• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Не просто "попереджувальний вогонь". Як Кремль збирається жорстко відрізати ОРДЛО від України

Зараз всі говорять про те, що окупанти фактично зірвали режим тиші. Схоже, Кремль почав реалізацію власних «запасних планів» по Донбасу

BuzzFeed.de/Max Avdeev
BuzzFeed.de/Max Avdeev
Реклама на dsnews.ua

Кінець режиму тиші?

На початку березня на сайті так званої «народної міліції ДНР» з'явилося повідомлення про те, що «підрозділам народної міліції дано дозвіл на ведення попереджувального вогню на придушення і знищення вогневих точок противника». Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук висловив протест проти цієї заяви і фактів порушення режиму припинення вогню з боку російської сторони на засіданні ТКГ на рівні глав делегацій, яке відбулося у форматі відеоконференції 3 березня.

Кравчук розцінив ці дії як загрозу одностороннього виходу російської сторони з режиму припинення вогню і загрозу зриву виконання Мінських домовленостей.

Перед цим в інтерв'ю телеканалу «Дом» Кравчук підтвердив, що «тиша» стала менше «тишею», ніж була, скажімо, тиждень тому. Тобто стріляють більше, є багато поранених, багато контужених. Очевидно, що активність російської сторони зросла, визнав він. І закликав «на силу відповідати силою». «Коли нас б'ють, ми не будемо робити вигляд, що це провокація», — заявив Кравчук.

Ще більш жорстко він сформулював цю думку в коментарі «Суспільному» увечері 3 березня. «Якщо вони будуть діяти таким чином, відкривати вогонь по нашим військовим, то ми будемо діяти адекватно. Дзеркально. У нас немає іншого виходу. Ми не можемо спостерігати, як вони стріляють, вбивають нас, і називати це провокацією. Це не провокація — це війна», — підкреслив глава української делегації в ТКГ. Його оцінка ситуації полягає в тому, що окупанти «не будуть виконувати Мінські домовленості. Вони відмовляються від тиші. Вони відмовляються від комплексу заходів, які схвалені Радою Безпеки ООН. Всі приходять до висновку, що саме вони є порушниками домовленостей».

Спільний план Кремля і Мореля

Однак остання фраза Кравчука викликає сумніви. Обстріли йдуть ще й на дипломатичному фронті. Кремль намагається саме нас представити порушниками домовленостей. І у нього, виявляється, є впливові поплічники в ОБСЄ. Зараз Росія і ОБСЄ спільно тиснуть на українську делегацію в ТКГ, щоб вона сприймала фейкові ДНР і ЛНР у статусі сторін переговорів і обговорювала їх план.

Реклама на dsnews.ua

Ще в середині лютого член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш повідомив, що «якісь громадські експерти» з Донецька і Луганська були присутні вже на третьому в цьому році онлайн-засіданні ТКГ. «Це дійсно питання до ОБСЄ як організатора відеоконференцій, на яке ми ось уже півтора місяця не можемо отримати відповіді: хто дав стороннім людям технічну можливість підключатися?» — підкреслив він.

2 березня ця історія отримала продовження. Гармаш повідомив: «У Мінському процесі "прорив"! Сьогодні на засіданні робочої групи з політичних питань заговорила спочатку "експертка" ОРДО Майя Пирогова, потім і "експерти" з Луганська. До цього, на чотирьох засіданнях "експерти ОРДЛО" були присутні, але мовчали. І ось вони заговорили!»

Але важливо не тільки це, а ще й те, хто їх підтримав. «За весь час сьогоднішніх консультацій представник Росії говорив секунд 30. В основному віщав модератор від ОБСЄ посол Морель. Навіть більше, ніж земляки з російськими паспортами. Тиснув, щоб ми обговорювали План ОРДЛО. Хоча ОРДЛО не є членом ТКГ і це пряме порушення Мінських угод», — розповів Гармаш.

Посол Морель — це французький дипломат П'єр Морель, який з травня 2015-го очолює робочу групу ТКГ з політичних питань. Його першою ініціативою став вікопомний «план Мореля», який пропонував провести вибори в ОРДЛО без виведення окупаційних військ. Українська сторона тоді цю ідею відкинула, і ось зараз Морель просуває аналогічний план вже не від свого імені, а у вигляді «Плану ОРДЛО».

