• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Відкати і порушення: Як будували табір "Вікторія"

Реклама на dsnews.ua
Одеську "Вікторію", в якій сталася пожежа, будували з грандіозними відкатами та порушеннями

Як повідомляє "ДС", про особливості будівництва дитячого табору "Вікторія" редакції "Думській" розповів один з будівельників, який брав участь у реконструкції дитячого табору "Вікторія" в якості субпідрядника.

"Так, фактично ми були субпідрядниками, виконували свою частину роботи, - розповів він. - Але скоріше нас можна назвати "шабашниками" - жодних документальних свідчень нашої роботи на цьому об'єкті немає. Платили по мінімуму. Багато виконавців обурювалися тим, що заради економії грошей і часу їх змушують відступати від технології.

Зовнішні стіни будували досвідчені фахівці, не з Одеси. Мені було цікаво з ними спілкуватися: у нас дерев'яні будинки не сильно популярні, професіоналів мало. Вони розповідали, що для остаточної усадки дерева будівля повинна відстоятися не менше року - перенести всі сезони, весь діапазон температур і параметрів вологості повітря. Фахівці обурювалися тим, що їх змусили зробити всю роботу за чотири місяці. В результаті вони відмовилися від будь-яких гарантій і поїхали, так і не підписавши жодного документа. Ніби як і грошей їм за підсумком не доплатили.

Протипожежну пропитку бруса, з якого збирали зовнішні стіни, проводили прямо на будмайданчику - так це належить за технологією. Ніякого спеціального устаткування: прямо під час шліфування дерево покривають спеціальним вогнетривким складом, який проникає на 1-2 сантиметри і ніби як повинен захистити від відкритого вогню ззовні. Як поведе себе такий брус у разі сильної пожежі - сказати не можу, під верхнім шаром там залишається цілком собі горюча, добре просушена деревина.

Обробку, сантехніку, електрику, вікна робили інші люди. Я не пам'ятаю, щоб дерев'яні частини для внутрішньої обробки якось обробляли. Не знаю, може, це роблять прямо при виготовленні вагонки і шпону, а може, просто заради економії часу і грошей від цього відмовилися.

Взагалі, всіх будівельників на цьому об'єкті дуже сильно квапили, а гроші - це взагалі окрема розмова. За моїми підрахунками, ціни були "заломлені" мінімум в три-чотири рази, а роботи проводили в самому "економному" режимі. Ми працювали - жити треба, намагалися по можливості робити все по-людськи.

Думаю, пожежа, дійсно, почався з електропроводки - кажуть, там було багато проблем. Економили на всьому, від перерізу проводів до якості монтажу. І те, що сигналізація не працювала, як належить, мене теж не дивує...".
Нагадаємо, всього на реконструкцію "Вікторії" пішло більше 60 млн грн (якщо рахувати разом із спорткомплексом). Підрядником була компанія "Юг-Укрбуд", яка перемогла на тендері компанію "Моноліт". Обидві належать партнерам по бізнесу - Світлані Донченко, Любові та Юрію Рєзнікова. Це співвласники канатної дороги та орендарі пляжу в Отраді.

У 2016 році управління капітального будівництва уклало з "Південь-Укрстроем" додатковий договір (без тендеру!) ще на 11 млн грн. Мова йшла про встановлення автоматичної пожежної сигналізації. Тієї самої, яка не спрацювала.

За дивним капризу чиновників спальні корпуси табору побудували у вигляді дерев'яних зрубів, тобто був обраний найбільш потенційно небезпечний варіант з усіх можливих. Згідно з кошторисом, дерево повинно було піддатися спеціальної протипожежної обробки. Тим не менш, будиночок горів, як дрова, і згорів дотла.

До пожежного водоймища не змогли під'їхати машини ДСНС, і він був заповнений лише на третину. В результаті пожежникам довелося прокладати рукава до найближчого гідранта, що знаходиться на відстані 1200 метрів.

    Реклама на dsnews.ua