• USD 28.2
  • EUR 33.1
  • GBP 36.1
Спецпроєкти

Загострення вагнергейту. Навіщо Єрмак тягне Зеленського на дно

Судячи з усього, Банкова зірвала спецоперацію із затримання «вагнерівців» через недогляд, вважаючи її дрібницею в порівнянні з обміном полоненими, якому вона нібито могла б перешкодити

Андрій Єрмак і Володимир Зеленський
Андрій Єрмак і Володимир Зеленський
Реклама на dsnews.ua

Наступного вівторка, 15 вересня, розпочнеться новий пленарний тиждень Верховної Ради. Найбільш скандальним на ній обіцяє стати питання про створення ТСК (тимчасової слідчої комісії) по «вагнерівцям». Створення такої ТСК вимагають фракції партій «Європейська солідарність» і «Голос». Правда, у них сумарно лише 46 народних депутатів, а для позитивного вирішення питання необхідно 150. Однак є ще один вагомий аргумент: створення ТСК для розслідування можливої державної зради вимагають родичі загиблих в українсько-російській війні.

Петиція родичів загиблих воїнів

7 вересня петиція з такою вимогою зареєстрована на сайті Верховної Ради. Для розгляду петиції потрібно набрати 25 тис. підписів за 90 днів. Вже 8 вересня близько 14:00 число підписів під петицією перевалило за 5 тис. І цілком імовірно, що необхідні 25 тис. будуть вже зібрані до ранку 15 вересня, коли депутати зберуться на засідання.

Підкреслимо, що петиція складена від імені родичів і близьких українських воїнів, загиблих при захисті України. І кожна фракція, яка проігнорує їхню вимогу, завдасть серйозної шкоди іміджу своєї партії, а значить, і її перспективам на місцевих виборах 25 жовтня.

Петиція посилається на «шокуючу інформацію про те, що операція з вивезення в Україну російських найманців і бійців ПВК "Вагнер" була зірвана. Це не просто бійці одіозного підрозділу найманців. Це люди, які вбивали наших рідних, воювали проти нашої армії на Донбасі в 2014-2015 рр. Це військові злочинці, які вчинили безліч кривавих злочинів на території України».

У зв'язку з цим петиція вимагає «відповіді на питання — хто винен в тому, що бойовики, на чиїх руках кров українських солдат, українських військових і льотчиків, в останній момент уникли покарання? Звичайно, ми прості люди і не тримали в руках папок оперативних справ. Однак на сьогодні з усього масиву інформації — журналістських розслідувань, виступів ряду народних депутатів, а також свідчень самих українських розвідників — зрозуміло, що спецоперація із затримання "вагнерівців" мала місце, що вона готувалася тривалий час, і після пересадки в Мінську літак з цими вбивцями повинен був приземлитися в Україні».

На думку підписантів петиції, ТСК необхідна для того, щоб з'ясувати: «Хто і чому "злив" інформацію і таким чином зірвав затримання?». «І ми наполягаємо на тому, щоб така ТСК розпочала свою роботу негайно. Ігнорування наших вимог, а також вимог активної, небайдужої частини суспільства, буде наругою над пам'яттю загиблих захисників України. Ми вимагаємо притягнути до відповідальності тих, хто підставив під загрозу життя українських розвідників, які працювали над цією операцією», — підкреслюється в петиції.

Реклама на dsnews.ua

Чому Зеленський боїться звинуватити Путіна у брехні

За ідеєю, першим зацікавленим у створенні ТСК має бути Володимир Зеленський. Бо вся ця історія б'є в першу чергу по ньому і його партії. Гірше того, ця історія б'є по ньому на міжнародній арені.

Нагадаємо, ще 20 серпня Зеленський в коментарі «Радіо Свобода» назвав «маячнею» інформацію про злив спецоперації із затримання «вагнерівців». "Маячня. Я про це читав, — заявив Зеленський. — Я не знаю ні про який "злив" якоїсь там операції».

Однак 27 серпня не хто інший як Путін заявив на прес-конференції, що бійці ПВК «Вагнера» виявилися в Білорусі в результаті спільної операції українських і американських спецслужб. Виходить, що Путін публічно звинуватив Зеленського у брехні.

Звичайно, не було сенсу відповідати на це в стилі «сам дурень». Але Зеленському було б вкрай вигідно підтримати ідею створення парламентської ТСК, щоб та аргументовано спростувала Путіна і виставила його брехуном перед усім світом.

А якщо Зеленський не підтримує створення ТСК, а навпаки, за чутками, всіляко перешкоджає цьому, то це породжує підозри, що Путін просто похвалився інформацією, отриманою завдяки зливу з офісу Зеленського прямо в Кремль секретних відомостей про українську спецоперацію. Нагадаємо, що перша публікація з версією про причетність СБУ до появи «вагнерівців» в Мінську вийшла ще 6 серпня в «Комсомольской правде» — улюбленій газеті Путіна. І тільки через півтора тижні після цього, 17 серпня, скандал навколо «вагнерівців» почав розкручуватися в українському інформпросторі зусиллями тих, хто вимагає покарання винних у зриві української спецоперації.

