• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Перед битвою за Харків. Чи зуміє Зеленський посадити Добкіна

У СБУ є ще кілька місяців, щоб перешкодити Добкіну балотуватися. Одним із способів може стати пред'явлення підозри в зраді

Михайло Добкін
Михайло Добкін / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Дуже цікавий поворот подій стався в Харкові. Це може мати значення не тільки для самого міста, де 31 жовтня мають відбутися вибори мера, але і для всієї України.

"Тітушки-семінаристи"

Вранці 21 квітня СБУ повідомила про затримання на під'їздах до Харкова трьох автобусів з «тітушками» з боку Донецька, Дніпра і Полтави. В автобусах їхали понад пів сотні людей, всі вони проживають в інших регіонах України і не мають ніякого відношення до Харківщини.

«За наявною інформацією, ці групи були направлені до Харкова на замовлення однієї з проросійських політичних сил України для проведення протестних акцій в місті, а також провокування суспільного невдоволення і масових протиправних дій під час проведення чергової сесії Харківської міської ради», — стверджує СБУ. За її даними, метою цих акцій було «дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в регіоні і створити вигідну керівництву Росії "картинку" для обґрунтування можливих актів агресії РФ проти України».

За інформацією Нацполіціі, поліцейські провели із затриманими профілактичні бесіди про неприпустимість вчинення правопорушень, після чого відпустили. Тобто самі по собі «тітушки» нічого не встигли зробити. А ось організаторам, судячи з того, що розповіла СБУ, можна шити справу про державну зраду.

Що ж це за «одна з проросійських політичних сил», яка замовила автобуси з «тітушками»? «Це я» — чесно зізналася ОПЗЖ. Вона повідомила на своєму сайті: «Сьогодні вранці співробітники поліції і СБУ незаконно і безпідставно затримали членів громадської організації "Патріоти — За життя", які їхали до Харкова для участі в заходах, пов'язаних з підготовкою до святкування Дня Перемоги».

Яка смішна версія. День Перемоги — 9 травня, а автобуси приїхали в Харків 21 квітня. Організацію «Патріоти — За життя» очолює близький до Віктора Медведчука нардеп від ОПЗЖ Ілля Кива. По суті, це бойовики медведчуківського крила ОПЗЖ. І потреба в них виникає тоді, коли можливе силове протистояння з Нацполіцією.

Реклама на dsnews.ua

Сам Кива наскаржився відверто прокремлівському виданню «Страна» на «системний тиск з боку націоналістичної влади». А своїх бойовиків він представив як семінаристів. Буквально. «У нас заздалегідь в Харкові був запланований семінар щодо підготовки святкування Дня Перемоги 9 травня. На цей семінар повинні були приїхати члени організації "Патріоти — За життя" з трьох областей: Луганської, Дніпропетровської та Полтавської», — повідав Кива свою версію.

Чи хотів Добкін кликати Путіна?

Але є інша версія, більш правдоподібна: бойовики Киви їхали до Харкова допомагати Михайлу Добкіну. Мовляв, саме він хотів створити ту «вигідну керівництву Росії" картинку "для обґрунтування можливих актів агресії РФ проти України», про яку говорить СБУ.

Принаймні, про таку версію повідомляють дуже близькі до Банкової Telegram-канали: «Добкін подзвонив Киві і замовив "тітушок" ОПЗЖ до Харкова на мітинг проти Терехова. Навіть плакати готував з прапорами, де Україна і Росія тиснуть руки. Все під сьогоднішнє звернення Путіна до Федеральних зборів. Але СБУ спрацювала і перехопила "тітуханів". Прізвища замовників мітингу вже в розробці. Сепаратистська справа Добкіна в СБУ обростає новими фактами».

У зв'язку з цим відзначимо, що СБУ почала розслідувати сепаратистську діяльність Добкіна ще в лютому 2014-го — відразу ж після перемоги Революції гідності. Зокрема, СБУ цікавилася його роллю в організації в Харкові 22 лютого 2014 р. «з'їзду сепаратистів», який оголосив про контроль над східними і південними регіонами України, і потім в спробі створення «Харківської народної республіки».

Нещодавно, після засідання РНБО 11 березня, Добкін став предметом ще одного інтересу СБУ — у справі про Харківські угоди, підписані 21 квітня 2010 р. тодішніми президентами України і РФ Януковичем і Медведєвим. Добкін, нагадаємо, тоді очолював Харківську ОДА. Тобто він брав безпосередню участь в організації цієї зустрічі і підписанні цього зрадницького документа.

