• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Ударні безпілотники над Балаклією. Чому Луценко сильно налякав Пентагон

Вербальна нестриманість вже давно стала своєрідною фішкою політичного стилю Юрія Луценка
Реклама на dsnews.ua

І якщо для Луценка — публічного політика талант артиста розмовного жанру може йти в плюс, то для Луценка — генерального прокурора все з точністю до навпаки.

На цих вихідних Юрій Віталійович поділився зі ЗМІ своїми міркуваннями щодо пожежі на складі боєприпасів в Калинівці, а заодно і щодо аналогічних подій в Балаклії та Сватове, що сталися раніше. Думкою, що в усіх трьох випадках ми маємо справу з ворожою диверсією, Луценко, зрозуміло, нікого не здивував — подібна точка зору завжди була домінуючою, а ось розказані генпрокурором подробиці у людей, трохи орієнтуються в авіаційної військової техніки, викликають більш ніж виправданий скепсис.

Але перш ніж заглибитися в історію з штурмовими російськими безпілотниками з керованими ракетами на борту, потрібно відзначити ще один важливий факт. Отже, за твердженням Луценка, головна версія виникнення пожежі в Калинівці — це диверсія. "Я знаю факти, які на це вказують", — досить впевнено говорить генпрокурор. При цьому двома днями раніше головний військовий прокурор України Анатолій Матіос говорив протилежне: "Ніяких диверсійних груп слідство не встановило... даних про це немає". За словами Матіоса, слідство розглядає виключно версії про халатність посадових осіб, в крайньому разі вчинення диверсії посадовими особами.

Тобто виходить, що генеральний прокурор і військовий прокурор — люди з однієї системи — мають абсолютно різними результатами розслідування, що виглядає, м'яко кажучи, дивно. Або ніяких результатів розслідування поки в принципі немає, і Матіос з Луценком просто озвучують свої особисті бачення ситуації. Чи можна після цього хоч скільки-то серйозно сприймати систему української прокуратури — питання риторичне.

Проте неузгодженість прокурорів у нашому випадку лише квіточки. Ягідки почалися, коли Луценко розкрив деякі подробиці попереднього пожежі на військових складах в Балаклії Харківської області. За словами генпрокурора, 23 березня цього року до складів у Балаклії підлетів безпілотник з території Російської Федерації, який здійснив два постріли керованою ракетою — перший на відкритий майданчик, де зберігалося 700 ракет "Куб", а другий в закритий склад. При цьому в останньому випадку ракета пробила бетонні укриття і підірвала склад. Аналогічний безпілотник, впевнений Луценко, вразив і військовий склад у Сватове.

Після такої версії результатів розслідування у військових експертів кілька округлилися очі, і все тут же згадали знамениту історію з замахом на генпрокурора Віктора Шокіна з допомогою тепловізора. Особливо сильно очі повинні були округлиться у військових експертів в Пентагоні, адже до недавнього часу вважалося, що штурмові літаки, здатні нести заряд у вигляді керованих ракет, є тільки у США та окремих їх союзників з НАТО. Подібні апарати є ще у китайців, Єгипту та Іраку, а от у Росії точно немає.

Росіяни і самі неодноразово скаржилися, що серйозно відстали від США в питанні штурмових безпілотників і намагаються надолужити упущене. Так, в червні цього року російський телеканал "Зірка" повідомляв, що Дослідно-конструкторське бюро ім. Симонова проводить розробку та випробування бойового дрона, здатного нести ракети "повітря–поверхня". Паралельно аналогічну задачу виконує Льотно-дослідний інститут ім. Громова. Останній навіть анонсував бойові характеристики майбутнього штурмового дрона — вага 1200 кг, маса корисного навантаження — 200-300 кг, тривалість польоту — 20-24 години. Правда, мова поки йде лише про досвідчених зразках, випробування яких ще далекі від завершення.

Реклама на dsnews.ua

На сьогоднішній день Росія може розраховувати лише на безпілотники здатні нести дуже невеликий заряд, щось на зразок гранати. Склади з допомогою такої зброї підпалити, напевно, можна, але ні про які керованих ракетах мова явно не йде.

Якщо ж послухати Луценка, то штурмові дрони з важким ракетним озброєнням у Росії не тільки вже є в наявності, але і дуже успішно застосовуються для диверсій на території України, причому застосовуються більше півроку. І це дуже серйозний привід задуматися і для українського Міноборони, і для Пентагону з НАТО. Правда, набагато більш імовірно, що Луценко розповів нам всім щось не зовсім відповідає істині — або масштаб події перебільшив для красного слівця, чи просто щось там наплутав.

Так що Юрію Віталійовичу непогано було б уточнити, що ж там насправді розслідувала прокуратура. Адже якщо у нього дійсно є докази використання в Балаклії штурмових безпілотників з керованими ракетами, то такий факт, безумовно, повинен мати серйозні дипломатичні наслідки. Якщо ж доказів використання керованих ракет немає, що набагато більш імовірно, то Луценко варто зайвий раз замислитися, чи варто ділитися з усією країною фантазіями та вигадками. Якщо так піде і далі, то скоро паліями військового майна стануть Чупакабра або Карлсон, який живе на даху.

    Реклама на dsnews.ua