• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Парад місцевих референдумів. Як "слуги народу" допоможуть сепаратистам

Вже наступного четверга, 17 вересня, Верховна Рада голосами "слуг народу" і ОПЗЖ виконає одну з вимог сепаратистів — запустить механізм місцевих референдумів

У Дніпрі активісти заклеїли білборди із закликом до референдуму наклейками із зображенням мема "ватник"/Фото: Денис Котенко/Facebook
У Дніпрі активісти заклеїли білборди із закликом до референдуму наклейками із зображенням мема "ватник"/Фото: Денис Котенко/Facebook
Реклама на dsnews.ua

Офіційно ці заходи будуть називатися опитуваннями громадської думки. Пройдуть вони 25 жовтня — одночасно з місцевими виборами.

Передвиборний поспіх

Нагадаємо, на даний момент в Україні не узаконені ніякі референдуми — ні місцеві, ні всеукраїнські. Але є президентський законопроект «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», прийнятий в першому читанні 18 червня. Володимир Зеленський на з'їзді партії «Слуга народу» 31 серпня анонсував швидке ухвалення парламентом цього закону. Однак проблема політтехнологів Банкової в тому, що поєднати всеукраїнський референдум за народною ініціативою з виборами 25 жовтня не вийде. Часу не вистачить. Можна буде встигнути тільки почати процес збору підписів.

Тому керівництво «слуг» придумало інший політтехнологічний хід — простіший, менш витратний і, головне, набагато швидший в реалізації. Автором цього винаходу став нинішній глава партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко, який на минулих парламентських виборах був її головним політтехнологом і керівником виборчого штабу.

3 вересня Корнієнко разом з головою профільного парламентського комітету (з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування) Андрієм Клочко та ще трьома однопартійцями з того ж комітету вніс законопроект №4043 «Про внесення змін до закону України "Про Центральну виборчу комісію" щодо опитувань громадської думки».

4 вересня проект Корнієнко вже отримав схвалення профільного комітету. Далі має бути внесення проекту до порядку денного сесії і голосування народних депутатів. Очікується, що це відбудеться вже в наступний четвер, 17 вересня.

Правда, депутати з фракції партії «Голос» внесли вже дев'ять альтернативних законопроектів. Але це дозволить хіба що затягнути процедуру прийняття проекту Корнієнка. Можна не сумніватися, що мінімально необхідні 226 голосів за нього знайдуться.

Реклама на dsnews.ua

По-перше, все «слуги народу» знають, що для Банкової це питання принципово важливе. І що це передвиборча технологія. Тому переважна більшість «слуг народу» проголосують за цей проект — чи то зі страху перед гнівом Банковій, чи в надії, що вигадка Корнієнко дійсно допоможе партії підвищити свій електоральний урожай 25 жовтня.

А по-друге, навіть якщо голосів «слуг народу» буде трішки не вистачати, Банковій в черговий раз підсобить фракція ОПЗЖ. Нагадаємо, що всілякі референдуми — це давня фішка Віктора Медведчука. Тому ОПЗЖ напевно радісно підтримає цей законопроект.

В результаті 25 жовтня ми отримаємо не просто місцеві вибори, а місцеві вибори з місцевими референдумами — під маркою опитувань громадської думки.

Технологія порожніх обіцянок

Співавтор проекту, заступник голови профільного комітету Олександр Качура спеціально підкреслює, що співучасником цієї затії — проведення таких опитувань одночасно з місцевими виборами 25 жовтня — є Банкова. «Така концепція була висловлена і Офісом президента, і керівництвом нашої фракції, і представниками нашого профільного комітету. Ми вважаємо за доцільне саме такі опитування, тому що останнім часом багато соціологічних досліджень маніпуляційні», — заявив Качура «24 каналу».

За словами Качури, опитування допоможуть отримати точку зору, яка буде консультативною і не буде впливати на прийняття рішення. Качура припустив, що можна запитати, наприклад, які вимоги повинні бути для чиновників, чи можуть бути членами наглядових рад іноземці.

Втім, тут Качура злукавив. Наведені ним питання занадто нуднуваті, щоб вони дали якийсь ефект для правлячої партії, а тим більше — на місцевих виборах. Насправді «слуги народу» збираються перетворити опитування 25 жовтня в свято популізму, причому не будь-якого популізму, а саме місцевого.

