• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Непродумані зміни в судовій системі призводять до втрати незалежності суддями та порушують європейські стандарти, - Дроздов

Реклама на dsnews.ua

Постійні зміни до законодавства про судоустрій і статус суддів, які не опрацьовуються належним чином, призводять до того, що судді втрачають гарантії незалежності своєї роботи

Про це сказав голова комітету Національної асоціації адвокатів України з питань безоплатної правової допомоги Олександр Дроздов під час третього обговорення в рамках національної дискусії "Доступ до правосуддя: реалії та перспективи".

"Коли ми говоримо про швидкоплинність змінюваного законодавства, то це не свідчить про те, що судді втрачають свою незалежність? Вони постійно знаходяться в стані правової невизначеності і острах того, що завтра якимось чином буде змінено законодавство чи то стосовно фінансових гарантій діяльності, чи стосовно іншого — це і є тим фактором, який фактично знищує гарантії незалежності суддів", — зазначив Олександр Дроздов.

Він також звернув увагу, що останні запропоновані зміни до законодавства про судоустрій і статус суддів, які передбачають зміну порядку формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів і послаблення ролі суддів у створенні ВККС суперечать Європейські хартії про статус суддів і рішенням Консультативної ради європейських суддів. До того ж положення законопроєкту не відповідають рішенням Європейського суду з прав людини.

"На теперішній час в законопроєкті 3711 також є прихована люстрація… Про що йдеться: (згідно з законопроєктом ред.) члени ВККС, які вже працювали в комісії не можуть бути знову обрані до складу ВККС без відносно їх поведінки, діяльності, тривалості. Хоча на такі критичні речі вже звертав увагу Європейський суд з прав людини", — розповів Олександр Дроздов.

На його думку, щоб врегулювати критичну ситуацію в судовій системі, наразі було б доцільно відновити діяльність складу ВККС, що був всупереч принципу континуїтету припинений змінами до цього законодавства в листопаді 2019 року. А після цього — розробити новий порядок створення ВККС, який би відповідав, як національному законодавству і Конституції, так і європейським рекомендаціям стосовно незалежності судової влади.

"Саме такий підхід є сенс екстраполювати на ВККСУ, який, як відомо, є органом суддівського врядування, що опікується питаннями добору суддів. Логічно також повернути та представництво адвокатури. Адже саме адвокатська спільнота має — це кваліфіковане професійне представництво громадянського суспільства", — наголосив Олександр Дроздов.

    Реклама на dsnews.ua