• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Коли в Україні оголосять епідемію чуми

Щорічно у нас сіється паніка у зв'язку зі смертельно небезпечним» грип. Щороку від ускладнень, пов'язаних з вірусом, помирає менше людей, ніж у ДТП. Але з року в рік українці знову ведуться на грипозні страшилки
Фото: joinfo.ua
Фото: joinfo.ua
Реклама на dsnews.ua

Не чекаючи перевищення епідеміологічного порогу, мер Києва ухвалив рішення з 16 січня ввести карантин у навчальних закладах та обмежити проведення публічних заходів у столиці. Раніше карантинні канікули в школах були продовжені в Краматорську та Вінниці. У Моз кажуть, що епідемії грипу в країні немає, зате деякі політики лякають громадян вражаючими цифрами смертей. Так, депутат від "Самопомочі" Ірина Сисоєнко написала в Facebook, що в Україні зростає рівень захворювань на грип H1N1, і в порівнянні з минулим роком кількість смертей збільшилася на 10% — в Одесі вже померли 28, а у Вінниці 25 осіб. Якщо пані Сисоєнко і не хотіла налякати українців, то їй це все одно вдалося. Хоча, ймовірно, якраз хотіла — згідно з офіційною статистикою, всього по країні від цього вірусу померли 19 осіб.

Всім досі пам'ятні страшилки про високі показники захворюваності на грип та вірусні інфекції в Києві та Київській області, якими лякали влади в січні 2014 р. В розпал Майдану. Ну і, звичайно ж, події осені 2009 р., коли напередодні президентських виборів тодішня опозиція в особі "регіоналів" непогано для рейтингу Віктора Януковича поживилася на теми каліфорнійського грипу. А все почалося із заяви Моз про епідемію. У підсумку — паніка, черги в аптеках та суперприбутки фармацевтів. А ще — багато піару і з боку влади в особі Юлії Тимошенко на закупівлі імпортного препарату "Таміфлю", і з боку ПР, роздавав дармові марлеві пов'язки. "Регіонали" тоді домовилися до того, що в Україні бубонна чума. Але і тоді, і тепер у страшилок про грип одна і та ж мета — прагнення опозиції показати суспільству, що уряд не здатний боротися з епідемією. Більше того, воно намагається про неї промовчати. Простіше кажучи, кожну осінь і зиму грип у нас стає політичною, а не медичної категорією. І кожен раз українці ведуться на чийсь піар, забуваючи, що щорічно кількість смертей, пов'язаних з грипом, приблизно однаково. І воно не залежить від прізвища прем'єра або президента.

Кожну осінь і зиму грип у нас стає політичною, а не медичної категорією. І кожен раз українці ведуться на чийсь піар, забуваючи, що щорічно кількість смертей, пов'язаних з грипом, приблизно однаково

Те, що грип — дефініція політична, наочно демонструє статистика. Під час епідемії у 2009-му в Україні медики підтвердили смерть від грипу та ГРВІ 1127 осіб. Але безпосередньо від каліфорнійського грипу, якою сьогодні лякають українців, померло 17 осіб. У той же час від гострих респіраторних інфекцій та грипу у період з листопада 2011 р. по січень 2012 р. померли 1296 українців, тобто більше, ніж у 2009-му. Але ніхто не говорив про епідемію. За даними статистики, за два останні сезони (2013-2014 і 2014-2015) грип забрав життя відповідно 17 і 12 осіб. Починаючи з вересня 2015-го по 10 січня 2016-го медики офіційно констатовано 25 смертей. Для порівняння: щодня в ДТП у нас гинуть вісім-десять осіб. До речі, ще влітку 2010 року Парламентська асамблея Ради Європи поширила заяву, що епідемії свинячого грипу в 2009 р. не було. Була паніка, спровокована заявою Всесвітньої організації охорони здоров'я та "підхоплена владою ряду держав".

Зараз в Українському центрі з контролю і моніторингу захворювань запевняють, що епідеміологічний поріг ще не пройдено. Тобто говорити про епідемію немає сенсу. Також медики нагадують: віруси та інфекції не тільки проблема ефективної роботи медустанов, але і питання культури суспільства. Мова йде і про сезонної вакцинації, і про таких, здавалося б, елементарні речі, як використання звичайних марлевих пов'язок або відмову від відвідування в період хвороби громадських місць чи робочих офісів. Українці, на жаль, воліють чхати на ближнього. В прямому і переносному сенсі цього слова.

Оголошують карантин у зв'язку з грипом в інших країнах? Коли в Китаї десять років тому була епідемія пташиного грипу, там вводився карантин відразу в 33 областях, де були зафіксовані спалахи захворювання. В період його дії заборонявся ввіз і вивіз домашньої птиці в карантинну зону, не працювали ринки, а інфікована птах або птах з підозрою на пташиний грип знищувалася. Також ізолювалися люди, які контактували з куркою, але школи на канікули не йшли. Влітку минулого року стався спалах грипу того ж штаму в німецькій Нижній Саксонії. В якості запобіжного заходу влади ввели трикілометровий карантин навколо ферми і наказали, щоб всі кури в кілометровому радіусі були знищені. А в листопаді 2015 р. з-за підозри на пташиний грип вводився карантин у Франції, але він теж стосувався виключно птиці і вогнищ її захворювання. І, зауважте, ні німецькі, ні французькі політики не робили гучних заяв про епідемію грипу серед людей. Зовсім навпаки, представники влади заспокоювали громадян, і їх словами довіряли.

    Реклама на dsnews.ua