• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Перед дзвінком Джо Байдена. Кого покарає Зеленський на засіданні РНБО 19 лютого

Можуть потрапити під санкції Деркач, медведчуківське крило ОПЗЖ і компанії з російським корінням

засідання РНБО
засідання РНБО / Офіс президента України
Реклама на dsnews.ua

Нас чекає третій вал демонстративних покарань "п'ятої колони Кремля". Він анонсований на 19 лютого. А 20-26 лютого, за деякими відомостями, Володимиру Зеленському обіцяно дзвінок Джо Байдена.

Санкційна ескалація

Першим під роздачу потрапив "слуга народу" Олександр Дубінський, якого Вашингтон назвав "частиною пов'язаної з Росією мережі іноземного впливу, яка взаємодіє з Деркачем". 1 лютого Дубінського виключили з парламентської фракції партії "Слуга народу", і очікується швидке зняття його з посади голови Київської обласної організації партії.

Наступний, більш серйозний вал істотно зачепив двох нардепів від ОПЗЖ — кума Путіна, голову політради ОПЗЖ Віктора Медведчука і близького до нього Тараса Козака. 2 лютого Зеленський провів через РНБО і тут же ввів у дію своїм указом рішення про введення персональних санкцій по відношенню до Тараса Козака і про блокування телеканалів NewsOne, "112 Україна" і ZIK, які належать Козаку і зажили слави телерупорів Медведчука. Тут теж ситуація продовжує нагнітатися, і це вже дало привід для питань, як скоро Медведчук втече в Москву.

Третій вал анонсований на 19 лютого. В той день о 16:00 має розпочатися засідання РНБО. Частина питань буде розглянута в закритому режимі, і мало хто сумнівається в тому, що це — питання, що стосуються війни на Донбасі. Відповідна частина рішення РНБО не буде опублікована. Але очікується, що будуть оприлюднені ті пункти рішення, якими будуть введені нові санкції. Різні джерела одностайно говорять, що знову, як і в рішенні РНБО 2 лютого, будуть два санкційних списки — для фізичних та юридичних осіб.

У список фізичних осіб, що піддані санкціям, може потрапити насамперед позафракційний нардеп Андрій Деркач — той самий, співучасником якого Вашингтон вважає Дубінського. Офіційна позиція США полягає в тому, що Деркач "більш десяти років є активним російським агентом, що підтримує тісні зв'язки з російськими спецслужбами".

Крім Деркача, можуть потрапити під список близько 20 нардепів з фракції ОПЗЖ — тобто, по суті, все медведчуківське крило партії на чолі з самим Медведчуком. У зв'язку з цим відзначимо, що циркулює інформація про можливі юридичні кроки для заборони ОПЗЖ на підставі її зв'язків з країною-агресором.

Реклама на dsnews.ua

Що ж стосується списку санкцій юридичних осіб, то тут дві основні теми. По-перше, говорять про очікувану зачистку всіх бізнес-активів, пов'язаних з Медведчуком і його оточенням. А по-друге, розповідають, що під санкції можуть потрапити багато компаній, які де-факто належать російським бізнес-групам, але де-юре зареєстровані на офшорні компанії або українських посередників. В обох випадках це й буде ще і помітний (в українських масштабах) переділ ринку.

Навіщо всіх попередили заздалегідь

Секретар РНБО Олексій Данілов оголосив про підготовку засідання РНБО ще 12 лютого — за тиждень до майбутньої події. Незабаром про те ж повідомив і Офіс президента.

Нагадаємо, що попереднє засідання РНБО, по Козаку та його телеканалам, було проведено раптово. Воно стало несподіванкою і для фігурантів, і для багатьох учасників. А зараз все навпаки — немов фігурантам завчасно оголошують: "Хто не сховався, я не винен".

Telegram-канали вже повідомляють пікантні подробиці, наприклад такі: "У Офісі президента очікують чергу з бізнесменів і політиків проросійського спрямування, які будуть намагатися убезпечити свій бізнес і кар'єру перед засіданням РНБО 19 лютого. Своє бажання зустрітися з тими чи іншими функціонерами Офісу задекларували понад 20 народних депутатів. Також активізувалися "рішали", що розповідають потенційним клієнтам про те, що проблеми на засіданні РНБО будуть саме у них і тільки вони зможуть їх вирішити".

Але є інший, не менш важливий момент. 16-19 лютого засідатиме Верховна Рада. Останнім часом було багато підтверджень тому, що парламентська монобольшість померла. Однак Зеленському як і раніше хочеться проводити потрібні йому законопроєкти через парламент в турборежимі. Тому він зацікавлений в тому, щоб, не побоїмося цього слова, залякати депутатів (перш за все тих, кому можна інкримінувати симпатії до Кремля). Мовляв, тих, хто на цьому тижні проявить непослух, піддамо примусової прочуханки на засіданні РНБО. Яке саме з цією метою призначено на 16:00 в п'ятницю, тобто відразу після завершення пленарного тижня.

Кроки назустріч послам G7

У зв'язку з цим примітно, що 12 лютого, в той же день, коли було оголошено про скликання засідання РНБО, Зеленський вніс до Верховної Ради кілька законопроєктів, про необхідність яких йому ще два місяці тому заявили посли країн "Великої сімки". Нагадаємо, що 25 січня посли G7 піднесли Зеленському подарунок на день народження, оприлюднивши документ під назвою "Дорожня карта судової та антикорупційної реформ", з конкретними кроками і термінами здійснення. Цей документ посли направили на Банкову ще в грудні, але там він загубився під шаром пилу, тому посли вирішили здути з нього пил таким ураганним способом. І ось зараз Зеленський став демонструвати прогрес у виконанні "домашнього завдання".

