• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Заперечення реальності. Як Зеленський воював з Порошенком в Лондоні

Під час візиту до Великобританії Володимир Зеленський зізнався, що вимагає від Ірини Венедиктової посадити Петра Порошенка до кінця року. І видав багато інших дивних заяв

Володимир Зеленський дав інтерв'ю програмі ВВС HARDtalk/скріншот
Володимир Зеленський дав інтерв'ю програмі ВВС HARDtalk/скріншот
Реклама на dsnews.ua

Найгучнішим підсумком перебування Володимира Зеленського в британській столиці стала зовсім не заява про те, що ми, мовляв, "привезли з Великобританії 2,5 млрд фунтів", а інтерв'ю українського президента програмі ВВС HARDtalk. Формально це була, звичайно, розмова, але, по суті, виглядала як допит. Ведучий програми Стівен Сакур зміг вивідати у допитуваного подробиці про його подальші плани і про його психологічний стан. І те, й інше, як виявилося, прямо пов'язане з Петром Порошенком.

Надзавдання для Венедиктової

Відзначимо, що Сакур непогано підготувався до інтерв'ю. Він продемонстрував знання різних моментів президентства Зеленського, в тому числі таких, як звільнення генпрокурора Руслана Рябошапки всього лише через півроку перебування на цій посаді. І цю свою обізнаність провідний HARDtalk використовував, щоб зачепити Зеленського і змусити його розкритися.

Розмову про внутрішньополітичну ситуацію в Україні Сакур почав зі звинувачень в корупції: «Мені здається, що коли йдеться про ваш хрестовий похід проти корупції, ви зробили прямо протилежне. Ви багато пообіцяли. І недостатньо зробили». Співрозмовник не знайшов нічого кращого, ніж знову давати обіцянки. «Те, що я обіцяю, я хочу виконати, я йду до цієї мети», — став розповідати Зеленський. І тут ведучий нагадав йому про Рябошапку: «Генеральний прокурор, якого ви звільнили, потім сказав, що ви втратили мужність у боротьбі з корупцією. Чому ви втратили мужність?»

Допитуваний почав виправдовуватися: мовляв, він вимагав від генпрокурора реального результату, а той його за півроку не показав. Ведучий HARDtalk знову пішов у наступ: «Але ви мені сказали, що вам потрібен час на ваш антикорупційний хрестовий похід. У той же час людині, яку ви призначили керувати цим хрестовим походом, ви даєте тільки шість місяців. Це тому, що він хотів кинути виклик так званим важливим людям, а ви не хочете, щоб переслідували олігархів?»

Зеленський у відповідь почав пояснювати, якого конкретного результату він вимагав від Рябошапки і вимагає тепер від Венедиктової. «Вони нікого не посадили. Вони могли не пересаджати всіх корупціонерів, я розумію, півроку — дуже мало. Але повинні бути кроки, ми повинні відповідати перед суспільством, якому ми пообіцяли, що будуть посадки. Ми це обіцяли. І якщо зараз чинний генпрокурор, новий генпрокурор, якщо вона — це вона, жінка, професійна жінка — якщо вона до кінця року не покаже свого результату, їй я дам таку ж відповідь».

Сакур правильно зрозумів Зеленського, що йдеться саме про посадку Порошенка. І він прямо сказав про це співрозмовнику: «Ви, здається, рішуче налаштовані переслідувати тільки Порошенка». Тут допитуваний схаменувся і відступив. «Чесно кажучи, я не впливаю на правоохоронні органи», — відповів він. Після його зізнань про те, що він вимагає посадок, це прозвучало смішно.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, в західних столицях обізнані про конфлікт, що виник між Венедиктовою, коли вона очолювала ДБР, і Рябошапкою, коли він був генпрокурором. Рябошапка в подробицях розповів, як Венедиктова підсунула йому «юридичний треш» як підозру п'ятому президенту. І коли Рябошапка відмовився це підписувати, він був звільнений, а Венедиктова отримала його крісло.

Однак у західних столицях могли сумніватися щодо подальших планів Зеленського. Наприклад, там могли припустити, що Зеленський змирився з реальністю, після того як Рябошапка і Венедиктова не змогли висунути Порошенкові ніяких звинувачень в корупції. Але Зеленський особисто в ефірі ВВС HARDtalk розвіяв ці сумніви. Тепер у західних столицях можуть бути твердо впевнені в намірі Зеленського посадити Порошенка хоч би там що не стало, під будь-яким приводом, з абсолютно корисливих політичних мотивів — політичної помсти та бажання усунути політичного конкурента.

