• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Нова справа Портнова. Коли СБУ зробить страховище з самовпевненого троля

Мова поки йде тільки про старт навіть не судовим, а досудового процесу по встановленню факту державної зради, але і Портнов, і його однодумці з "Оппоблока" вже помітно розбурхані самою постановкою питання
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Звичайна, здавалося б, повідомлення нардепа від "Народного фронту" Дмитра Левуса про те, що СБУ розслідує кримінальну справу за статтею "Державна зрада" про можливу причетність колишнього першого заступника голови Адміністрації президента часів Януковича Андрія Портнова до анексії Росією українського Криму, не на жарт розтривожило весь вулик екс-"регіоналів". Їх головним осколком - партією "Опозиційний блок" - з цього приводу навіть було оприлюднено окрему спеціальну заяву. В ньому нові звинувачення Портнова названі "брехливими і сфабрикованими за найгіршим стандартам КДБ", що у виконанні старих агентів Луб'янки виглядає вже як-то занадто показово і навіть смішно.

Сам же в минулому головний юрист режиму Януковича розмістив у себе в Facebook з цього приводу аж три посади. Спочатку Портнов був за своїм звичаєм вульгарний цілою тирадою своїх образ - прозвучали "якесь опудало", "мавпа на чолі", "чорти тупі" та інші подібні вирази в стилі примітивного троллінгу. Трохи пізніше він обурився "непрофесійними журналістами", які не сприйняли його попередню запис в якості особистого коментаря події, чия нібито "фейковость" була підкреслена вдруге. Нарешті, в третій раз Портнов написав наступне: "Зовсім коротко прокоментую сьогоднішню інформацію про кримінальну справу СБУ із згадкою мого прізвища. Шановний Петро Олексійович разом з головою СБУ, ідіть обидва на х.".

Втім, підкреслимо, нічого юридичної суті самого звинувачення їм сказано так і не було, тому говорити фактично нічого. Адже нове кримінальне провадження про держзраду щодо Портнова - не якийсь "фейк", скільки б раз їм справа не назви, а справжня правова реальність, вже занесена в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Це ґрунтується обвинувачення далеко не на порожньому місці, а взято з перехопленого української розвідкою 1 березня 2014 р. телефонної розмови путінського помічника Сергія Глазьєва і спікера кримського парламенту Володимира Константинова. Тоді Глазьєв як раз і згадав щойно звільненого першого заступника голови АП Портнова як автора необхідного для світового співтовариства юридичного супроводу російської окупації українського півострова.

Вперше даний фрагмент телефонної перехоплення наших спецслужб був оприлюднений прокурорами під час одного з засідань Оболонського суду по справі про держзраду Януковича. У лютому цього року заступник прокурора АРК Олександр Удовіченко повідомив, що його відомство почало перевірку плівок Глазьєва" на предмет причетності Портнова до злочинного "законотворчості" кримського парламенту у березні 2014-го. У підсумку такі процесуальні дії призвели до порушення прокуратурою АРК окремого кримінального провадження за статтею про державну зраду щодо цього колишнього топ-чиновника, який тепер закономірно передано для розслідування саме в СБУ, що, до речі, вже підтвердила офіційний представник спецслужби Олену Гітлянську.

Тобто мова поки йде тільки про старт навіть не судовим, а досудового процесу по встановленню факту державної зради, але і Портнов, і його однодумці з "Оппоблока" вже помітно розбурхані самою постановкою питання. Тому що це, якщо говорити юридичною мовою, - дійсно нові обставини, до яких настільки самовпевнений у своїй безкарності творець переведення всієї української судової системи під контроль Януковича був явно не готовий. Адже досі правоохоронці інкримінували Портнову?

Сущі дрібниці, як, наприклад, підозра Генпрокуратури про те, що він, працюючи в АП у 2010-2014 рр., змусив ректорів Київського університету ім. Тараса Шевченка та Київського національного економічного університету прийняти його викладачем на 0,25 ставки в кожному закладі.

Власне, СБУ ні кравецьким минулим, ні його цим до останнього часу взагалі не цікавилася, до чого, за чутками, доклав свою руку кум Путіна і ще один відомий юрист Віктор Медведчук. Причому в цьому режимі "повного сприяння" Портнов домігся зняття з себе всіх санкцій Євросоюзу, що дозволило йому на заздрість іншим екс-"регіоналам" оселитися не в Росії, як це зробила більшість його втекли колег з оточення Януковича, а в австрійському Відні, ближче до іншого путинофилу Дмитру Фірташу, вже чотири роки чекає на нього своєї екстрадиції в США. Сюди ж, під "правозахисний" крило ФСБ з центром в Австрії, жваво потягнулися й інші страждальці від "репресій хунти", зокрема, той же проросійський пропагандист Ігор Гужва, з яким Портнов оперативно зробив кілька віденських селфи.

Реклама на dsnews.ua

Паралельно ж екс-заступник глави АП, користуючись своїми збереженими зв'язками в українських судах, перетворився в досить ефективного информвойн Кремля злого троля, який з будь-якого приводу і без виливає відра информпомоев у відношенні як керівництва країни, так і всіх основ української державності. І ось тепер цього "райської насолоди", що набирає щодня сотні "ватних" лайків, може прийти облом таких масштабів, що банальним лихослів'ям у соцмережі справі вже не допоможеш.

Якщо нове справу за кравецької звинуваченням у сприянні російської анексії Криму стане набирати обертів, то, дивись, навіть самі нейтральні європейці підкоригують до нього своє ставлення. А це, в свою чергу, безпосередньо позначиться на неможливості для всіх топів колишнього українського режиму пройти шлях жаданої легітимізації на Заході нібито второваною Портновим доріжці.

Між іншим, тривожний сигнал про "зміну напрямку вітру" вже пролунав півтора місяці тому. Тоді суд Брюсселя відхилив кравецькі позов колишньому заступнику генпрокурора Олексію Баганцю щодо звинувачення його у поширенні в ЄС "фальсифікованих відомостей про Портнова", що стали причиною накладення на колишнього заступника голови АП європейських санкцій. І ось тепер - нова справа СБУ, здатне перетворити самовпевненого антиукраїнського троля не просто у віртуальний, а саме що ні є показове лякало для екс-"регіоналів".

    Реклама на dsnews.ua