• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Офшорний скандал: кого відправлять у відставку

На думку українських політологів, історія із закордонною реєстрацією бізнесу, підконтрольного главі держави, сильно перебільшена
Фото: 112.ua
Фото: 112.ua
Реклама на dsnews.ua

Оприлюднення документів панамської компанії Mossack Fonseca & Co, де, серед інших відомих світових політиків і бізнесменів, згадується і Петро Порошенко, спровокувало справжній фестиваль "зради" у вітчизняних соцмережах. Українського президента звинувачують в ухилянні від сплати податків і незаконне суміщення посади із заняттям бізнесом. Але, на думку експертів, нічого нового витік інформації з баз даних панамської компанії не відкрила. Тим не менш, ця історія, на їхню думку, може мати негативні наслідки для кар'єри Порошенко в цілому, а також серйозно ускладнить процес створення нової коаліції у Верховній Раді.

Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політдосліджень "Пента"

Це глобальний офшорний скандал і він стосується не тільки Петра Порошенка, а багатьох політиків і державних діячів з різних країн світу. Більше того, президент України згадується в цьому списку не прямо, а лише опосередковано, оскільки мова йде про бізнес структурах, пов'язаних з ним. З іншого боку, офшорами в Україні вже давно нікого не здивуєш. Також є загальновідомим той факт, що до обрання президентом Петро Порошенко займався бізнесом, тому логічно, що його ім'я пов'язане і з реєстрацією підконтрольних структур в офшорах.

Але ще треба довести, чи було особисте розпорядження глави держави про перереєстрацію, створеної ним компанії, або цим займалися менеджери, яким він довірив управління. Якщо там немає особистих підписів Петра Порошенка, починаючи з травня 2014 року, то це істотно зменшить хвилю звинувачень на адресу президента.

Звичайно, ця ситуація в цілому створює для глави держави серйозні ризики на майбутнє. Але, що більш важливо, цей скандал може негативно вплинути на поточний коаліційний процес. Противники президента спробують організувати проти нього системну інформаційну атаку, сподіваючись ще більше дестабілізувати ситуацію в країні і спровокувати не тільки дострокові парламентські, але і позачергові вибори президента. Чи буде ця кампанія успішною - зараз сказати складно. Адже серед впливових отечественніх політичних і бізнесових кіл, не кажучи вже про наших західних партнерів, є розуміння того, що будь-які дострокові вибори можуть погіршити і без того непросту ситуацію.

Олексій Гарань, професор НаУКМА, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи"

Реклама на dsnews.ua

Думаю, що багато хто зараз занадто драматизують те, що відбувається навколо офшорного скандалу з участю Петра Порошенка. Адже всі і так прекрасно знали, що у президента є бізнес, який він обіцяв продати, але поки цього не зробив, правда, довірив його управління сліпому трасту. Тому всю цю історію можна сприймати як якесь нагадування українській владі, що бізнес не відокремлений від політики - це погано і ситуацію необхідно виправити. І особливо неприємно те, що зараз країна стоїть перед великим вибором: або ми отримаємо нову парламентську коаліцію, або будуть дострокові вибори. І в цьому контексті інформація істотно посилює поточний політична криза і ускладнює перспективи виходу з нього.

Але ми повинні розуміти, що збіг офшорного скандалу з поточною кризою може бути не випадковим. Ми знаємо, хто в Україні виступає за дострокові вибори, і можемо припустити, як буде використаний згаданий скандал для досягнення їх мети. Але і з президента та його команди ніхто відповідальності не знімає. Можна як завгодно пояснювати, чому досі не проданий бізнес, але більшість наших співгромадян такі пояснення не сприйме. Тому президенту зараз просто необхідно прискоритися і зробити ряд швидких і важливих рішень, які стосуються не тільки продажу його бізнесу, але й грамотного пошуку вирішення проблем, пов'язані з Генпрокуратурою, боротьбою з корупцією та іншими важливими напрямками.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії Berta Communications

Ні про яке завершення президентської кар'єри Петра Порошенка у зв'язку зі офшорним скандалом мови не йде. Тим більше, що, згідної з основною версією, цей офшор був створений для продажу компанії Roshen і нічого спільного з бажанням піти від сплати податків не має. В даному випадку влада в особі Порошенко несе відповідальність лише за те, що в Україні досі не створено сприятливі умови для ведення бізнесу, тому багато підприємців змушені діяти саме через офшори.

Що ж стосується можливих негативних наслідків для кар'єри президента в цілому, то, активна частина населення, яка зараз і "розганяє" цю історію соцмережами, в Україні невелика. Основна маса громадян про це нічого не знає, тому скандал швидко забудуть. Звичайно, Порошенку доведеться порозумітися, оскільки просто промовчати в цій ситуації не можна. Які негативні наслідки можуть виникнути лише в тому випадку, якщо коментар президента буде неадекватним. Якщо ж він чесно розповість, чому так сталося, то все швидко заспокояться.

    Реклама на dsnews.ua