• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Секретний сценарій РНБО. Чого чекати на Донбасі і чи арештують Медведчука

Тепер найцікавіше запитання — чи будуть висунуті нардепам Медведчуку і Козаку підозри у фінансуванні тероризму, і чи дадуть їм втекти до Москви

Віктор Медведчук з дружиною Оксаною Марченко
Віктор Медведчук з дружиною Оксаною Марченко
Реклама на dsnews.ua

Засідання РНБО 19 лютого було анонсовано секретарем цього органу Олексієм Даніловим ще 12 числа. Відповідно на підготовку рішення був цілий тиждень. Саме засідання тривало півтори години, після чого Данілов провів брифінг, де розповів деякі подробиці навіть секретної частини прийнятих рішень.

Нові сценарії для Донбасу

Секретна частина — це нові сценарії для Донбасу. За словами Данілова, розгляд цього питання був обумовлений загостренням на фронті. «Останнім часом фіксується різке збільшення порушень режиму припинення вогню, активізація диверсійної, снайперської діяльності з боку озброєних формувань Російської Федерації, гинуть українські військові. Все це вимагало негайного реагування з боку керівництва держави», — сказав він.

Секретар РНБО наголосив, що рішення, прийняті на засіданні з цього питання, мають гриф «секретно», а тому не можуть бути розголошені. Проте, він повідомив, що президент Володимир Зеленський дав завдання переглянути п'ять сценаріїв, які розглядалися РНБО ще в грудні 2019 р щодо тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей. «Зараз всі ці п'ять сценаріїв будуть підніматися, і відповідним структурам, відповідним посадовим особам дано вказівку президентом України переглянути всі ці речі, при необхідності робити нові редакції, нові поправки в ці речі», — сказав Данілов.

Відзначимо, що Данілов обіймає посаду секретаря РНБО з 3 жовтня 2019 р в розробці цих п'яти сценаріїв він брав безпосередню участь. Після засідання РНБО 7 грудня 2019 року він повідомив, що «РНБО на виконання доручення Зеленського розробила кілька сценаріїв реінтеграції тимчасово окупованих території Донецької та Луганської областей, і сьогодні був прийнятий один з них, який буде втілюватися в життя як основний». Цей сценарій, як повідомив Данілов, включає «повернення наших полонених; припинення вогню; повернення російсько-українського кордону під контроль України, а потім — питання виборів. У нас є велике бажання, щоб ці вибори пройшли на всій території України».

Те пам'ятне для Данілова засідання пройшло 7 грудня 2019 року, а через день, 9 грудня, в Парижі відбулася зустріч в Нормандському форматі на найвищому рівні. Всі подальші події свідчать про те, що Зеленський сподівався реалізувати той сценарій, який був прийнятий в якості основного на засіданні РНБО 7 грудня 2019 р.

Однак тепер Зеленський вже не вірить в цей сценарій і тому вирішив спробувати якийсь із чотирьох інших варіантів. Який саме сценарій стане новим основним, це, судячи зі слів Данілова, буде вирішено на одному з наступних засідань РНБО.

Реклама на dsnews.ua

Але вже зараз можна говорити про те, що Зеленський перевертає сторінку, на якій було написано «просто перестати стріляти» і «мир в очах Путіна». Тепер він хоче показати найбільшу активність в боротьбі проти інтересів Кремля, щоб отримати підтримку патріотичного електорату. Щоб домогтися цього, Зеленському, звичайно, буде недостатньо просто записати в рішення РНБО якісь секретні пункти. Тому незабаром можна чекати якихось демонстративних змін в політичній лінії Зеленського щодо Донбасу — як на переговорах, так і на фронті.

Нові сюрпризи для Медведчука

Також можна очікувати подальших демонстративних акцій Зеленського проти кума Путіна, глави політради ОПЗЖ Віктора Медведчука. Нагадаємо, що 2 лютого рішенням РНБО були введені персональні санкції проти нардепа від ОПЗЖ, близького соратника Медведчука Тараса Козака і заблоковані телеканали «112 Україна», Zik і NewsOne, які служили рупором Медведчука. Уже тоді стало зрозуміло, що у Медведчука почалася чорна смуга. 19 лютого цей прогноз отримав кілька підтверджень.

По-перше, РНБО вирішила вжити невідкладних заходів для повернення народу України державного майна у вигляді 1433 км ділянок нафтопродуктопроводів «Самара — Західний напрямок» і «Грозний — Армавір — Трудова», що проходять по території України. Близький до Банкової Сергій Лещенко прямо говорить, що це «дизельна труба Медведчуків». Сайт Зеленського стверджує, що «державна власність опинилася в руках двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих з двома громадянами України». І що правоохоронним органам поставлено завдання з'ясувати обставини, при яких державна власність опинилася в приватних руках.

По-друге, рішенням РНБО застосовані санкції до 19 юридичних осіб, серед яких є компанії — власники п'яти літаків, а також компанії, які обслуговують ці літаки. «На них літали пани з Києва на Москву, безпосередньо, скажімо так», — пояснив Данілов. Неважко припустити, що ці пани мають стосунок до ОПЗЖ. Секретар РНБО додав, що всі компанії, до яких застосовано санкції, — іноземні.

По-третє, рішенням РНБО застосовані санкції до восьми фізичних осіб. Серед них — п'ятеро громадян Росії і троє громадян України. Громадяни України, які підпали під санкції, це Віктор Медведчук, його дружина Оксана Марченко та цивільна дружина Тараса Козака Наталя Лавренюк. За відомостями «Дзеркала тижня», санкції проти Марченко і Лавренюк «в першу чергу ввели через те, що ті є власницями Новошахтинського нафтопереробного заводу в Ростовській області. Так, Марченко володіє 75% заводу, а Лавренюк — 25%». Видання зазначає, що вказаний завод забезпечує нафтопродуктами окупантів в ОРДЛО.

За словами Данілова, «СБУ веде кримінальне провадження за статтею 258 ч. 5 — це фінансування тероризму. Відповідно за цією статтею до пані Марченко, до всіх відповідних осіб і пана Медведчука застосовані санкції — це фінансування тероризму». Це стосується і п'яти російських громадян, які виступають поплічниками в цій справі.

Наприклад, Вацковський Костянтин Борисович, числиться засновником і директором ТОВ «Дон Експорт» в місті Донецьку Ростовської області РФ. Лісогор Сергій Вікторович є гендиректором ТОВ «Торговий дім Донські вугілля» (Ростов-на-Дону). Це ті компанії, через які збувається вугілля, що видобувається в ОРДЛО.

Глава СБУ, член РНБО Іван Баканов, коментуючи рішення РНБО, повідомив, що «сьогодні СБУ проводить слідчі дії, щоб задокументувати весь протиправний механізм поставки вугілля з тимчасово окупованої території у РФ і України. Таким чином, ми отримаємо підтвердження фінансування терористичної діяльності «ЛНР». І як результат — підставу для повідомлення підозри представникам компанії».

І ось тепер найцікавіше запитання — чи будуть висунуті нардепам Медведчуку і Козаку підозри у фінансуванні тероризму, чи підпише відповідні документи генпрокурор Ірина Венедиктова. І взагалі, чи будуть вони заарештовані, чи їм дадуть утекти в Москву, або все обмежиться піаром Зеленського.

Можна очікувати, що Зеленський виставить цей кейс на торги з Путіним. Не виключено, що саме в цьому і буде полягати новий сценарій по Донбасу.

    Реклама на dsnews.ua