• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Невпевнена "Пропозиція". Як Філатов робить партію без Кличко, Труханового і Кернеса

Борис Філатов і його колеги з обласних центрів представили свою політсилу, сподіваючись заманити людей не ідеологією, а популярними особами, які мають підтримку в своїх регіонах
Фото: svidok.info
Фото: svidok.info
Реклама на dsnews.ua

У Києві презентували партію "Пропозиція", головними особами якої стали мери кількох великих міст - Дніпра, Миколаєва, Житомира, Кропивницького. За задумом лідерів, партія буде конкурувати з великими гравцями на місцевому рівні та стане плацдармом на наступних парламентських виборах за рахунок того, що складається з лідерів місцевого самоврядування.

Чутки про створення "партії мерів" ходили ще з середини квітня. За півроку до виборчої кампанії всі політичні сили почали готуватися до забігу. У Києві, Харкові, Одесі та інших містах йде активна боротьба за право бути висунутим від рейтингових партій, адже чинний Виборчий кодекс забороняє балотуватися самовисуванцям.

Крім того, місцеві еліти не хочуть віддавати пальму першості "Слузі народу", яка хоч і втрачає політичні бали, але все ще залишається найпопулярнішою партією. Серйозно готувалися відразу декількох "мерських проектів". По-перше, це "УДАР" Віталія Кличка, який остаточно вирішив йти на вибори зі своєю партією, не входячи в союзи з будь-якими іншими політпроект.

По-друге, Кернес і Труханів, схоже, вирішили, як і на торішніх парламентських виборах, йти разом, можливо, відродивши при цьому в будь-якому вигляді і з якимось назвою партію "Довіряй справах", яка тоді була приєднана до "Опозиційного блоку", і провалилася разом з ним. Від своєї партії, схоже, думає йти на вибори і мер Львова Андрій Садовий.

Але частина мерів на чолі з Борисом Філатовим все ж таки зважилася на більш широкий "мерський проект". У п'ятницю В Києві відбулася презентація партії "Пропозиція".
"Мотор" об'єднання мерів Житомира, Миколаєва, Чернівців, Каховки, і, власне, Дніпра, Філатов відразу ж заявив, що "проект - не політичний".

"Це не проект, створений з метою переобрання на місцевих виборах кожного з присутніх, - висловився від імені прийшли на презентацію мерів Філатов. - Ми створюємо політичну партію. Напевно, немає в цій країні більше персонажів, який щодня спілкуються з людьми і ходять ногами по вулицях і дворах. Політика робиться у дворах - і там бачиться краще, як живуть люди. Природно, ми хочемо, щоб наша партія отримала успішний результат на місцевих виборах. Це перша мета. Далі будуть парламентські".

Поки що можна констатувати, що в партію увійшли градоначальники, яких об'єднує між собою балотування у владу від так званих "партій Майдану" і заняття бізнесом до потрапляння в мерські крісла.

Реклама на dsnews.ua

Так, мер Житомира, колишній бізнесмен Сергій Сухомлин у перегонах переміг секретаря міськради, Любов Цимбалюк із "Батьківщини", балотуючись від БПП "Солідарність".

Миколаївський міський голова, теж бізнесмен, Олександр Сенкевич, балотувався від "Самопомочи", перемігши представника "Оппоблока" Миколи Дятлова. Свою каденцію він відпрацьовує не без скандалів - 5 жовтня 2017 року Миколаївська міськрада визнала незадовільною роботу Сенкевича і достроково припинив його повноваження. Незабаром Сенкевич оскаржив це рішення, і 16 березня 2018 року суд виніс вердикт на її користь. У липні 2018 року Сенкевич повернувся на посаду мера, а в грудні вийшов з "Самопомочи", заявивши, що його вихід з партії пов'язаний зі стартом виборчої кампанії з виборів президента України.

Мер Чернівців Олексій Каспрук був членом партії Арсенія Яценюка "Фронт змін", від якої в 2014 році і був вперше обраний мером. У листопаді 2015 року був переобраний на другий термін. У липні 2018 Чернівецька міськрада проголосувала за дострокову відставку Каспрука. Через дев'ять місяців, у квітні 2019 року, Чернівецький окружний адмінсуд визнав відставку Каспрука незаконною, після чого чиновник був відновлений на посаді і навіть отримав понад 250 тис. грн компенсації.

Мер Кропивницького Андрій Райкович також відноситься до когорти мерів-бізнесменів. Довгий час він працював директором Долинського комбінату хлібопродуктів, Долинського птахокомбінату, Кіровоградського птахокомбінату. Нині володіє ВАТ "М'ясокомбінат "Ятрань". У політиці Райкович знаходиться досить давно - ще в 1997 році увійшов до складу співзасновників Кіровоградської обласної організації "Народної партії". У 2010 році пройшов від неї до Кіровоградської обласної ради. На місцеві вибори 2015 року пішов від БПП "Солідарність" .

Мер Каховки Андрій Дяченко обирався депутатом Каховської міської ради у 2006 і 2010 роках. У 2015 році обраний вже Каховським міським головою, на вибори йшов від БПП "Солідарність". Відомий своїми постійними сварками з депутатським корпусом, який неодноразово висловлював йому недовіру.

Повертаючись до презентації партії, можна впевнено сказати, що бренд віддалено нагадує символіку "Партії регіонів" або "Нашого краю", що, звичайно ж, заперечують засновники "Пропозиції". Вони роблять упор на те, що працюють у місцевому самоврядуванні, спілкуються з людьми, бачать проблеми і втомилися від вічної політики при заміні люка або ремонті даху", і саме тому підтримка людей їм нібито гарантована. Забавно, що Філатов і компанія в гумористичному ключі згадали про програму Зеленського "Ліфт", яка повинна була сприяти просуванню талановитих управлінців наверх. За словами Філатова, в "Пропозиції" знають, як працює ліфт - адже мери його ремонтують.

Загалом же стратегія партії така, що кожен кандидат у своєму регіоні буде організовувати кампанію самостійно, тобто за принципом повноцінної франшизи, як писала "ДС".

Не дивлячись на те, що "Пропозиція" впевнено відхрещується від підтримки будь-кого з олігархів, ходять чутки, що партія розпочала роботу з Рінатом Ахметовим, який має свій інтерес у цьому проекті, нібито в майбутньому потрібному йому для торгів з Офісом президента.

Працює з новою партією політтехнолог Сергій Гайдай. Побудувати кампанію на слові "пропозиція" - його давня ідея, яку він, схоже, зумів успішно продати Філатову і іншим співзасновникам "Пропозиції". Сенс у тому, що "пропозиція" - це не влада, і не опозиція, а деякі професіонали, які мають власну позицію, само собою конструктивну і творчу. Тобто партія повинна стати відповіддю на запит суспільства на сильну, незалежну місцеве самоврядування, невигідне нинішньої центральної влади, як показало карантинний дисидентство мера Черкас Анатолія Бондаренка.

Яким може бути результат "Пропозиції"? Не факт, що переконливим, з-за її досить невиразного позиціонування і бляклої ідеології в нинішній час, коли суспільство все більше політизується, стимульований спробами політичних репресій проти Петра Порошенка і обіцянками світу на Донбасі в умовах повної невідомості, яку ціну доведеться за цей світ заплатити. "А у нас це все не хвилює, ми лагодимо ліфти і вкручуємо лампочки". Можливо, відповідь "Пропозиції" на виклики, що стоять перед Україною як державою, буде оцінений українцями не так, як сьогодні розраховують політтехнологи партії.

    Реклама на dsnews.ua