У "дорожній карті" була поставлена задача в сфері адміністративної юстиції протягом грудня 2020 р. — травня 2021 р. переглянути порядок розгляду резонансних адміністративних справ за позовами проти державних органів влади відповідно до зобов'язань перед МВФ, включаючи віднесення таких справ до юрисдикції Верховного суду або створення нового спеціалізованого адміністративного суду, судді якого будуть відбиратися шляхом проведення відкритого конкурсу за критеріями професійної придатності з ефективною участю міжнародних експертів.

Зеленський не став заморочуватися зі створенням спеціалізованого адміністративного суду і вніс законопроєкт №5067 "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному суду в якості суду першої інстанції". Як роз'яснює Офіс президента, в разі прийняття цього законопроєкту всі судові суперечки, в яких оскаржуються акти центральних органів виконавчої влади, державних регуляторів і будь-якого іншого суб'єкта владних повноважень, які поширюються на всю територію України, будуть прибрані з виключної підсудності Окружного адміністративного суду міста Києва ( ОАСК) і передані Верховному суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції в таких суперечках буде Велика палата Верховного суду.

Таке врегулювання підсудності справ Верховному Суду в якості суду першої інстанції унеможливить будь-які маніпуляції з рішеннями суб'єктів владних повноважень, які раніше могли провокуватися через оскарження в ОАСК, запевняє Банкова. До речі, Telegram-канали, близькі до ОАСК, вже розповідають казку про те, що у Верховному суді "витає ідея диверсії, а саме щоб депутати проєкт закону забалакали, а краще поховали. Просуватимуть тезу, що потрібно не передавати категорії справ, а саме ліквідувати ОАСК. Для просування цієї ідеї хочуть залучити підприємців-активістів, депутатів з "Голосу" і деяких "слуг народу", загалои місцевий сорос-актив". Однак посли G7 говорили про перезапуск ОАСК, а саме про передачу резонансних справ до Верховного суду. Тому буде, швидше за все, в точності так, як сказали посли.

Також в "дорожній карті" була поставлена задача на грудень 2020 р. — лютий 2021 р. терміново провести реформування Вищої ради правосуддя (ВРП) як необхідну передумову для ефективної судової реформи; створити незалежну комісію з питань етики, уповноважену перевіряти діючих членів ВРП і подавати при необхідності подання про звільнення членів ВРП в органи, що приймають остаточне рішення; а також ввести новий прозорий процес відбору членів ВРП.

На виконання цих рекомендацій Зеленський вніс законопроєкт №5068 "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів ВРП і діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП". Він передбачає обов'язкову перевірку на добропорядність діючих і майбутніх членів ВРП, а також регулює питання діяльності служби дисциплінарних інспекторів як постійного структурного підрозділу секретаріату ВРП. Крім того, Зеленський вніс законопроєкт №5069 "Про внесення змін до статті 188-32 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора ВРП".

Підкреслимо, що посли G7 вимагають якнайшвидшого реформування ВРП для того, щоб після цього можна було сформувати нову Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) і запустити судову реформу. 4 лютого посли обговорювали це на зустрічі із Зеленським і за підсумками бесіди повідомили, що вони "з задоволенням заслухали амбітні плани судової реформи, викладені президентом. Вони наголосили на необхідності всебічної судової реформи, включно з одночасною реформою ВРП і ВККС". А 5 лютого посли обговорили все те ж зі спікером парламенту Дмитром Разумковим і підкреслили "важливість і неодмінність комплексної судової реформи, яка також охоплює ВРП, для розвитку України".

Словом, Зеленський і Разумков вже все пообіцяли. І тепер посли чекають виконання. А щоб депутати (особливо з проросійської половини парламенту) не комизилися, їх уже лякають тим, що ними займеться РНБО.

Чого чекає Зеленський від Байдена

Цілком можливо, що засідання РНБО 19 лютого дійсно допоможе Банковій прискорити початок діалогу з новою адміністрацією США. Зеленському, звичайно, важливий дзвінок Байдена і сам по собі. Скажімо так, для самоствердження в очах оточення.

Але ще більше йому важливі гроші, особливо зараз, після провалу переговорів з МВФ. США можуть видати Україні кредитні гарантії на один або кілька мільярдів доларів, причому без всяких меморандумів, просто в знак доброго ставлення.

А крім того, Зеленському потрібні від Байдена запевнення, що в разі негативного розвитку подій на війні з Росією США нададуть ефективну допомогу. Саме цей сценарій, схоже, буде розглядатися на закритій частині засідання РНБО 19 лютого.

Тому Банкова дуже зацікавлена продемонструвати Вашингтону свій позитивний настрій. І зараз Зеленський дійсно здатний на радикальні рішення.

Інша справа, що він, звичайно, обов'язково постарається їх використовувати як інструмент для підвищення свого рейтингу і взагалі як зброю у політичній боротьбі з конкурентами. Але важливо розуміти, що зараз це — другорядний ефект. А головне — це те, чого Вашингтон чекає від Зеленського і чого Зеленський чекає від Вашингтона.

    Реклама на dsnews.ua