• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Нова стадія победобесия. Коли Путін назве всіх європейців посібниками Гітлера

Жорстка реакція Європарламенту на звинувачення на адресу Польщі, що прозвучали з вуст Путіна, свідчить про солідарної позиції ЄС щодо провини СРСР у розв'язуванні Другої світової війни
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У середу в Європейському парламенті відбулися дебати "Спотворення європейської історії та пам'яті про Другу світову війну", в ході яких парламентарії звинуватили Володимира Путіна в спробах переписати історію. Депутати закликали Європу протистояти російській пропаганді і не дозволити внести розлад у відносини європейських країн. Зокрема, в ході дебатів обговорювалися недавні висловлювання господаря Кремля з приводу провини Польщі. Нагадаємо, Путін заявив, що відповідальність за початок Другої світової війни частково лежить на Польщі, а також назвав Юзефа Липського, посла цієї країни в нацистській Німеччині в кінці 1930-х, "антисемітської свинею". Європарламентарі ж були майже одностайні в оцінці ролі СРСР у трагедії світового масштабу: підписання пакту Молотова–Ріббентропа і секретних протоколів до нього, "розділили Європи між двома тоталітарними режимами", створило передумови для початку війни. "Єврокомісія не буде терпіти ці нападки на Польщу і висловлює повну солідарність з нею і її народом", - цитує DW слова віце-голови Єврокомісії Віри Юрової.

Раніше Путін отримав жорстку відповідь від польського Сейму. Там прийняли резолюцію, в якій сказано, що нацистська Німеччина та комуністичний СРСР розв'язали війну, уклавши таємний пакт, а Польща та інші європейські країни стали жертвами агресії. Виявивши солідарність з польськими колегами, Європарламент підтвердив готовність протистояти історичних маніпуляцій Росії. А в цьому році варто очікувати дуже високого градуса маніпуляцій навколо Другої світової зважаючи 75-річчя перемоги. До цієї дати Москва підійде з розмахом. У тому числі пропагандистським, оскільки Путін відчув, що Захід не просто намагається відібрати у Росії монополію на перемогу над нацизмом, але і загрожує основам радянсько-російського міфотворчості про ту війну, в якій СРСР виключно жертва.

На жаль, наші можновладці самоусунулися від дискусії, спровокованої Путіним. У нас тільки експерти та історики відреагували на історичні вигадки президента РФ. А він, нагадаємо, говорив не тільки про Польщу, але і про нашу державу, про "подарованих Україні исконно русских землях" і "графі Потоцькому, який придумав українців".

Путін не вперше говорить про "штучність" України, однак деякі експерти помітили особливість: зараз господар Кремля "історичним" зброєю одночасно атакує і Польщу, а мовчання української влади ставить нашу країну в незручне становище. Так, більшість територій сучасної України входили до складу СРСР, а після пакту Молотова–Ріббентропа УРСР приросла західно-українськими землями, втім, сталося це в процесі окупації Радянським Союзом частині етнічних українських земель Польщі. Але, з іншого боку, в ситуації, коли Євросоюз став на захист Варшави, робити вигляд, що історична дискусія між ЄС і Росією нас не стосується, політично неправильно.

У держави має бути позиція щодо історії Другої світової війни, місця і ролі в ній України. Без цього ми будемо залишатися об'єктом історичних суперечок інших країн. Простіше кажучи, необхідно визначитися: підтримує або не підтримує офіційний Київ думка європейців про солідарну вини нацистської Німеччини і сталінського СРСР у розв'язуванні війни. Якщо ні, ми будемо втягнуті в російську матрицю победобесия з ходами "безсмертних полків" та іншої кондової міфологією.

А вибір краще робити зараз. Крім тих заяв Путіна, про яких йшла мова вище, російський "цар" пообіцяв створення нового гігантського загальнодоступного архіву документів про Другу світову війну, оскільки "нахабній брехні потрібно протиставити правду". В Росії дуже багато документів тих часів, і в них точно знайдеться місце Україні і борців за її незалежність, яких у Кремлі вважають "посібниками фашизму". Крім того, Путін спробує перекласти відповідальність за початок війни на західні держави. Це зрозуміло з його заяви про те, що Радянський Союз був останньою державою Європи, які підписали з нацистською Німеччиною пакт про ненапад. І цілком імовірно, що Путін оголосить, що виною всьому Мюнхенська угода 1938 р., що спричинило за собою анексію Гітлером Судетської області Чехословаччини. Можливо, у Москви є якісь документи, що компрометують Британію і Францію як підписантів цієї угоди.

В архівах можна знайти багато "правд", мета публікації яких витягнути з мороку минулого старі образи і створити таким чином нові лінії напруженості в Європі. Україні на них реагувати доведеться в будь-якому випадку, тому вже сьогодні варто було б зайнятися виробленням нашої відповіді путінським маніпуляцій історією.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua