• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Патріотичне переформатування. Чи зуміє Порошенко використати Коломойського проти Зеленського

Медіа і блогери, лояльні Банковій, роз'яснять усім бажаючим, що Зеленський уже повністю переміг Коломойського і тому ніякі санкції проти нього не потрібні

Петро Порошенко
Петро Порошенко у своїх виступах перейшов до вкрай жорстких оцінок і погроз на адресу Володимира Зеленського і "слуг народу" / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Наступного четверга, 14 жовтня, ми святкуватимемо День захисників і захисниць України. У Києві та інших містах пройдуть традиційні марші ветеранів. Особливістю цього святкування стане те, що вихідні розтягнуться на чотири дні — з четверга по неділю. Тому в столицю може з'їхатися більше учасників акцій, ніж зазвичай. А самі марші ветеранів можуть мати політичне звучання, як це вже було два роки тому, коли позапартійне об'єднання "Рух опору капітуляції" (РОК) провело 14 жовтня досить масштабну акцію "Ні капітуляції!".

Інтереси Порошенка

Свою підготовку до різних варіантів розвитку подій ведуть політичні та громадські організації, які позиціонують себе як патріотичні. Зокрема, 4 жовтня парламентська фракція партії "Європейська солідарність" прийняла рішення ініціювати зустріч з РОК, "щоб скоординувати зусилля у реальній і результативній боротьбі з олігархами і зрадниками". "Зеленський — олігарх і будує в країні диктатуру. І наше спільне завдання — зберегти демократію", — підкреслила співголова фракції Ірина Геращенко.

Лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко у своїх виступах перейшов до вкрай жорстких оцінок і погроз на адресу Володимира Зеленського і "слуг народу". "Нешановні" слуги Зеленського", — заявив він з парламентської трибуни 5 жовтня, — ви ведете країну до диктатури на кшталт Януковича, Лукашенка, Путіна і закінчите так само, як Янукович".

Про те, що це трапиться скоро, пригрозила член фракції "ЄС" Вікторія Сюмар. "Ви парламент перетворюєте на цирк абсурду! Це початок кінця "слуг", і ви не уявляєте, як швидко цей кінець буде", — пообіцяла вона.

Але щоб ці погрози не виявилися порожніми, потрібна вулиця. Зараз ще рано прогнозувати, про що домовляться "Європейська солідарність" і РОК. Хоча важливо зазначити, що РОК теж налаштований не чекати виборів, а діяти вже зараз. "Сьогодні в пріоритеті для нас кампанія "СтопБеня" — протидія реваншу Коломойського, який став головним промоутером геополітичного розвороту України, і кампанія "Вагнергейт", покликана домогтися чесного розслідування можливого факту державної зради в вищих ешелонах влади, — говорить один з лідерів РОК, колишній заступник голови СБУ і народний депутат минулого скликання від "Народного фронту" Андрій Левус. — Однак цього замало. Реагуюча тактика може давати саме тактичні результати, але не створює стратегічних переваг і можливостей для успіху української справи. Покладання надій тільки на вибори є марним самообманом. Подивіться на рейтинги, якщо не вірите. Потрібні нові інструменти. Наступальні на рівні ідей, світогляду і практики. Перші з них незабаром презентуємо".

Утім, наскільки масовою виявиться підтримка акції "СтопБеня" — велике питання. Далеко не очевидно, що широкий загал настільки сильно хвилює фігура Коломойського.

Реклама на dsnews.ua

Інтереси "Справедливості"

Але це ще не вся інтрига. У кампанії "СтопБеня" у РОК нібито з'явився політичний союзник — депутатське об'єднання "Справедливість", створене в червні в результаті розколу фракції партії "Голос". У вересні РОК розробив проєкт постанови парламенту про санкції проти Коломойського, а 4 жовтня Левус повідомив, що цей проєкт доопрацювали і внесли в парламент депутати від "Справедливості".

