• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Не дати опам'ятатися. Навіщо Зеленський пожене українців на місцеві вибори восени

Як тільки збереться новий склад Верховної Ради, йому запропонують призначити місцеві вибори у всіх регіонах на кінець жовтня 2019-го замість березня 2020-го
Реклама на dsnews.ua

Про таку можливість в кулуарах говорять все активніше. А після вчорашнього рішення Конституційного суду, який визнав конституційним указ президента про розпуск парламенту, незважаючи на серйозні сумніви і зауваження з боку експертів і юристів, стає зрозумілим, що ту саму мотивацію "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ" буде застосовано і для виправдання рішення ВР про дострокові вибори місцевих рад. Плюс - ми побачимо ряд соцопитувань, в яких мова піде про дуже низький рівень довіри громадян до своїх депутатів на місцях і до своїх мерів. Сумарно це створить видимість політичної доцільність перевиборів.

Плюс - у них будуть зацікавлені політичні сили, які пройдуть до парламенту, так і невдахи. У них з'явиться шанс отримати фракції в місцевих радах і таким чином зробити хоча б якийсь заділ на майбутнє продовження активного політичного життя. Що стосується партій-переможців, то в достроковій перезавантаження місцевих рад та міських керівників вони кровно зацікавлені. Деякі з цих політсил, наприклад "Опозиційна платформа", отримає можливість привести численні фракції в обласні ради півдня і сходу і поставити на чолі міст своїх людей. Втім, про таку небезпеку ініціатори дострокової перезавантаження місцевих рад, мабуть, зараз не думають. Їх мета - привести кількісно великі фракції "Слуги народу" і, де вийде, завдяки народному волевиявленню отримати своїх мерів.

Ще одна мета, і про це говорять у кулуарах, змінити керівництво Києва і отримати в Київраді лояльне до Зеленському більшість. На Банковій побоюються, що в разі активних протестних дій, а вони, як показав вчорашній мітинг студентів та викладачів університету ім. Тараса Шевченка проти призначення викладачем вузу Андрія Портнова, можуть розгорітися навіть з невеликої іскри, нинішня столична влада якщо не підтримає протести, то не завадить їм. А як відомо, коли кияни стають на бік Майдану, для влади це завжди закінчується поразкою. Тому мати лояльного мера Києва дуже важливо. Кличко лояльним до Зе-команді не вважають.

Це, очевидно, розуміє і сам столичний градоначальник, який відмовився від участі його Удару у парламентських виборах. Не в останню чергу це сталося тому, що Кличко потрібно готуватися до цілком імовірним мерських виборів. На яких його спробують зрушити з крісла. Хто саме буде ключовим противником градоначальника, поки незрозуміло. Ходять чутки про балотування Андрія Білецького, білбордами якої заповнені вулиці Києва. Проте питання, наскільки Білецький в разі перемоги буде контрольований президентською командою. Також, не виключено, що вже найближчим часом з'явиться якась відома фігура, яка озброїться гаслом "зробимо Кличко разом".

Також дострокові вибори дадуть можливість Банковій поборотися за лояльних мерів у містах країни, і якщо не змістити Кернеса або Труханова, то на ілюзії війни з ними призвести до міськрад великі фракції "Слуги народу".

Перевибори, швидше за все, будуть призначені на 26 жовтня, дату, коли повинні були відбутися вибори до Верховної Ради. Поспішати треба тому, що вже в листопаді українці отримають платіжки за комуналку з цінами, які мало чим відрізнятимуться від минулорічних. Що не буде сприяти успіху партії президента.

Про одному з негативних наслідків авантюри з достроковими перевиборами місцевих рад вже говорилося вище. Але це далеко не єдиний наслідок. По-перше, короткий термін передвиборної кампанії дасть можливість проскочити в місцеві ради красномовним популістам і "кипучим ідіотам" з різними прожектами. По-друге, з тієї ж причини залишитися з мандатами може багато нинішніх депутатів, які годують виборців не перший рік. Тому реальне перезавантаження місцевих рад не відбудеться. По-третє, і це дуже важливо, розпуск місцевих рад та їх дострокові перевибори - це ще одна міна сповільненої дії під владні інститути, адже наступний президент буде діяти за тими ж лекалами. Тобто розганяти поради тільки тому, що побачить у цьому політичну доцільність.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua