• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Не просто перестати стріляти. Що буде робити Зеленський з зеленими чоловічками на Херсонщині

Зеленському і його оточення вже сьогодні треба чітко розуміти, що в разі путінського вторгнення буде тільки два варіанти: стати президентом війни або втратити країну

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Заступник голови МЗС Василь Боднар закликав українців бути ментально готовими до масштабного наступу РФ. У Міністерстві закордонних справ припускають, що причиною такого наступу можуть стати як політичні, так і економічні фактори, зокрема, питання постачання води в окупований Крим.

Те, що побоювання наших дипломатів не голослівні, днями підтвердили і військові. Як зазначив начальник Головного управління міжнародного співробітництва та верифікації ЗСУ генерал-лейтенант Леонід Голопатюк, Росія недалеко від кордону вже створила три міжвидових угруповання, здатні проводити раптові наступальні дії з обмеженими цілями на території України. У цілому чисельність наземної угруповання ЗС РФ біля наших кордонів становить близько 87 тис. військовослужбовців, до 1100 танків; до 2600 бойових броньованих машин; до 1100 артилерійських систем; до 360 ракетних систем залпового вогню, 18 оперативно-тактичних ракетних комплексів. На базових аеродромах біля кордону України базуються близько 330 бойових літаків і 230 вертольотів. Крім того, зазначив Голопатюк, продовжується формування центрів забезпечення мобілізаційного розгортання, на базі яких можливе формування до чотирьох загальновійськових дивізій (Богучар, Каменськ-Шахтинський, Новоозерне / Крим).

На думку експертів, про підготовку до вторгнення свідчить не тільки нарощування військ уздовж кордону нашої (а тримати таку армаду без діла дуже дорого), але й посилення внутрішньої нестабільності в Україні, підтвердженням чому можуть служити останні соцопитування, фіксують катастрофічне розчарування владою. Крім того, ніколи ще з 2014 р. так привільно не відчувала себе в нашій країні проросійська агентура, яка задає тон в медіа і вже намагається проводити вуличні акції. Ще більша її активізація очікується під приводом передвиборної кампанії з обрання місцевих рад.

На цьому тижні СБУ в Бердянську заблокувала роботу керованої з РФ ботофермы, що входила в міжрегіональну мережу. Її потужності дозволяли генерувати фейки і маніпулятивні матеріали від імені понад 500 ботів, повідомили у спецслужбі. Інформаційні вкидання були спрямовані на створення панічних настроїв під час пандемії коронавіруса і дискредитацію дій української влади. Дії СБУ похвальні, проте це, на жаль, крапля в морі, оскільки проросійська агентура має в своєму розпорядженні і телеканали, і сайти, і безліч експертів. А найгірше, що представники влади, депутати президентської фракції не гребують брати участь у телеефірах і роздавати коментарі та інтерв'ю цим медіа. Таким чином фактично граючи на стороні прокремлівських сил.

Ми вже згадували про соцопитуваннях. В одному з останніх, що проводилися групою "Рейтинг", на питання про причини прогнозованого восени економічної кризи, 53% респондентів пов'язали цей криза з некомпетентністю влади, 32% з коронавірусом і тільки 6% - з війною на Донбасі. Інакше кажучи, українці відмовляються вірити у вірогідність масштабної війни з Росією, звинувачуючи в своїх проблемах українську владу. Чому така ситуація склалася у воюючій країні?

Відповідь на це питання одночасно і простий, і складний. Минулорічні вибори, президентські і парламентські, пройшли під девізом "щоб припинити війну, треба просто перестати стріляти". Плюс до цього - попередників звинувачували в тому, що це вони, а не Путін, не хочуть припинення конфлікту на Донбасі, оскільки на ньому заробляють. Тобто, якщо прибрати Порошенко і поставити замість нього Зеленського, станеться диво.

Нова влада на догоду суспільним очікуванням просто викреслила тему війни з порядку денного. Про військових діях не замовчують зовсім, просто на них не концентруються, роль Росії не підкреслюють, зміщуючи акценти на нібито можливість встановлення миру за іншим сценарієм, ніж це робили попередники. Втім, такі сценарії не працюють за тією ж причини, з якої не працювали і при Порошенко, і ця причина сидить в Кремлі. Але визнати свою безпорадність у встановленні миру влади не хочуть. Так само як не хочуть повертати в суспільну свідомість військовий наратив. Щоб не бути схожими на попередників.

Реклама на dsnews.ua

В результаті ми отримали ситуацію, коли українське суспільство ментально абсолютно не готове до ймовірного вторгнення Росії на наші території вже восени цього року. Зеленський та його "слуги" прийшли до влади на протестних настроях, які самі ж підживлювали, за рік вони отримали протестні настрої, але вже проти своєї політики. В таких умовах включати назад тему війни ризиковано для рейтингів, вони і так падають. Але, з іншого боку, якщо сьогодні суспільство психологічно готувати до ймовірної великої війни, то у випадку появи зелених чоловічків, наприклад, на Херсонщині (щоб взяти під контроль дамбу і повернути воду в Крим), не буде ні добробатов, ні черг у військкоматах. І видосики з патріотичною риторикою не спрацюють. А у розгубленого верховного головнокомандувача буде рівно два виходи: стати президентом війни або втратити країну.

    Реклама на dsnews.ua