• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Ноу-хау від Рябошапки. Як Зеленський усуне половину Верховного Суду

Сьогодні Рада розглядає перезавантаження судової системи, яку Володимир Зеленський запустив з подачі Руслана Рябошапки, нову ініціативу влади вже критикують в Європі
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні Рада розглядає у другому читанні законопроект про очищення судової гілки влади, яку, за словами президента Зеленського, "очікує швидке і радикальне оновлення". Про це він оголосив 2 вересня. "Тільки рішучими заходами можливо змусити виконувати закон. Такими рішучими заходами є щотижневе позбавлення суддівських мантій тих, хто не гідний високого звання судді", - анонсував президент.

За його словами, очищення повинна стосуватися всіх судів, але насамперед - вищих інстанцій. А суди першої інстанції мають бути наповнені новими суддями: більше 2000 вакансій слід заповнити ще до нового року. Як сказав Зеленський, це повинна зробити вже нова Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ), яка буде перезапущено найближчим часом згідно із законопроектом №1008 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління", внесеного президентом до парламенту 29 серпня.

Цей проект збираються прийняти дуже швидко. На наступний день після опублікування він вступить в силу, що буде означати припинення повноважень нинішніх членів ВККСУ. Після цього протягом 30 днів Вища рада правосуддя (ВСП) повинен встигнути провести конкурс і за його результатами сформувати новий склад ВККСУ. Нинішні члени ВККСУ до участі в конкурсі допущені не будуть.

Далі настане черга поновлення Верховного Суду (ВС). Зараз у ньому 193 судді. Згідно з нинішнім законодавством їх має бути не більше 200, однак новий закон вимагає залишити не більше 100. ВККСУ повинна протягом двох місяців з дня формування її нового складу провести відбір суддів у касаційні суди у складі ЗС з числа нинішніх суддів касаційних судів ВС за критеріями професійної компетентності, етики і доброчесності. А ті 93 судді ВС, кого нова ВККСУ визнає недостатньо компетентними, етичними і добропорядними, можуть бути переведені на нижележащий рівень судової системи - відповідні апеляційні суди.

У цього законопроекту, розробленого Русланом Рябошапкой (на посаді заступника керівника президентського офісу), є як мінімум один серйозний недолік: він не отримав схвалення Венеціанської комісії. Втім, у проекті є положення, покликані задобрити західних партнерів.

Так, відбирати членів ВККСУ буде конкурсна комісія у складі шести осіб: трьох осіб, обраних Радою суддів України з числа його членів, і три міжнародних експерта. "Рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від присутніх членів конкурсної комісії, за умови якщо три особи з числа голосуючих є міжнародними експертами", - це положення проекту фактично наділяє кожного з трьох міжнародних експертів правом зарубати сподобався конкурсанта.

Крім того, при ВСП буде створена Комісія з питань доброчесності та етики, рішення якої будуть служити підставою для звільнення членів ВСП і ВККСУ. До складу цієї комісії увійдуть також шість чоловік: три члена ВСП і три міжнародних експерта.

Реклама на dsnews.ua

В обох випадках ці міжнародні експерти повинні бути, як записано в законопроекті, з числа запропонованих міжнародними організаціями до складу Громадської ради міжнародних експертів, утвореного відповідно до Закону України "Про Вищу антикорупційному суді". Згаданий Громадська рада була створена у листопаді 2018 р. і допомагав відбирати суддів ВАС.

До складу цієї ради увійшли шість експертів з 12 кандидатур, запропонованих п'ятьма міжнародними організаціями: Радою Європи, Євросоюзом, Європейським бюро по боротьбі з шахрайством (OLAF), Європейським банком реконструкції та розвитку, Організацією економічного співробітництва і розвитку. Решта шість кандидатур тоді виявилися зайвими, хоча вони, напевно, теж фахівці високого класу. Зеленський з подачі Рябошапки зібрався використовувати їх для очищення української судової системи і для контролю над ВСП і ВККСУ.

Якщо західні партнери погодяться з цією ініціативою, то тим самим вони схвалять та інше нововведення законопроекту №1008. У Законі "Про очищення влади" список осіб, які підпадають під люстрацію, поповниться особами, які займали сукупно не менше одного року в період з 21 листопада 2013 р. по 19 травня 2019 р. посади голови ВККСУ, голови Державної судової адміністрації, їх заступників. Тобто, перебування на керівних посадах в епоху Революції гідності (до перемоги Зеленського) буде прирівняно до перебування на керівних посадах під час протистояння між режимом Януковича і Майданом.

Днями Моніторинговий комітет ПАРЄ просить у Венеціанської комісії оцінку внесеного Зеленським законопроекту про судової влади, але відомі міжнародні експерти вже розкритикували реформу по багатьом пунктам. Так, професор Лорена Бахмайєр, анализировавший законопроект №1008 на замовлення того ж Ради Європи, відзначив кілька важливих моментів.

Зокрема, він стверджує, що запропоноване президентським законопроектом скорочення кількості суддів Верховного Суду означатиме переведення на нижчу посаду без їх згоди, що суперечить європейським нормам і фактично є покаранням за недосконалі проступки. Крім того, обґрунтування зменшення кількості суддів незрозуміло і не пояснюється зміною ролі Верховного Суду в рамках судової системи, оскільки нещодавно він був реструктуризований і оновлений в рамках судової реформи попереднього президента.

Не все добре в законопроекті і з прописаною процедурою звільнення членів Вищої ради юстиції, яка може призвести до загрози звільнення тих його членів, які виступають проти існуючого більшості.

Стосовно ж функціонування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, професор вважає, що "в Україні не було помітно значних збоїв у роботі ВККС, і нинішній склад Комісії та порядок формування її складу відповідають стандартам Ради Європи".

Поки це лише одиничний думку експерта, хоч і досить авторитетного, але після аналізу президентського закону Венеціанською комісією питань до нього може з'явитися набагато більше.

    Реклама на dsnews.ua