• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Об'єднавчий Собор: Чому Філарет та Епіфаній є більшою інтригою, ніж Томос

Реклама на dsnews.ua
В УПЦ КП обрали свого кандидата на митрополита Київського, в УПЦ МП дратуються через грецької служби в Андріївській церкві

З наближенням запланованого на 15 грудня Об'єднавчого собору Української автокефальної православної церкви інформаційний потік по цій темі стає все більш інтенсивним. Одні визначають кандидатуру майбутнього предстоятеля, інші планують провокації, а чиновники і політики шукають у ситуації свій інтерес. Не можна виключити, що серед кандидатів у президенти вистачає тих, хто чекає провалу історичної події, передає "ДС" з посиланням на Depo.ua.

Московський патріархат не збирається миритися з проведенням собору і продовжує вставляти палиці в колеса. Як повідомила у Фейсбуці Ярослава Міщенко, одна з авторитетних журналістів, які пишуть на теми релігії, "надходять дані, що митрополія УПЦ МП силоміць зганяє священство завтра (14 грудня, - "ДС") під парламент. Вимагає привозити людей, щоб протестувати проти "втручання держави у справи церкви".

Дивне на перший погляд рішення - притягти своїх підлеглих під стіни парламенту, який на цьому тижні не працює в пленарному режимі. Тобто демонструвати обурення не буде перед ким, адже депутатів у будівлі по вулиці Грушевського просто немає. Втім, годі шукати логіки в діях РПЦ, тим більше коли в Кремлі ще не вирішили, як діяти після такої поразки на ідеологічному фронті, як створення автокефальної української церкви, незалежної від волі Москви. Швидше за все, йдеться про продукування інформаційного шуму навколо релігійного питання. Головне ж для нас - стежити, щоб не було провокацій.

А про те, що вони таки плануються, сьогодні повідомила СБУ. Нею задокументовані наміри організувати в Києві та інших регіонах нашої країни провокації напередодні та під час проведення Об'єднавчого собору і створення Української помісної православної церкви. На спеціальному брифінгу заступник голови спецслужби Віктор Кононенко заявив: координатором мітингу проти надання Томосу української церкви повинен був стати відомий своєю радикальною настроєністю проти відновлення автокефалії намісник Києво-Печерської Лаври Павло (Лебідь). Про це СБУ повідомив неназваний український священик (очевидно, представник УПЦ Московського патріархату), яким під час його перебування на Росії начебто запропонували організувати протести проти Томосу. Акції повинні були відбутися в столиці та інших регіонах. Цю провокацію Служба безпеки запобігла.

Поки одні діють через вулицю, інші намагаються тиснути через суди, в яких вже зареєстровані позови щодо незаконності надання Томосу. "Другий фронт" відкрили 47 нардепів, переважно з "Опозиційного блоку". Вони звернулися в Конституційний суд з проханням визнати незаконним рішення парламенту, який підтримав звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням видати Томос (указ) про автокефалію Православної церкви в Україні. Це лише піар, гра на публіку, кажуть експерти. Нічим позов "оппоблоковцев" не завершиться. Вселенський патріархат не виконує примх Києва, Москви чи ще когось, а живе за своїм, дуже давно встановленими правилами. У Варфоломія давно виношували плани відновити історичну справедливість по відношенню до Київської митрополії, і ось цей момент настав.

Поки противники автокефалії затівають щось недобре, в таборі прихильників теж киплять пристрасті. Сьогодні відбувся Архиєрейський собор УПЦ КП, який визначив єдиного кандидата від цієї церкви на пост предстоятеля майбутньої єдиної помісної церкви. Прес-секретар Київського патріархату Євстратій Зоря повідомив, що такий єдиний кандидат у цій середовища є. Назвати прізвище він відмовився, проте з високим ступенем імовірності можна припустити, що це буде патріарх Філарет. Втім, згідно з іншими джерелами, кандидатом від КП митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Але без офіційної заяви Філарета підтверджувати цю інформацію не можна. Єпіфаній - його права рука.