Законопроект пропонує встановити, що Центрвиборчком «забезпечує організацію підготовки і проведення опитування громадської думки в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про проведення такого опитування. У такому рішенні про проведення опитування громадської думки визначається перелік питань, які виносяться на опитування, терміни проведення такого опитування та територія проведення опитування». Також в законопроекті записано, що «опитування громадської думки на підставі рішення Кабінету Міністрів України проводиться в день голосування на загальнодержавних або місцевих виборах на всій території України або в окремих її місцевостях».

Отже, відразу після вступу цього закону в силу Кабмін зможе прийняти рішення про проведення 25 жовтня не єдиного всеукраїнського опитування, а кількох десятків (або навіть декількох сотень) окремих опитувань в областях, містах, районах. Наші джерела в партії «Слуга народу» пояснюють, що на кожне таке опитування можуть бути винесені специфічні місцеві питання вкрай популістського змісту. Наприклад: «Чи хочете ви закрити такий-то завод, тому що він псує повітря?». Загалом, в кожному регіоні «слуги народу» зараз терміново готують пропозиції про те, якими обіцянками — у вигляді питань для опитувань — ощасливити місцевих жителів.

Нічого з цих обіцянок виконано не буде. Адже це всього лише опитування, які ні до чого не зобов'язують. Але людям буде сказано, що їх думка буде врахована при складанні програм розвитку і перспективних планів.

Подарунок сепаратистам

Проте, ця затія чревата негативними наслідками, небезпечними для всієї країни. Щоб зрозуміти це, не потрібно придумувати якісь фантастичні сюжети — досить подивитися на ті сценарії, які вже реалізуються в Україні Кремлем і його п'ятою колоною.

Не далі як у кінці липня в місті Дніпрі з'явилися рекламні білборди ОПЗЖ з гаслами «Місту потрібен дніпровський референдум». На це відреагували активісти «Нацкорпуса»: вони заклеїли білборди ОПЗЖ наклейками «Сепари хочуть референдум» і «за Рашку». Деякі жителі Дніпра, обурені появою провокаційних бордів, звернулися з відповідними заявами в СБУ. Їхнє обурення абсолютно справедливо: адже в 2014-му саме з закликів до референдумів почалася анексія Криму, а потім і створення терористичних угруповань ДНР і ЛНР.

Однак тепер «слуги народу» збираються піти назустріч сепаратистам і створити законний механізм місцевих опитувань. Звичайно, на Банковій сподіваються зберегти контроль над цим механізмом в своїх руках. Але надії — це одне, а реальність, як показує практика, все частіше кардинально розходиться з очікуваннями Банковій.

Узаконивши місцеві опитування, «слуги народу» відкриють ящик Пандори. Адже не тільки представники правлячої партії подадуть свої пропозиції Кабміну. Власні вимоги зможуть висунути будь-які партії. І напевно у відверто проросійських партій народяться відверто сепаратистські списки питань для проведення опитувань. Висувати ці вимоги вже можна буде легально, згідно із законом, прийнятим спільними зусиллями «слуг народу» і ОПЗЖ.

Для нагнітання обстановки можуть проводитися мітинги з гаслами на кшталт «Хочемо опитування про обласну економічну самостійность. І про міське ополчення. А українська поліція нехай забирається в Київ». Гірше того. На цих гаслах (і особливо на обіцянках добитися від Києва їх виконання) проросійські партії зможуть серйозно наростити свою популярність. Місцеві сепаратисти обзаведуться мандатами депутатів обласних і міських рад і будуть качати ситуацію за сценарієм 2014 року. А Зе-влада буде хвалитися, що тепер кожен сам собі президент.

У всьому світі, принаймні в тих країнах, де є небезпека сепаратизму, до місцевих референдумів, плебісцитів та опитувань ставляться вкрай обережно і намагаються тримати цей механізм, образно кажучи, «на семи запобіжниках», щоб ненароком не запустити процес розпаду країни. А у нас зараз влада збирається сама, своїми руками прибрати такі запобіжники — і заради чого? Всього лише заради примарних сподівань підвищити свій результат 25 жовтня на пару відсотків.

 

    Реклама на dsnews.ua