• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Оборонні кліщі Забродського. Навіщо Генштаб ліквідував Донецький "фронт"

Скорочення кількості оперативних напрямків може свідчити про зміну нашої стратегії на Донбасі
Реклама на dsnews.ua

На тлі новини про призначення нового командувача угрупованням на Донбасі як-то тінь пішла інша новина, яка набагато більш опукло може свідчити про зміну нашої військової стратегії в зоні протистояння.

Мова йде про зміну кількості оперативних напрямків (ОТУ по термінології військових), - з трьох "Луганськ", "Донецьк" і "Маріуполь" до двох - все тих же, але без "Донецька". Судячи з відкритими джерелами, це перетворення сталося числа 5-6 листопада (разом із призначенням нового керівника сил АТО).

Це не перше з початку війни таке масштабне зміна в структурі військового управління. Спочатку вся група була розділена на чотири оперативних напрями (сектори) зі своїми штабами, названих на американський манер першими літерами латинського алфавіту: A - луганське напрямок (крім західних районів), B (або "Б") - ділянку фронту на захід від Донецька, C - північні райони Донецької області та західні райони Луганської, D (у документах найчастіше як "Д") - прикордонні райони Донецької і Луганської областей.

Літні бої внесли свої корективи - після важких боїв у прикордонні після 7 серпня перестав існувати сектор "Д", фактично розформовано 24 серпня. Тоді ж було створено новий сектор "М", куди увійшли райони протистояння навколо Маріуполя.

Бої на Дебальцевському напрямку, насичення "першої лінії" новими підрозділами зажадало зміни системи управління на тактичному рівні з грудня 2015 р. були створені оперативно-тактичні напрями "Донецьк", "Луганськ" і "Маріуполь". Все це супроводжувалося зменшенням кількості штабних структур і поліпшенням керованості підрозділів. Хоча зіткнення до того моменту перейшли на рівень позиційної війни, проте у випадках локальних загострень така система діяла досить ефективно.

До осені 2017 року управління було відпрацьовано до дрібниць, причому "заточена" система була виключно під позиційні бої.

І ось на початку листопада відбувається чергова зміна, причому, що характерно, у бік подальшого збільшення керованості підрозділів (за рахунок зменшення рівнів командування) і фактично складається універсальна угруповання, яка може вести наступальні дії (а залишили тільки "флангові" оперативні командування), так і оборонні.

Реклама на dsnews.ua

Другий момент - така реорганізація вкрай необхідна і через зміни якісного складу угруповання. Вперше за останні півтора року на передові позиції вивели як мінімум дві аеромобільні бригади і частини Національної Гвардії України. Природно, що їх вогневі і людські можливості декілька нижче, ніж у механізованих бригад, які вони змінили і тому виникла необхідність переформатування зон відповідальності в ту або іншу сторону.

Ще одна важлива деталь - фактичне переформатування військової угруповання відбувається перед самим моментом можливого прийняття закону про деокупації (або правильніше "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях"), в якому, нагадаю, прописаний і такий момент, як створення на Донбасі одного з елементів структури оперативного управління територією - Об'єднаного оперативного штабу Збройних сил України.

Відповідно до внесеного Президентом законопроекту на такий штаб пропонується покласти не тільки керівництво всіма силами і засобами Збройних сил, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції і Державної служби з надзвичайних ситуацій, які залучаються до заходів щодо забезпечення національної безпеки, стримування та відсічі російської збройної агресії на Донбасі, але і координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних адміністрацій.

Мало того, начальник штабу буде контролювати і самостійно визначати порядок в'їзду/виїзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованих територіях, а також режиму уздовж лінії розмежування

Фактично командувач силами АТО після прийняття цього закону автоматично стає начальником штабу і буде певним губернатором як Донецькій, так і Луганської областей.

У цьому зв'язку стає дещо зрозуміла і логіка вибору нинішніх напрямків - адже частина Донецької військово-цивільної адміністрації знаходиться саме в Маріуполі - і призначення такого командувача генерал Забродський.

Генерал нової когорти, фактично "виріс" на посаді вже під час війни є незаперечним авторитетом для своїх підлеглих. Мало того, фактично він не пов'язаний як з місцевими, так і з київськими елітами. Зате своєю кар'єрою зобов'язаний не тільки своїм, без сумніву, видатним якостям офіцера, але і персонально Порошенко і Муженко. Висновки напрошуються самі по собі...

    Реклама на dsnews.ua