• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Новий винищувач для України: Чому нам вигідний шведський JAS 39 Gripen

Реклама на dsnews.ua
Реформа української бойової авіації з кожним роком все наполегливіше стукає в двері українського оборонного відомства

Модельний ряд української бойової авіації на сьогодні представлений успадковані ще від СРСР літаками Міг-29 (орієнтовно 72 одиниці), винищувачі Су-27 (48 одиниць), штурмовики Су-25 (24 одиниці) і бомбардувальниками і розвідниками Су-24 і Су 24МР (сумарно до 36 одиниць). Проте, всі вони в середньостроковій перспективі будуть мати потребу в заміні, адже орієнтовно термін експлуатації, незважаючи на модернізацію літаків, підходить до кінця 2025 року. Враховуючи багаторічний період необхідного навчання як льотного складу, так і обслуговуючого персоналу, визначатися з заміною потрібно не пізніше 2020-го року.

Depo.ua починає цикл ознайомлювальних матеріалів з ймовірними варіантами заміни старих Міг-ів і Су-шок, на присутні на світовому ринку реактивних винищувачів. Починаємо зі шведського реактивного винищувача JAS 39 Gripen ( "Грипен").

Що собою являє

JAS 39 Gripen - це багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розроблений і виробляється шведської Saab (Швеція).

Відразу варто відзначити, що це досить пізня розробка шведських інженерів - роботи над проектом почалися в 1979-му році, прототип вперше піднявся в повітря в 1988 році, а на озброєння шведської армії JAS 39 було прийнято тільки в 1997-м (для прикладу: F-15 був прийнятий на озброєння в 1976 році, F-16 - у 1978-му, Су-27 - в 1982-му, Міг-29 - у 1983-му).

JAS 39 хоча формально і належить до класу винищувачів, однак розроблявся як універсальний багатоцільовий літак і за фактом може використовуватися для різних цілей. Власне, абревіатура JAS розшифровувалася, як Jakt (винищувач), Attack (штурмовик), Spaning (розвідник).

Літак JAS 39 спроектований за аеродинамічною схемою "качка" (аеродинамічна схема, при якій в літального апарату органи поздовжнього управління розташовані попереду крила), тому його рулі керування дозволяють створювати позитивну підйомну силу на всіх швидкостях польоту, в той час як трикутне крило компенсує заднього стабілізатора негативну підйомну силу на високих швидкостях. Разом з тим, це збільшує радіолокаційну помітність літака.

Власне, тому JAS 39 є статично нестійким літаком. Тобто, його аеродинамічний фокус зміщений назад від центру мас. Така компоновка дозволяє підвищити маневреність літака, але під час польотів з високими перевантаженнями існує висока ймовірність, що він може вийти за критичні режими і розвалитися в повітрі. Тому JAS 39 має электродистанционную систему керування польотом, яка дозволяє зберігати керованість літака під час інтенсивного маневрування з високими перевантаженнями.

Термін експлуатації літака, за розрахунками виробника, становить 50 років.

"Начинка"

Авіоніка JAS 39 повністю інтегрована в єдиний комплекс на основі цифрової бази даних MIL-STD 1553B, що дозволило значно підвищити ефективність літака при виконанні бойових завдань. Пілот може отримувати інформацію відразу з трьох джерел: бортові датчики, системи зв'язку та канали передачі даних. Дальність дії системи становить близько 500 км і може значно збільшитися при застосуванні літаків-ретрансляторів. Канали передачі інформації мають високу захищеність від перехоплення і радіоелектронних перешкод.

Завдяки система передачі інформації CDL 39 літак має високу тактичну гнучкість: може здійснювати атаку, одночасно вести радіолокаційне спостереження за районом, в якому знаходиться мета і передавати необхідну інформацію іншим літакам. Крім обміну даними з іншими літаками, CDL 39 дозволяє в режимі реального часу обмінюватися інформацією з наземними об'єктами.

Також JAS 39 оснащений підвісним контейнером з розвідувальним обладнанням MRPS, виробництва компанії Saab.

Бортова станція радіолокації PS-05/A може виявляти повітряні цілі на відстані до 120 км, а надводний або наземний радар здатний побачити на відстані до 70 км. При цьому мета може бути виявлена навіть у складних погодних умов, таких як туман або низька хмарність.

На відміну від таких винищувачів, як французький "Рафаль" (Dassault Rafale), міжнародний "Тайфун" (Eurofighter Typhoon) і російський Су-27, "Грипен" не пасивних засобів пошуку цілей, хоча і може нести підвісний контейнер з інфрачервоною системою переднього огляду.

Для захисту від наземних засобів протиповітряної оборони JAS 39 використовує систему радіоелектронної протидії EWS 39 виробництва Saab Avitronics. Комплекс складається з приймача про радіолокаційному опроміненні, станції постановки активних перешкод і автоматичного пристрою для відстрілу теплових пасток.

Силова установка JAS 39 складається з одного турбореактивного двигуна з високим ступенем двухконтурности Volvo RM12, який був розроблений на базі американського General Electric F414. Шведський двигун оснащений цифровою системою контролю роботи двигуна, яка в автоматичному режимі стежить за параметрами роботи і змінює їх у разі необхідності.

RM12 розвиває тягу до 54 кН, а на форсажі - 80,5 кН. Це дозволяє "Грипен" мати максимальну швидкість 2130 км/год і злітати з аеродрому всього за 18 секунд. Також завдяки характеристикам двигуна і малому аеродинамічному опору, літак має високі розгінні характеристики на початковому етапі польоту.

Озброєння

У ближньому повітряному бою JAS 39 може використовувати вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, яка знаходиться з лівої сторони у нижній частині фюзеляжу. На відміну від багатьох сучасних авіаційних гармат BK-27 - одноствольна, хоча може робити 1700 пострілів в хвилину. Також "Грипен" має невеликий, порівняно з іншими західноєвропейськими і американськими винищувачами, гарматний боєкомплект - всього 120 снарядів.

Також JAS 39 були інтегровані ракети середньої дальності AIM-120, що дає літаку можливість знищувати повітряні цілі за межами візуальної видимості.

Так як JAS 39 - це багатоцільовий літак, то крім звичайних авіабомб і блоків з некерованими авіаційними ракетами він може нести високоточна зброя для ураження наземних та надводних цілей. Зокрема, ракети "повітря-земля" ближнього радіусу дії AGM-65 Maverick, що використовуються для знищення тактичних цілей, як бронетехніка, транспортні засоби, об'єкти ППО, склади паливно-мастильних матеріалів і невеликі кораблі.

Для нанесення ударів по великими надводними цілями в арсеналі "Грипен" є протикорабельна ракета великої дальності RBS-15F.

Також цей літак має можливість застосовувати касетні авіабомби шведського виробництва ВК90. В залежності від типу суббоеприпасов вони можуть використовуватися як для знищення живої сили на відкритій місцевості, так і для боротьби з бронетехнікою противника. Кожна ВК90 має власний бортовий комп'ютер, інерційну систему навігації і рулі керування, що значно підвищує її точність і ефективність.

Для знищення важливих цілей у глибокому тилу противника JAS 39 може використовує крилаті ракети KEPD 350 з дальністю польоту понад 500 км. Ця ракета дозволяє "Грипен" завдати авіаудар, не входячи в зону дії засобів ППО, що прикривають мета.

А в цілому, JAS 39 досить гнучкий літак в плані вибору озброєння і за бажанням замовника на нього можуть встановити ракети і авіабомби різних виробників. Для України це важливо, так як у нас в роботі знаходяться ряд проектів по розробці і виробництву вітчизняних високотехнологічних боєприпасів.

Використання

На сьогодні JAS 39 Gripen знаходиться на озброєнні шести країн: Швеції (100 літаків), ПАР (26 літаків), Угорщини (14 літаків), Чехії (14 літаків), Таїланду (12 літаків) і Великобританії (1 літак).

Найближчим часом "пересісти" на JAS 39 збирається Бразилія, яка вже підписала контракт на поставку 36 літаків з 2019-го по 2024-й роки та обслуговування їх у 2050 році. Загальна вартість контракту становить 5,44 млрд доларів. При цьому Бразилія наполягла на тому, що як мінімум 15 літаків будуть зібрані на її території.

Також відомо про підписаному ще в 2014 році угода між Швецією та Словаччиною про співробітництво в експлуатації JAS 39, однак досі поставок шведських літаків в цю країну невідомо.

Крім того, відомо і про інтерес до JAS 39 з боку Малайзії, Польщі, Болгарії і Словаччини, однак поки що безрезультатно. Польща, Болгарія і Словаччина в підсумку віддали перевагу американським винищувачам F-16 Lockheed Martin (кожна з країн знайшли свої причини для того, щоб вибрати американців, хоча міжнародні експерти наполягають, що ці рішення були політичними, а Малайзія взагалі відмінила тендер на нові літаки .

У різний час цікавилися шведським винищувачем Австрія та Індія (в результаті вибрали інтернаціональний "Тайфун"), а також Нідерланди і Норвегія (воліли американським F-35 літаків п'ятого покоління).

Ще цікавий випадок навколо JAS 39 стався в Швейцарії. У 2007 році Швейцарія вирішила зняти з озброєння застарілі винищувачі американського виробництва F-5 Tiger II і провела тендер, в якому взяли участь вже згадані "Тайфун", "Рафаль" і JAS 39 Gripen. Для визначення кращого з них, швейцарці провели повномасштабні випробування, за результатами яких "Грипен" посів останнє місце.

Тут варто зазначити, що сама Швеція спочатку замовила 204 одиниці JAS 39, однак станом на сьогоднішній день на бойовому чергуванні коштують всього 100, тоді як інші - передані в лізинг або знаходяться на складах зберігання. А у листопаді 2012 року шведські військові офіційно повідомили парламент країни можливості JAS 39 модифікацій C і D (тобто, усіх наявних на сьогоднішній день) у 2020 році вже не будуть відповідати вимогам ВПС, тому необхідна їх модернізація.

З участі у військових операціях відомо лише, що шведські JAS 39 брали участь у міжнародній військовій операції в Лівії, під час якої патрулювали повітряний простір і вели розвідку. Однак ніяких згадок про участь їх в бойові зіткнення з авіацією ворога немає, тому поки невідомо, як він поведе себе в бою. І тут не варто забувати, що Україна сьогодні перебуває у стані війни, тому нам потрібен реактивний винищувач не для стримування умовного ворога, як у більшості країн Європи, а для реальних бойових дій, які можуть початися в будь-який момент.

Вартість

Вартість одного літака JAS 39 Gripen становить 30-60 млн доларів, залежно від комплектації і умов поставки. Це робить "Грипен" дешевим літаком для придбання та експлуатації, порівняно з конкурентами. Однак, це якщо брати нові літаки. А зараз на авіаційному ринку широке поширення отримала практика продажу уживаних винищувачів четвертого покоління (передові країни поступово переходять на літаки п'ятого покоління). Наприклад, навіть з урахуванням вартості капітального ремонту і модернізації літака, американський застосовуваний F-16 буде дешевше, ніж новий "Грипен".

Однак, навіть не ціна є визначальним фактором при виборі реактивних винищувачів. В значній мірі вирішення окремо взятої країни залежить від офсетних програм, які можуть запропонувати компанії-виробники, а також відносин країни з США і НАТО. США мають значний політично військовий вплив в багатьох країнах і не соромляться використовувати цей вплив для проштовхування на ринок своїх літаків.

Чому цей варіант може бути вдалим для України

Тут є кілька моментів. По-перше, підготовка льотного складу та обслуговуючого персоналу займає близько 6 місяців. Наприклад, готувати людей до F-16 доведеться 1,5 - 2 роки.

По-друге, як вже було сказано, нові шведські винищувачі четвертого покоління дешевше ті ж американські F-16, а також Eurofighter Typhoon. В умовах обмежених фінансових ресурсів Україна змогла б почати заміну радянських винищувачів саме шведськими літаками. Можна згадати Болгарію, яка на початку вела мову про 8 літаків, які коштували трохи більше 500 млн євро. Але потім все-таки вибрала F-16.

По-третє, для нашої країни досить привабливою виглядає можливість підписати угоду зі шведської Saab ще й з точки зору потенційного заробітку. Справа в тому, що шведи не мають центру обслуговування літаків у Східній Європі. Країни, як Угорщина і Чехія, змушені "ганяти" пташок у Швецію. Політ туди й назад забирає чимало ресурсу винищувачів, який можна було б витратити на навчання або патрулювання. Україна, яка має потужну науково-технічну базу, могла б стати своєрідним логістичним хабом для Saab. Обслуговування і, можливо, навіть виробництво пташок цілком можна зосередити в нашій державі. Приклад Бразилії - яскраве тому доказ.

Як стало відомо Depo.ua у шведської компанії були контакти з українською стороною з цього приводу. Зараз всі на рівні обговорень. Єдине, що трохи лякає шведів - можливість крадіжки технологій, оскільки наша держава перебуває у стані війни з Росією. А відомства насичені російськими шпигунами.

Втім, якщо переговори будуть вдалими, то Україна зможе навіть заробляти, а обслуговуватися у нас будуть літаки як мінімум з Угорщини і Чехії.

Проте, все це - райдужні перспективи. А суворі реалії такі, що якщо не починати вирішувати питання реформування ВПС вже зараз, то через кілька років взагалі залишитися без авіації. Ми і так дотягли питання до тій грані, що нам скоро будь-який "секонд-хенд" буде за щастя. Головне тут - не піти по шляху в нікуди і не скуповувати по всьому світу старі радянські Міг-і і Су-шки, відкладаючи тим самим вкрай важливу реформу.

Хоча, якщо б в Україні стояло стратегічне завдання - розробити вітчизняний реактивний винищувач (а інтелектуальний, науковий і технологічний потенціал для цього у того ж КБ "Антонов"; до речі, Швеції весь проект JAS 39 Gripen обійшовся в 13,54 млрд доларів), тоді можна було б перебиватися з одного радянського "мотлоху" на інший з метою "дотягнути" до моменту прийняття на озброєння власного винищувача.

А так як про це й мови поки не йде (принаймні, про це нічого не відомо), перед нами немає іншого шляху, крім як "пересісти" на один з іноземних брендів. І тут головне не помилитися - щоб не вийшло, як в 1990-х з автомобілебудуванням, коли ми відмовили німецькому Volkswagen заради корейської Daewoo.

    Реклама на dsnews.ua