Раніше в цьому контексті експерти називали прізвище митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія та іншого представника цієї церкви, митрополита Луцького і Волинського Михаїла (Зінкевича). Але всі розуміють: ці претенденти будуть балотуватися лише у разі, коли Філарет публічно заявить про рішення не брати участь у виборах. Що малоймовірно. Так само малоймовірно, що будуть брати участь в обранні предстоятеля УПЦ представники Константинопольського патріарха. Наші клірики чужинця не оберуть.

Ще один момент, який досі непокоїть громадськість, хто з УПЦ МП візьме участь у соборі. Серед таких звучать імена митрополитів Черкаського і Канівського Софронія (Дмитрука), давнього прихильника автокефалії українського православ'я, але критика Філарета, єпископа Сарненського і Поліського Анатолія (Гладкого) - обох їх, до речі, президент Петро Порошенко в цьому місяці нагородив орденом Ярослава Мудрого 5 ступеня. Ймовірною є участь у соборі митрополитів Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинка) та Вінницького і Панського Симеона (Шостацкого). На відміну від більшості ієрархів УПЦ МП, вони прийшли на зустріч з президентом Порошенко в "Український дім". І саме Симеона деякі ЗМІ назвали "протеже Порошенко" і претендентом на найвищий статус в новій церкві.

Але все ж більшість опитаних Depo.ua експертів вважають ці припущення не більше ніж гіпотетичними. Претендентом №1 є і буде "церковний важковаговик" Філарет. Якщо він дійсно буде балотуватися, то буде знаходитись поза конкуренцією. Можливо, саме тому не припиняються суперечки про доцільність балотування 89-річного патріарха. Варто звернути увагу на дивний збіг позицій проросійських діячів, журналістів і експертів з так званими лібералами - всім їм чомусь почав заважати Філарет у ролі потенційного лідера відродженої церкви. Згадали про його вік, про жорсткий характер і консерватизм. Більш того, в соцмережах вже прямо звинувачують Філарета до готовності в разі незадоволення його амбіцій зірвати проведення собору. Що це - форма змагання конкурентів за пост предстоятеля чи справа рук ревнителів кремлівського православ'я - дізнаємося днями.

Як повідомляють поінформовані джерела, голосування на соборі за кандидатуру предстоятеля буде таємним, як і пропонував Вселенський патріарх Варфоломій. На це погодилися в УПЦ КП. Спочатку всі учасники собору (єпископи, священики і делеговані віруючі миряни) визначать трьох основних претендентів, а потім тільки архієреї таємним голосуванням оберуть з цієї трійки предстоятеля. Так що, незважаючи на впливовість Філарета, таємне голосування залишає якусь інтригу.

Собор покликаний вирішити і ряд інших організаційних питань, ключових для нормальної життєдіяльності відновленої церкви. Вести його буде митрополит Гальський Еммануїл, один з найбільш надійних однодумців Вселенського Патріарха Варфоломія. А що стосується самого, вже легендарного, Томосу, то його отримає обраний предстоятель УПЦ після спільної літургії з Вселенським патріархом у Стамбулі. І буде це 6 січня. Принаймні, цю дату назвали відразу кілька джерел. А в Мінкульті вже анонсували нову Державну службу з питань етнополітики і свободи совісті. Її поява химерно пов'язали з Томосом. Якого ще немає.

Тим часом маємо в наявності ще один символ. Сьогодні в Андріївській церкві экзархи Вселенського патріарха архієпископ Данило і єпископ Іларіон на трьох мовах - українською, грецькою та церковнослов'янською - провели першу архиєрейську службу. Навіть факт тримовності викликав невелику бурю "фейсбучних експертів". Але, незважаючи на "зради", точніше, чутки і відверті інформаційні вкидання, процес формування автокефалії триває. І це, мабуть, головна позитивна новина на сьогодні. Наступні чекаємо 15 грудня.

    Реклама на dsnews.ua