• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Перехід до натовських калібрів. Чому Україна не просунулась далі за пістолети-кулеметиа

КНВО "Форт" готує лінії для виробництва у нашій країні пістолетів-кулеметів "Форт-230" під патрон 9х19 mm Luger

"Форт-230"/скріншот відео МВС України
"Форт-230"/скріншот відео МВС України
Реклама на dsnews.ua

Проблема переозброєння армії на стрілецьку зброю калібру НАТО, незважаючи на половинчасті рішення типу закупівлі наборів для обвісу стандартних автоматів Калашникова та прийняття на озброєння "Малюка" (створений за схемою булпап, від якої масово відмовляються на Заході, на основі того ж автомата Калашникова), як і раніше, залишається актуальною. Причому не варто забувати, що це проблема комплексна — нарівні з новою зброєю нам конче потрібне й патронне виробництво.

Але грошей на повноцінне переозброєння ми не маємо, а воювати треба, та й радянські запаси патронів (особливо спеціального призначення) вже показують дно.

При цьому Міністерство внутрішніх справ, у веденні якого, крім поліції, перебувають Держприкордонслужба та Національна гвардія, свій вибір уже зробило. Хоча НГУ все-таки поки що залишається з автоматами Калашникова калібру 5,45 та 7,62-мм, але пістолети та пістолети-кулемети вже переходять на єдиний патрон 9х19 mm Luger.

У 2019-2020 рр. для МВС у Туреччині було куплено 4000 пістолетів-кулеметів MP-5: німецькі від Heckler&Koch, які з 1984 р. виробляються фірмою MKEK. Це дуже популярна у світі модель, яка перебуває на озброєнні сил спеціальних операцій та поліції у понад 50 країнах світу. Ліцензійне виробництво MP-5 здійснюється у 15 країнах світу.

І ось нещодавно стало відомо, що Казенне науково-виробниче об'єднання "Форт" (державне підприємство при МВС) готує лінії для виробництва в Україні пістолетів-кулеметів "Форт-230" під патрон 9х19 мм Luger. Повідомляється, що нині зразок завершує заводські випробування, потім зброя має пройти доопрацювання та усунення всіх недоліків.

Передсерійні прототипи пістолета-кулемета "Форт-230" були представлені на виставці "Зброя та безпека — 2021" та відрізнялися грубою обробкою поверхні та штампів. Власне, дизайн нового пістолета-кулемета нагадує західні зразки. Цікавою особливістю є безперервна планка Пікатінні, яка дозволяє використовувати оптику та інші світлові, лазерні або комбіновані пристрої.

Поки що незрозуміло, чийого виробництва буде ствол. Раніше "Форт", крім численних моделей пістолетів під різні калібри, займався виробництвом за ліцензією ізраїльських зразків типу штурмових гвинтівок Tavor та Galil, ручного кулемета Negev та пістолета-кулемета Uzi Pro. Однак це було викруткове складання, а стволи надавала ізраїльська фірма-виробник IMI.

Реклама на dsnews.ua

У будь-якому випадку пістолет-кулемет – це не штурмова гвинтівка чи карабін. Тут цікаво поглянути на досвід Грузії, яка також йде шляхом переходу від радянських стандартів до західних. Перехід грузинської армії від автоматів Калашникова до штурмових гвинтівок типу М16 або М4 був спрощений за рахунок того, що чисельність грузинської армії не йде в жодне порівняння з українською, і тому спочатку потреби вдалося покрити за рахунок поставок із США. А зараз Грузія переходить на виробництво власних клонів карабіна М4 — про це було заявлено на початку листопада, коли прем'єр-міністр Іраклі Гарібашвілі урочисто відкрив спільне грузино-ізраїльське підприємство Delta САА, яке має виробляти штурмові гвинтівки GI-4 під патрон 5,56×45 (.223 Remington). Грузинські ЗМІ зазначають, що всі деталі автомата, зокрема пластмасові, будуть вироблятися на місці. Для запуску знадобилося лише пів року — договір про виробництво автоматичної вогнепальної зброї стандарту НАТО було підписано між міноборони Грузії та ізраїльською компанією у травні 2021 р.

Варто сказати, що в основі GI-4 лежить добре відома у світі конструкція Armalite AR-15, яка, крім армійських варіантів, має і цивільні. Ці гвинтівки та карабіни відомі і в Україні. Так, наприклад, влітку 2020 р. окремі загони спеціального призначення отримали штурмові гвинтівки UAR-15 калібру 5,56х45 мм від фірми "Зброяр". Такі ж рушниці отримав і 10-й окремий загін оперативного реагування "Дозор" Держприкордонслужби.

Вважається, що UAR-15 – це гвинтівка українського виробництва, проте правильніше говорити, що це ліцензійна гвинтівка українського збирання на базі американської напівавтоматичної платформи AR-15. Нашого в ній зовсім небагато, адже основні елементи імпортні: ствол та ударно-спусковий механізм — американського виробництва, коліматор — шведського.

На початку цього року деякі українські ЗМІ повідомляли про те, що наше військове відомство веде переговори з неназваним європейським оборонним підрядником щодо можливості придбання партії штурмових гвинтівок на платформі AR-15 з подальшою локалізацією виробництва як гвинтівки, так і боєприпасів. Однак жодної нової інформації на цю тему відтоді не було.

    Реклама на dsnews.ua