• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Стриптиз по-новому. Хто і як буде перевіряти чиновників за законом Зеленського

Верховна Рада дала старт початку перезавантаження роботи Національного агентства з запобіганню корупції, зміни торкнуться і самого відомства, і численних декларантів при посадах
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Народні обранці, у другому читанні і в цілому підтримали проект закону "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо забезпечення ефективності інституціонального механізму запобігання корупції". Підтримка була більш, ніж достатньою кнопку "за" натиснули 237 нардепів.

Прийнятий законопроект, поданий президентом Володимиром Зеленським, досить серйозно змінює принципи роботи НАПК і враховує багато з озвучених громадськими активістами та експертним середовищем раніше пропозицій. Втім, хоч досить об'ємний текст і містить багато своєчасних і доречних положень, він все ж таки не позбавлений недоліків, але про все по порядку.

Всього законопроект вносить зміни до понад 10 документів, більша частина з них вноситься в профільний Закон "Про попередження корупції", який регулює роботу НАПК.

За лекалами ДБР та прокуратури

Перша і найбільш важлива новела передбачає звільнення нинішнього керівництва агентства через 45 днів з дня набрання чинності закону з одночасним початком процедури обрання нового глави НАПК та його заступників. Вибирати їх, як і раніше, буде конкурсна комісія, яка тепер буде включати шість чоловік: три людини, запропонованих Кабміном, і три від міжнародних організацій. До речі, не зможуть увійти до складу комісії особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто держслужбовці.

По-друге, за аналогією з новим законом про прокуратуру і ДБР колегіальне керівництво НАПК скасовується. Тепер агентство буде мати одного керівника, відповідального за прийняття рішень, який зможе сам призначати собі трьох заступників, що більше нагадує схему роботи НАБУ.

Головою НАПК зможе стати громадянин України не молодший 35 років, який має вищу освіту, володіє державною мовою, є добропорядним і компетентним, здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров'я виконувати відповідні службові обов'язки. Призначати на посаду та звільняти з посади голови НАПК буде Кабмін строком на чотири роки. Одне і те ж особа не може обіймати цю посаду два терміни поспіль.

Реклама на dsnews.ua

Для ефективного контролю за роботою органу створюється Управління внутрішнього контролю, що співробітники агентства зможуть поскаржитися у разі отримання незаконних доручень або наказів. Крім того, раз на два роки у відомстві буде проходити незалежний аудит.

Крім таких глобальних змін, підуть і більш дрібні, в той же час досить відчутно впливають на виконання агентством своїх функцій.

Так, по-перше, усувається необхідність реєструвати рішення відомства в Мін'юсті, що створювало проблеми, зокрема, при затвердження порядків перевірок декларацій.

По-друге, закріплюється право доступу для агентства до держреєстру і баз даних, необхідних для проведення перевірок, що раніше було пов'язане з певними незручностями для співробітників НАПК.

По-третє, НАБУ надається безпосередній доступ до реєстру декларацій.

По-четверте, вводиться автоматизоване розподіл для повних перевірок декларацій тощо.

Погані новини для декларантів

Частина змін стосується безпосередньо тих, хто згідно із законом повинен подавати електронні декларації, які в свій час називали майновим "стриптизом". Тепер оголювати свої накопичення депутатам і чиновникам доведеться частіше. Зокрема, виключається норма, яка дозволяла кандидатам у нардепи не подавати декларації, якщо вибори повторні, проміжні або позачергові. Тобто тепер всі кандидати на всіх виборах у Верховну Раду будуть зобов'язані подавати декларацію.

Офіс президента, посади патронажної служби, помічники суддів включаються в список декларантів, а громадські активісти - виключаються. Останнього наполегливо вимагали американські і європейські союзники України. Правда, судячи з тексту закону, декларації тепер будуть подавати військові.

Крім того, для посадових осіб вводиться обов'язок повідомляти не тільки про суттєві зміни в свій майновий стан, але і членів сім'ї. Тобто якщо батько, син чи брат купили, наприклад, будинок або, скажімо, машину, їх родич, який посадовець чи політик, повинен буде повідомити про це НАПК.