Індульгенція для Татарова

Ведучий HARDtalk продемонстрував знання ще й такої специфічної деталі, як включення Зеленським у своє найближче оточення Татарова. «Ви призначили заступником керівника вашого президентського Офісу людину, тісно пов'язану з насильством, насильством влади проти демонстрантів на Майдані в 2014 році. Ви знаєте, я маю на увазі Олега Татарова, — сказав Сакур і потім констатував: — Сім'ї тих, кого вбили на Майдані сили Януковича, вони назвали ваше призначення цієї людини "поверненням до старої політиці Януковича", вони сказали, що це своєрідне продовження проросійської політики з вашого боку».

Зеленський на це відповів дуже зле: «Це просто слова зараз звучать». І далі перевів стрілки на Порошенка. «Те, що це піднімають ЗМІ, якими володіє пан Порошенко, мені відомо. Всі знають, що у нас був олігарх-президент. Добре, ми пройшли це. Але йому досі здається, що він президент. Він фінансує різні засоби масової інформації, володіє ними. Є у нього ЗМІ, якими він не володіє. Він не може заспокоїтися, що він не президент. От і все. Все, що відбувається, пов'язане саме з цим питанням».

Ще раз. Коли сім'ї загиблих обурюються негативною роллю Татарова під час Майдану, Зеленський говорить, що «це просто слова». У зв'язку з цим нагадаємо факти (не просто слова), про які повідомила адвокат членів сімей Небесної сотні Євгенія Закревська. Вона стверджує, демонструючи відеодоказ, що «Татаров відверто бреше про події в провулку Кріпосному і на Щорса 23 січня 2014 р. І бреше він не просто так, а щоб легітимізувати злочин — звіряче побиття, тортури, знищення автомобілів протестувальників... Побитих протестувальників тоді затримали, більшість кинули під варту, інкримінували, як і повідомляє Татаров, хуліганські дії і масові заворушення. Те, що він бреше, вже встановлено вироками суду, які вступили в законну силу. Щодо частини фігурантів. Щодо всіх інших фігурантів тривають судові процеси. Всього понад два десятки обвинувачених».

Вже одне це достатньо характеризує реальне ставлення Зеленського до сімей Небесної сотні і до цінностей Майдану. Більш того, призначення Татарова на високий пост в Офісі Зеленського можна розцінювати не тільки як виправдання Татарова за його дії під час Майдану, але і як видачу йому індульгенцій на будь-які аналогічні дії в разі акцій протесту проти Зеленського.

Але проблема не тільки в цьому. Зеленський в британському ефірі зайвий раз продемонстрував свою зацикленість на Порошенку. Ведучий HARDtalk говорить Зеленському, що сім'ї Небесної сотні розцінюють призначення Татарова як повернення до політики Януковича, а Зеленський у відповідь раптом пов'язує «все, що відбувається», з тим, що Порошенко «не може заспокоїтися, що він не президент».

За кремлівською методичкою

Звичайно ж, Стівен Сакур торкнувся і зовнішньої політики України. «Хіба правда не в тому, що з Володимиром Путіним у влади в Москві немає можливості миру, за якого ви повернете всі території, які зараз більше не контролюєте?» — заявив він Зеленському. Фактично це був заклик повернутися в реальність. Наведемо фрагмент подальшого діалогу.

ВВС: Моє питання до вас дуже просте. Дайте мені відповідь — так чи ні. Чи вірите ви, що зможете укласти мирну угоду з Володимиром Путіним, який поверне вам усі ваші території, включно з Кримом?

В.З.: Я вірю в це. Інакше я б не йшов у президенти України. Це дуже складно, і тут нам потрібна допомога всього світу, це правда. Але я не втрачаю цю віру.

ВВС: Отже, якщо ви зазнаєте невдачі на посаді президента, ви підете і скажете своєму народу: "Знаєте, я зазнав невдачі, я більше не можу представляти вас?"

В.З.: Ви знаєте, це не проблема для мене. Я спочатку говорив, що я не чіпляюся ні за рейтинги, ні за владу. Якщо я не зможу закінчити війну, значить, потрібно, щоб прийшла інша людина, яка здатнай закінчити цю трагічну історію між нашими країнами.

Як бачимо, заклик повернутися в реальність фактично відкинутий. Замість адекватної оцінки ситуації чуємо те, що написано у всіх кремлівських методичках: мовляв, якщо президент України не може закінчити війну, то він повинен піти і поступитися місцем іншому, який зможе. Логіка кремлівських методичок в тому, що вина за продовження війни лежить виключно на українській владі, а не на Путіну. Зеленський фактично зізнався, що у нього та сама логіка.

Але не потрібно звинувачувати його в тому, що він зробив цей камінг-аут в британському ефірі. Тут заслуга програми HARDtalk і її ведучого.

    Реклама на dsnews.ua