• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Скасування ринкових формул ставить під загрозу програму з МВФ, - експерт

Реклама на dsnews.ua
Ініціативи Антимонопольного комітету про часткове скасування ринкового формульного ціноутворення на енергоносії в Україні може поставити під загрозу програму співпраці з Міжнародним валютним фондом і виділення подальших траншів кредитної допомоги

Про це сказав директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський, повідомляє "ДС".

Таким чином він прокоментував пропозицію АМКУ Кабміну змінити діючу методику розрахунку ціни на газ з прив'язкою до його вартості на хабі NCG у Німеччині, що є частиною реформи газового ринку в Україні. Пропозиція опубліковано в середу прес-служба АМКУ.

"Ця ініціатива буде виглядати вкрай безглуздо в контексті міжнародних зобов'язань України. До останнього часу уряд діяв в логіці, яка передбачала ринкове ціноутворення. Хто не "тягне" ринкову ціну - повинен отримувати субсидії. В аналогічній логіки йшла і формула "Роттердам+" (ціноутворення вартості вугілля для потреб електроенергетики - ред.). І те, і інше вважалося по ринку, за ринковими индикативам", - зазначає Землянський.

За його словами, якщо Кабмін прийме логіку АМКУ щодо зміни формули, проблема може виникнути з тим, що такий ринковий принцип ціноутворення отримав формалізацію у Меморандумі з МВФ.

"По суті, якщо ми ведемо мову про якесь продовження співпраці, то, природно, що в тому разі, якщо принцип ціноутворення буде переглянутий, то відповідно і з МВФ буде говорити не про що, тому що це (перегляд формул - ред.) - невиконання тих структурних маяків, які були прописані в меморандумі", - упевнений Землянський.

На думку експерта, АМКУ взагалі не уповноважена займатися ціноутворенням. "Це не їх компетенція, АМКУ не уповноважений займатися визначенням тарифів на газ для населення. Це перевищення повноважень. З чого раптом АМКУ займається сферою діяльності КМУ та Міністерства енергетики. Це питання Міністерства енергетики, НАК "Нафтогаз України", який свої пропозиції висловив, це питання до КМУ, який своєю постановою повинен визначити рівень тарифів на газ. Але ніяк до АМКУ", - коментує Землянський.

"Мені здається, це розігрується така комбінація перед візитом місії (МВФ - ред.), що ось дивіться, наші органи виконавчої влади ось пропонують такий варіант як один із. Але це явно викличе вкрай негативну реакцію з боку МВФ з погляду виконання Україною своїх міжнародних зобов'язань", - резюмував він.

    Реклама на dsnews.ua