Важливо, що повідомлення повинно відбутися протягом 10 днів, а його неподання або несвоєчасне подання є так званим "адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією". Залучення до адмінвідповідальності за таке правопорушення може привести до звільнення і надалі до трирічного заборони на заняття посад державної служби, а дані про такий відповідальності вносять у відкритий так званий "Реєстр корупціонерів".

Не кращою новиною для "бідних" українських політиків стане і те, що збільшується обсяг інформації, яку потрібно вказувати в декларації (наприклад, тепер треба буде декларувати всі установи, в тому числі за кордоном, де відкриті рахунки із зазначенням деталей рахунку та тих, хто має право розпоряджатися цим рахунком). Мало того, тепер підлягає декларуванню майно не тільки за станом на 31 грудня, а те, яке належало або було у вжитку не менше половини днів протягом звітного періоду", тобто півроку.

Ще одним явним кроком назустріч західним друзям нашої країни і їх громадянам стане те, що нерезиденти, які входять до складу наглядових рад банків та держпідприємств, виводяться з-під дії вимог закону про декларування.

Кілька ложок дьогтю в мед

При всіх існуючих позитиви в законі дійсно є положення, які будуть критикуватися експертами.

По-перше, закон передбачає перезапуск керівництва відомства на конкурсі, але при цьому не передбачені умови для перезапуску апарату. У нього, на відміну від того ж НАБУ або ДБР, обов'язковий конкурсний відбір не передбачений, без цього реформа НАПК виглядає половинчастою.

По-друге, законом не визначена гранична чисельність апарату, зараз вона узгоджується з Кабміном, але це створює передумови для можливого впливу на роботу НАПК і загрозу його незалежності.

По-третє, законопроект зобов'язує працівників агентства не виконувати будь-які злочинні вказівки та інформувати про них главу відомства, але якщо незаконні вказівки буде давати голова НАПК, то інформувати про них треба його ж, що абсолютно нелогічно.

По-четверте, пропонується запровадити автоматизований розподіл перевірок у НАПК серед уповноважених осіб, але тільки повних перевірок декларацій, хоча агентство проводить і інші перевірки, наприклад, спеціальні перед призначенням, звітів політичних партій, моніторинг способу життя тощо. Чому в автоматизованому режимі не можуть розподілятися всі перевірки, як, скажімо, це відбувається зі справами в судах, незрозуміло.

По-п'яте, законопроект виключає обов'язок декларувати фінансові зобов'язання, якщо розмір кожного з них не перевищує 50 ПМ, тобто близько 100 тис. грн. Іншими словами, це кредити, позики та інші зобов'язання на 100 тис. грн, досить значна сума. Скасування ж такого декларування дозволить при виникненні питань про походження майна "пояснити" його позиковими сумами.

По-шосте, пропонується змінити порядок проведення спеціальної перевірки для осіб, що призначаються президентом, Верховною Радою і Кабміном. Така перевірка визначає наявність, наприклад, судимості за корупційні правопорушення, люстрационного заборони, порушень у декларації та інших відомостей, які забороняють особі займати певні посади.

Зараз така перевірка проводиться перед призначеними на посаду, для осіб, які призначаються зазначеними вище суб'єктами, закон пропонує проводити після її призначення. Тобто потрапити на високі державні посади, хоч і на короткий час, можуть люди, що не відповідають встановленим у законодавстві критеріям.

Справи партійно-фінансові

Осібно стоять нововведення закону, які стосуються держфінансування партій та їх діяльності. Його пропонується вдвічі зменшити і зовсім скасувати для партій, які не пройшли в парламент. Це виглядає неоднозначним рішенням, так як грошове забезпечення партій з бюджету було однією з умов для введення безвиза, і незрозуміло, узгоджені можливі наслідки такого рішення і як пропонується розвивати партії в Україні, якщо цього інструменту більше не буде.

Крім того, внесення такої поправки в законодавство не скасує фінансування для тих партій, які на останніх виборах отримали понад 2% голосів, тобто положення буде діяти тільки на результати наступних виборів, партія Шарія і тому подібні "корисні" структури будуть отримувати гроші ще протягом чотирьох років.

В цілому законопроект залишає двояке враження. Автори як би пішли назустріч народові, посиливши правила декларування для ненависних українцям чиновників і політиків, але в той же час залишили в законі діри, які не дозволяють стати відомству повністю незалежним і безстороннім, не схожим на свого попередника часів президента Порошенко.

    Реклама на dsnews.ua