• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Відлуння минулого. Як Янукович узурпував владу і при чому тут Андрій Богдан

Глава Офісу президента Андрій Богдан потрапив у черговий скандал, цього разу пов'язана з узурпацією влади Віктором Януковичем, і такі удари на колишнього адвоката Коломойського будуть тільки посилюватися
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Удар з минулого

Авторитетне київське видання Kyiv Post оприлюднило матеріал із звинуваченнями на адресу нинішнього голови Офісу президента Андрія Богдана тиск на колишнього суддю Конституційного суду Петра Стецюка, який відмовився підписати знамените узаконення коаліції "тушок". У матеріалах кримінального провадження про узурпировании влади Януковичем нібито містяться свідчення самого Стецюка, який звинувачує Богдана тиску.

Цей епізод справи проти Януковича стосується епохального рішення 2010 р., яким Конституційний суд дозволив індивідуальне членство депутатів в коаліції фракцій, фактично дозволивши існування позафракційних депутатів-"тушок", які раніше вийшли з опозиційних фракцій. В результаті цього рішення Янукович зміг взяти під контроль Ради, створивши коаліцію з Партії регіонів, Компартії і блоку Литвина, до яких приєдналися ренегати з опозиції.

Завдяки цьому була відкрита дорога до іншого рішенням Конституційного суду, після якого четвертий президент зміг повноцінно узурпувати владу. Мова йде про скасування Конституційної реформи 2004 р., після якої знову почав діяти Основний Закон зразка 1996 р., давав главі держави значно більше прав і повноважень. Іншими словами, посилення влади Януковича з допомогою створення коаліції проклало дорогу до скасування політреформи і "цементування" його режиму, і одним з тих, хто нібито доклав до цього руку, є Андрій Богдан.

Після Евромайдана Стецюк свідчив про тиск Богдана на нього перед прийняттям "коаліційного" рішення судом, хоч згодом відмовився коментувати цю інформацію, а сам глава ВП назвав свідчення "брехнею".

Тут варто згадати, що, коли КС виніс рішення, Богдан був уповноваженим з антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова, цю посаду він займав в 2010-2014 рр. у свою чергу, за судову систему в адміністрації Януковича тоді відповідав Андрій Портнов, якого Богдан називає своїм давнім другом.

Взявши свідчення у свідків, після приходу до влади Петра Порошенка управління спеціальних розслідувань ГПУ підготувало підозра одного з колишніх суддів Конституційного суду у справі про узурпацію влади Януковичем, а також працювало над підозрами іншим суддям КСУ. Проте, за словами керівника управління спецрозслідувань Сергія Горбатюка, колишній генеральний прокурор Юрій Луценко заблокував це підозра, відмовляючись його підписувати.

Реклама на dsnews.ua

Тепер доля справи залежить від нового генерального прокурора Руслана Рябошапки, який, до речі, давній знайомий Андрія Богдана, вони разом працювали в Міністерстві юстиції в 2007-2010 рр. Разом з тим довести тиск Богдана на суддю все-таки досить складно, адже, по суті, тут слово судді, який звинувачує чиновника, проти слова останнього, який спростовує це твердження.

Хто копає під главу президентського Офісу

Втім, в українській політиці часто гучні звинувачення мають своєю метою досягнення медійного ефекту, а не доказ чиєїсь вини. Очевидно, саме так можна розцінювати і дані про нібито тиск Богдана на суддів Конституційного суду. До речі, історія з тиском на суддів далеко не перша публікація про діяльність Богдана в часи Януковича. Не так давно в ЗМІ з'явилося повідомлення, що Богдан був у делегації екс-прем'єра Миколи Азарова, коли той домовлявся у Москві про зміну стратегічного курсу на асоціацію з ЄС. І хоча цей епізод і близько не злочин, але патріотичності образу Богдана зовсім не додає.

Регулярно на адресу Богдана в ЗМІ з'являються й інші звинувачення, що відбувається явно не випадково. А це означає, що комусь постійно псувати імідж глави Офісу президента вигідно.

На це запитання не може бути однозначної відповіді, адже спритний юрист і чиновник встиг нажити собі чимало ворогів і опонентів. Враховуючи колишню дружбу власників Kyiv Post з впливовими представниками американської влади, можна припустити, що через публікацію матеріалу про "грішки" Богдана йому в черговий раз передали привіт з Вашингтона. Можливо навіть, що удар по Богдану одночасно б'є по вельми нелюбу нинішньої американської владою Ігорю Коломойському, чиїм адвокатом до недавнього часу був Богдан.

Крім "вашингтонського обкому", зацікавленою у черговому ударі по Богдану може бути і його столичний опонент, мер Києва Віталій Кличко, адже компромат про тиск на суддів у якійсь мірі відсуває на другий план слова глави Офісу президента про "безпорадному" Кличко, при якому столицею керують "смотрящі".

Незважаючи на все вищесказане, ініціатор удару по Богдану може перебувати до нього набагато ближче, ніж будь-який з ворогів, а саме — в команді президента. Як відомо, в оточенні Зеленського, крім умовної "групи Коломойського", в яку входить і Богдан, є група "кварталівців", особливо наближена до президента, її головним представником є перший помічник президента Сергій Шефір. Конкуренція цих двох груп почалася ще під час передвиборної кампанії, але на поверхню поки так і не вийшла. Не виключено, що останній "медиавыстрел" по Богдану справили саме конкуренти Коломойського і його протеже Богдана.

Як би те ні було, "дев'ятий вал" публікацій, спрямованих проти голови Офісу президента, буде тільки наростати. Що з цим робити його шеф, тобто президент Зеленський, поки сказати складно. Можливо, він почекає, поки негатив, пов'язаний з главою ОП, досягне критичної позначки, і тоді звільнить Богдана як непотрібний "баласт". Можливий і інший варіант — глава держави буде обороняти підлеглого до останнього, адже такою могла бути його домовленість з одним з бенефіціарів перемоги Зеленського — Коломойським. Яка з версій ближча до реальності, як завжди, покаже час.

    Реклама на dsnews.ua