Нові докази

З тих пір вагнергейт Зеленського, всупереч всім старанням Банкової, не тільки не заглох, але й вийшов на новий рівень. Це вже очевидно всім. Якщо на першій стадії скандал обмежувався витоком інформації про провал операції із затримання «вагнерівців», то тепер в хід пішли документальні докази. І пред'являють їх вже не журналісти в фейсбуці і ютубі, а народні депутати на прес-конференції.

4 вересня член фракції «Європейської солідарності» Володимир Ар'єв оприлюднив докази причетності Офісу президента України до зриву спецоперації із затримання «вагнерівців». Інший член фракції «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко заявив, що президент, керівництво ОПУ, СБУ та ГУР намагаються покривати тих, хто злив інформацію про українську спецоперацію в Кремль.

Таким чином, можна стверджувати, що спроби заблокувати створення ТСК дали зворотний результат. Якби ТСК була створена, то всі документи і свідчення стікалися б туди. І це було б під контролем «слуг народу», які мали б в цій комісії більшість голосів. А оскільки ТСК немає, то всі докази через «Європейську солідарність» стають надбанням медіа.

На прес-конференції 4 вересня Ар'єв заявив : «Оперативники українських спецслужб готові свідчити Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради щодо цієї ситуації. Якщо вона не буде створена, то вони готові свідчити публічно». А 6 вересня Ар'єв оприлюднив нову порцію документів.

Зокрема, це, як стверджує Ар'єв, «протокол, підписаний слідчим СБУ, з прізвищами "вагнерівців". Далі — квитки на рейс Мінськ — Стамбул, який повинен був відбутися 25 липня, але був відкладений після наради в офісі президента». «Зверніть увагу: у багатьох квитках повернення вказано зі Стамбула в Москву. Чому ж тоді вони всі з Москви не вилітали? Пояснення елементарне: російські рейси над Україною не літають, а білоруський — з Мінська в Стамбул — йде прямо над Києвом. Диспетчер має повне право наказати пілотові посадити літак, коли він знаходиться в повітряному просторі країни. Отже, це ще один доказ того, що "вагнерівців" виманювали», — пояснив Ар'єв значення цих документів.

Він також пообіцяв, що нестачі в нових доказах у нього не буде. «Я не один», — підкреслив депутат. При цьому він анонсував, що далі буде викладати особисті дані і переговори «вагнерівців» з вербувальником-оперативником. І дійсно, 7 вересня Ар'єв оприлюднив два відео з такими записами. «Розшифровка розмови підписана слідчим СБУ», — зазначив депутат і додав, що ці записи важливі ще й тому, що на них «вагнерівці» відверто розповідають про свої військові злочини на території України. «Ви повинні знати, які саме злочинці уникнули покарання завдяки російському кроту в Офісі президента», — підкреслив Ар'єв.

Вантаж, що тягне на дно

У зв'язку з цим заслуговує на увагу ще один важливий момент. Судячи з усього, Банкова зірвала спецоперацію із затримання «вагнерівців» через недогляд, вважаючи її дрібницею в порівнянні з обміном полоненими, якому вона нібито могла б перешкодити. А обмін полоненими розглядався як важливий елемент передвиборчого піару. І ось тепер замість очікуваного позитиву вийшов грандіозний негатив. Обміну полоненими до сих пір все немає і немає, але зірвана спецоперація вже стає ключовим елементом передвиборної агітації «Європейської солідарності».

За цю тему вже взявся Петро Порошенко. На зустрічі з жителями Дрогобича 5 вересня він заявив : «Російські найманці збивали наші літаки. Наші розвідники знайшли кожного, продемонстрували паспорта, військові квитки, нагороди від Путіна». Однак, підкреслив Порошенко, «їх передали в Росію, а не в Гаагу». І далі він вказав на спроби Банкової приховати все це: «Ми просили створити комісію, вони злякалися».

Напрошується висновок, що Банкова, швидше за все, не отримає ніяких уроків. Вона буде впиратися, поки не втопить себе ще глибше. Спочатку Зеленський цілком міг вийти сухим з води, пожертвувавши керівником свого офісу Андрієм Єрмаком. Зараз весь негатив уже переноситься на самого Зеленського.

Про жертви тут йдеться в чисто умовному сенсі. Зеленський міг би влаштувати собі непоганий піар, якби сам ініціював створення ТСК і зняв Єрмака з посади «у зв'язку з розслідуванням». Всі розуміють, що Єрмаку нічого б не загрожувало і ніяке ДБР не висунуло б йому ніякого звинувачення. І, за великим рахунком, самому Єрмаку такий варіант був би вигідний, бо позиції Зеленського усталилися б.

Але це вірно в тому випадку, якщо Єрмак — людина Зеленського. А ось якщо у людини завдання втопити Зеленського — тоді так, тоді можна всіма силами торпедувати створення ТСК і взагалі всіляко допомагати тому, щоб в зриві спецоперації і зливі інформації в Кремль всі звинувачували саме особисто Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua