• USD 40.5
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Новий Медведчук. Коли Єрмак захопить всю владу в Офісі президента

Кулуарне протистояння в керівництві Офісу президента вирвалося назовні — підлеглий Андрія Єрмака на публіку заговорив про промахи його першого заступника, Сергія Трофімова. Куратора регіональної політики, схоже, чекає відставка, а права рука президента концентрує все більше влади в своїх руках

Андрій Єрмак
Андрій Єрмак / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В Офісі президента посилилася боротьба між топ-чиновниками, тобто керівником Офісу Андрієм Єрмаком, його першим заступником Сергієм Трофімовим і ще одним заступником Єрмака, Кирилом Тимошенком. З формату підкилимної боротьби та інтриг протистояння між "баштами" ОП вилилося в публічну площину завдяки різкому коментарю радника керівника ОП Михайла Подоляка, який розкритикував роботу Трофімова.

"Мені здається, що перший заступник, який відповідає за регіональну політику, повинен бути жорстким, чітко розуміти функціонал губернаторів. Тому що децентралізація зробила так, що на перший план вийшли регіональні громади, а губернатори опинилися на другому плані", — сказав він в інтервʼю "Українській правді".

Варто зазначити, що Подоляк, який нині відповідає за медійну політику в ОП, — "голос" Андрія Єрмака. Тобто така відверто ворожа по відношенню до Трофімова публічна заява свідчить про впевненість Подоляка і, мабуть, його шефа в тому, що незабаром першого заступника звільнять з посади.

Складається враження, що Єрмак, чий вплив на Зеленського сьогодні складно переоцінити, майже домігся свого. Буквально відразу після звільнення його попередника, Андрія Богдана, заступники керівника ОП Трофімов і Тимошенко посилили інтриги один проти одного і проти нової правої руки Зеленського. Але вже влітку з ОП перестали долітати значущі сигнали про внутрішні конфлікти.

Тим часом Єрмак продовжував посилювати вплив і на внутрішню, і на зовнішню політику, намагаючись взяти під контроль зовнішньополітичний блок уряду і зміцнивши себе в Офісі силовиком Олегом Татаровим, який за часів Януковича працював в системі МВС. Звичайно, "українським Рішельє", як його називають лояльні телеграм-канали, Єрмак не став — зокрема, йому поки не вдалося налагодити роботу з монобільшістю, яка з усе більшим небажанням голосує за потрібні ОП ініціативи.

Не знайшовши ключика до фракції СН, Єрмак натомість знайшов слабке місце свого заступника. Йдеться про роботу Трофімова з регіонами, за яку він відповідає, розставивши в більшості областей своїх людей на посади голів облдержадміністрацій і контролюючи райдержадміністрації. Провал за провалом підібраних Трофімовим кадрів грає на руку Єрмаку, який бажає контролювати вертикаль "центр — регіони" і постійно влазить на поле свого першого заступника.

Прикладом ослаблення впливу Трофімова є призначення чернігівським губернатором колишньої депутатки від СН і радниці трьох міністрів оборони Анни Коваленко, яке відбулося 15 жовтня. У цьому кадровому рішенні президента заступник керівника ОП, судячи з усього, не приймав анінайменшої участі, як, до речі, і в історії зі звільненням попереднього чернігівського губернатора Андрія Прокопенка.

Реклама на dsnews.ua

"Трофімов мав посилювати губернаторів. Тобто коли губернатор приїжджає і каже, що "ось у мене така історія", то Трофімов мав бути на його боці. Як я бачу, Трофімов самоусунувся від цієї проблеми. Губернатори бовтаються самі по собі, не зовсім розуміють свій функціонал", — так охарактеризував губернаторський провал Трофімова вищезгаданий Подоляк, і цю критику не назвеш безпідставною.

Відповідь Трофімова на критику з боку Подоляка не змусила на себе чекати — буквально того ж дня він опублікував ображений пост у своєму телеграм-каналі. "Я так розумію, ми вступили в якусь нову політичну епоху, якщо оцінки керівникам ОП і їхній роботі тепер роздає радник, який не так давно зʼявився в Офісі. Так дійде до того, що радники президентської канцелярії і країною почнуть керувати", — написав він.

Примітно, що імʼя свого кривдника Трофімов так і не назвав, як і не став міркувати про те, хто міг спонукати Подоляка до таких оцінок. Утім, навіть в такій формі відповідь скоріше говорить про те, що відповідаючий розуміє — всі мости спалені, відставка неминуча.

Що стосується іншого заступника Єрмака, Кирила Тимошенка, то спочатку він курирував медійну політику ОП, але був усунутий в кінці літа від цієї роботи Єрмаком, який довірив її Подоляку. Після того як позиції Тимошенка в Офісі дуже похитнулися через скандал з "гуманітарним" вантажем "Мрії", він зумів вибити собі кураторство над проєктом "Велике будівництво" і намагався якомога менше дратувати Єрмака. Аж до останнього часу, коли спробував повернути собі вплив, запропонувавши Зеленському ідею опитування з пʼятьма питаннями. І тут же потрапив в нову апаратну інтригу. Йдеться про злив в інформпростір останніх трьох питань у день оприлюднення другого. Після чого довелося відмовитися від вистави оголошувати щодня по питанню, і вранці минулої пʼятниці оголосити відразу всі решта. Тут за великим рахунком не важливо, хто посприяв зливу — Єрмак чи Трофімов, сама історія чудово ілюструє "високі стосунки" між топ-менеджерами ОП.

Поки Зеленський вважає "Велике будівництво" успішним кейсом, якщо йому в кінцевому підсумку сподобається і те, у що вдасться перетворити опитування і його наслідки, Тимошенко, найфмовірніше, зможе на ще якийсь час затриматися в Офісі.

Що стосується Трофімова, то до останнього часу його виручала близькість до одного з видних членів команди Ріната Ахметова, Вадима Новинського — чиновник і олігарх зійшлися на ниві підтримки філії РПЦ в Україні. Втім, результат "слуг" 25 жовтня може стати останнім доводом для Зеленського підписати указ про звільнення. Другим кандидатом в цапи-відбувайли за провалену кампанію, подейкують, може стати голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Відставки статусних чиновників і партфункціонерів з найближчого оточення Зеленського, найімовірніше, остаточно розбалансують роботу Офісу і спровокують нову низку скандалів, яка перекинеться з ОП до Верховної Ради та Кабміну. Це створить для Єрмака хорошу можливість перетворитися в фігуру, якою був Віктор Медведчук для пізнього Леоніда Кучми (коли керував його адміністрацією в 2002–2005 рр.).

    Реклама на dsnews.ua