Увечері 3 березня Гармаш додав: «Тепер чекаємо, що або ОБСЄ поверне переговори в тристоронній формат, або Україна перестане робити заяви і писати листи, на які ніхто не реагує, а дієво відповість на спроби Росії і ОБСЄ суб'єктизувати ОРДЛО в порушення Мінських домовленостей». Зрозуміло, що слова Гармаша — це на даний момент всього лише благі побажання. А щоб Україна справді дієво відповіла на спроби Росії і ОБСЄ суб'єктизувати ОРДЛО — для цього потрібна політична воля Володимира Зеленського.

Ізоляція ОРДЛО від України

Але і це ще не все. Наша делегація в ТКГ вранці 4 березня повідомила, що окупаційною адміністрацією в Донецьку найближчим часом планується прийняття т. зв. «закону ДНР "Про деякі питання перетину тимчасової лінії фактичного розмежування силових структур і правоохоронних органів ДНР і держави Україна». Він, зокрема, передбачає введення дозвільної процедури на виїзд з ОРДО на територію, контрольовану Україною. Перетин лінії розмежування буде вирішуватися лише за наявності пропуску, оформленого «органами внутрішніх справ ДНР». Обов'язковими умовами для видачі пропуску є дактилоскопічна реєстрація та фотографування фізичної особи, а також перевірка її засобів зв'язку (мобільний телефон). Якщо особа пересувається на транспортному засобі, то пропуск повинен оформлятися і на цей транспортний засіб. Не виключено, що аналогічний «нормативний акт» розробляється і окупаційною адміністрацією в Луганську.

Делегація України в ТКГ підкреслила, що ці заходи приведуть до подальшої ізоляції жителів ОРДЛО від території, яка контролюється урядом України, на додаток до тих заходів ізоляції ОРДЛО, які вже реалізуються окупантами під виглядом протидії поширенню коронавірусу. «Міжнародне співтовариство і уряд України системно вживають заходів, які повинні сприяти поліпшенню ситуації на лінії розмежування. Російська сторона — продовжує створювати штучні перешкоди», — підкреслює наша делегація.

Два тижні тому на засіданні РНБО Зеленський дав завдання розглянути нові сценарії для Донбасу. У окупантів теж є не тільки план А, але і плани Б, В ... Зараз загроза — не тільки в тому, що окупанти почнуть нове загострення на лінії фронту, але і в тому, що вони мають намір повністю ізолювати ОРДЛО від України.

Козирі в рукаві Кремля

Схоже, що Кремль бачить у всіх цих погрозах спосіб натиснути на Зеленського і покарати за санкції проти п'ятої колони. Таку версію висловив Кравчук в інтерв'ю телеканалу «Дом». «Останнім часом і президент Володимир Зеленський, і Верховна Рада, і наша делегація в ТКГ значно посилили активність. Плюс санкції. Тобто Росія побачила, що Україна від слів перейшла до справи. Те, що раніше не робилося, хоча були можливості, зараз реально здійснюється», — пояснив глава української делегації.

Він також нагадав, що на Росію посилюється міжнародний тиск, у тому числі покарання за анексію Криму. «Думаю, все це в цілому створило таку ситуацію, коли Росія відчула, що тиск на неї посилюється. У таких випадках, як показує досвід, опонент намагається довести, що він теж, мовляв, не спить. І він починає якісь дії», — припустив Кравчук.

Якщо це так, то можна спрогнозувати, що кульмінація цієї активності Кремля прийдеться вже на весну, через що виявляться провалені або зіпсовані наші плани на 24 серпня — 30-ту річницю нашої Незалежності. До цієї дати прив'язано засідання Кримської платформи, взяти участь в якій Зеленський запрошує лідерів багатьох країн світу. І ще 24 серпня в Києві запланований військовий парад і святковий концерт.

Можна не сумніватися, що Кремль намагатиметься як мінімум зіпсувати нам це свято. А як максимум — взагалі зірвати його.

Тому слід готуватися не тільки до загострення на фронті, а й до політичних провокацій. У зв'язку з цим не зайве нагадати про анонсоване об'єднання двох фейкових республік в одну, що вже збирається очолити втікач-зрадник, міністр внутрішніх справ Януковича Віталій Захарченко.

Додамо до цього здійснювану Кремлем поетапну «самоізоляцію» ОРДЛО від території, контрольованою Україною. Додамо ще «план Мореля», який тепер перетворився в «план ОРДЛО» і просувається все тим же Морелем разом з Кремлем. Всі ці сюрпризи з'явилися за останні тижні не просто так. І у Кремля напевно є ще якісь козирі в рукаві. При цьому він буде намагатися максимально зіштовхнути лобами один з одним українські сили, щоб свій 30-річний ювілей ми зіпсували собі самі.

    Реклама на dsnews.ua