Лідер "Справедливості" Олександра Устинова того ж дня почала піарити цей проєкт. Ну і піарити на ньому своє об'єднання. "Це чудовий спосіб для нашої монобільшості показати справжні наміри боротися з олігархами, а опозиції не говорити про те, що парламент "ламали через коліно", а самим почати боротьбу з олігархами. Не займатися політичним піаром і захистом тих, хто спонсорує політиків, а проголосувати санкції проти Коломойського. Це відмінний тест для кожної політичної сили і їх готовності не до популізму, а до справжніх кроків проти олігархів. Подивимося, хто цей тест пройде", — заявила вона.

У проєкті пропонується ввести санкції не тільки проти самого Коломойського, а й проти пов'язаних з ним 39 компаній. Зокрема, це Нікопольський завод феросплавів, телеканал "1+1", "Міжнародні авіалінії України", "ДніпроАзот", "Кривбасвибухпром", Новотроїцьке рудоуправління. Список, звичайно, вражає. Але ще більше вражає обгрунтування санкцій проти Коломойського і його компаній.

У проєкті постанови написано, що в діяльності цих фізичних і юридичних осіб "в наявності системні ознаки торгівлі енергоресурсами з державою-агресором і терористичними організаціями ДНР і ЛНР, створення перешкод для сталого економічного розвитку шляхом створення штучних монополій, продукування загроз національним інтересам, національній безпеці, інтересам суспільства і держави".

Під цим проєктом підписалися 10 депутатів з об'єднання "Справедливість". Тобто це явно не випадкова ініціатива. Фактично це політичний маніфест кампанії "СтопБеня". Тим цікавіше, що цей прапор підняли саме депутати зі "Справедливості".

Злі язики кажуть, що це не більш ніж гра на публіку. Справа в тому, що з двох половинок "Голосу" саме "Справедливість" вважається ближчою до Банкової. Саме члени "Справедливості" були більш схильні підтримувати законопроєкти Зеленського і "слуг народу". Почали поширюватися чутки, що цих депутатів купила Банкова. І це, звичайно, почало працювати проти "Справедливості", яка дуже хоче створити собі імідж антикорупційної сили. Щоб створити собі алібі, ця половинка "Голосу" і підняла прапор акції "СтопБеня", причому з відома і згоди Банкової, яка добре знає, що ця постанова не буде прийнята Радою.

Коломойським по Зеленському

Проте проєкт постанови зареєстровано за №6130, і тепер у нього своє життя. Якщо про нього раптом забуде "Справедливість", це не означає, що про нього забудуть інші зацікавлені сили — РОК і "Європейська солідарність".

Ймовірність прийняття цього проєкту "слугами народу" нульова, особливо з огляду на те, що під санкції пропонується підвести улюблений канал Зеленського "1+1". Тому цей проєкт постанови — насамперед інструмент для піару проти Зеленського і його партії. Їх будуть звинувачувати в тому, що вони є співучасниками угруповання, яка веде "бізнес на крові" з Росією і фейковими республіками. І що саме тому Банкова і "слуги народу" відмовляються вводити проти Коломойського і його компаній будь-які санкції.

Зрозуміло, що влада буде всі ці спроби глузливо ігнорувати. Політтехнологи Банкової складуть черговий темник для медіа та блогерів і дохідливо пояснять, що Зеленський вже повністю, на 200%, переміг Коломойського, тому більше немає ніякого сенсу витрачати час і сили на боротьбу з ним, коли навколо ще стільки олігархів. Особливо переконливо і проникливо це розкажуть на "1+1".

Тому далекосяжних перспектив у цієї ініціативи не проглядається. Якщо, звичайно, у західних партнерів України не знайдеться для Банкової якихось нових аргументів.

Однак потрібно врахувати й інший факт: політична ситуація в країні змінилася, колишні правила гри зламані Банковою. А нові правила взагалі не залишають парламентській опозиції ніякого впливу. У такій ситуації залишається використовувати парламент як майданчик для агітації проти влади і для самопіару.

Тут у патріотичної опозиції не так багато козирів. Один з них — це саме зв'язок Зеленського з Коломойським. Тому антиколомойські ніціативи в парламенті напевно будуть використовуватися для розкачки в медіа, в соцмережах, на вулиці не тільки кампанії "СтопБеня", але й акцій проти всієї Зе-влади. У розрахунку на те, що Зе-влада допоможе збурити народ — своїми помилками, прорахунками і провалами.

    Реклама на dsnews.ua