А тепер СБУ отримала новий фактаж, що стосується вже не минулої, а нинішньої сепаратистської активності в Харкові.

Ціна питання — Харків

Питання в тому, чи встигне Володимир Зеленський руками СБУ посадити Добкіна (хоча б в СІЗО) до виборів мера Харкова 31 жовтня. Не секрет, що Добкін зараз вважається претендентом номер один на крісло мера, яке він вже займав в 2006-2010 рр. (до того, як Янукович призначив його головою ОДА). За даними різних соціологів, він начебто обганяє нинішнього в.о. мера, секретаря міськради Ігоря Терехова.

Також не секрет, що Зеленський зараз не на жарт переляканий ймовірністю харківського сепаратизму в умовах наростаючої концентрації російських військ на українському кордоні. Від Харкова до кордону з Росією 40 км по шосе. І коли СБУ каже, що півсотні бойовиків хотіли в центрі Харкова «кликати» сюди Путіна прямо під час його виступу перед Федеральними зборами РФ, то, напевно, від таких новин страхи Зеленського лише збільшилися.

Тому у Добкіна може початися серйозна смуга неприємностей. Навіть більш серйозна, ніж у Медведчука. Все-таки Медведчук сам по собі для Зеленського не небезпечний — він всього лише рядовий нардеп. А ось Добкін, якщо він очолить прикордонний півторамільйонний Харків, — це буде постійна загроза для всієї влади. Особливо якщо врахувати непередбачуваність Добкіна, гарантовану своєрідністю логіки цього діяча. І втричі буде небезпечний Добкін на посаді мера, якщо контроль над ним будуть мати Путін і його кум Медведчук.

Словом, у Зеленського може виникнути пекуче бажання будь-яким способом не допустити участі Добкіна у виборах мера. До речі, ця задача полегшується тим, що Добкін формально зараз ніхто, він всього лише голова маргінальної партії «Християнські соціалісти», яка навіть не має своїх депутатів у Харківській міськраді (вона взагалі не висувала туди свій список). Тому Банковій важливо не допустити альянсу між Добкіним і ОПЗЖ.

Підкреслимо, що у ОПЗЖ є власний кандидат на пост мера Харкова — народний депутат Олександр Фельдман. І він вже фактично почав передвиборчу кампанію в місті. Фельдман — більш зручний суперник для Терехова, ніж Добкін. І навіть якщо Фельдман раптом виграє у Терехова, то для Банкової це буде краще, ніж перемога Добкіна.

Резони для посадки Добкіна

Офіційне висунення кандидатів на пост мера має відбутися у вересні. Так що у СБУ є ще кілька місяців, щоб перешкодити Добкіну балотуватися. Одним із способів може стати пред'явлення підозри в зраді. Якщо ж Добкін проігнорує це попередження і самовисунеться, то СБУ зможе паралізувати роботу його виборчого штабу під приводом боротьби з сепаратизмом.

Втім, бажання перешкодити Добкіну стати мером — це не єдиний резон для його посадки. У влади є ще декілька, що стосуються вже не тільки Харкова, а й усієї України.

Один з головних резонів — вдарити по сепаратистам. Ось щоб реально боялися ніс висовувати. Майже два роки Зеленський ігнорував сепаратистську небезпеку, але зараз вона його і справді злякала, після наочної демонстрації Путіним загрози на кордоні.

Важливий резон — завдати нового удару по Медведчуку. Точніше, тепер до Медведчука додасться така велика дичина, як Добкін. Це важливо, оскільки Зеленський розраховує на симпатії патріотичного електорату. А симпатії патріотів потребують регулярного підживлення. Добкін в СІЗО — настільки приваблива картинка може посприяти підтримці рейтингу влади.

Ну і додатковий резон — ще сильніше розколоти ОПЗЖ. Льовочкін в ОПЗЖ ще більше посилиться за рахунок ослаблення впливу Медведчука, а сама партія стане ще більш лояльною до Банкової при всій її показній опозиційності.

Звичайно, Добкін буде кричати, що це справа політична і його хочуть посадити, щоб він не став мером. Тому, якщо влада зважиться на посадку Добкіна, то вона перша повинна буде кричати про те, що це справа саме політична, про сепаратизм і державну зраду. І що так буде з кожним сепаратистом.

Однак, знаючи креативні здібності нашої влади, не можна виключати того варіанту, що вона профукає всі можливості. І все вийде з точністю до навпаки: Добкін замість посадки отримає безкоштовний піар, який лише допоможе йому стати мером.

    Реклама на dsnews.ua