• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Перспективний і проблемний. Чи є майбутнє у військово-транспортного літака АН-178

Одним з небагатьох чисто теоретично затребуваних на світовому ринку озброєнь українських розробок є військово-транспортні літаки від ДП "Антонов"
Реклама на dsnews.ua

Конструкторське бюро займається розробкою подібної техніки вже довгий час. Однак після отримання незалежності виникла проблема з серійним виробництвом, так і з розробкою виникли деякі проблеми. Ще більше вони посилилися після анексії Криму в 2014 р. і наступного розриву з підприємствами колишнього радянського військово-промислового комплексу, які залишилися на території Російської Федерації. Адже радянські розробки і серійне виробництво було зав'язано на широку кооперацію.

Тому терміново ДП "Антонов" початок докладати зусиль у двох напрямках: перше - пошук нових ринків збуту своєї продукції та послуг, і друге - почали імпортозаміщення. Яке виявилося непростим процесом, так як західна і умовно радянська школа літакобудування та виробництва відрізняються кардинально. Тому для використання агрегатів і механізмів західного виробництва довелося кардинально переробляти всю конструкцію.

Правда, особливими комерційними успіхами "антонівці" похвалитися не можуть. Проект, заточений на Саудівську Аравію - Ан-132D - зависло в повітрі після відмови саудитів від подальшого співробітництва.

Фактично єдиним проектом з серйозними перспективами в активі "Антонова" залишився Ан-178. Розроблений ще у 2010 р. на базі спільного з росіянами пасажирського Ан-158, літак спочатку просувався на ринку як заміна для Ан-12. Однак після 2014 р. виявилося, що фактично третина комплектуючих літака - російського виробництва, у тому числі стійки шасі, допоміжна силова установка, майже вся авіоніка, гідравліка, управління. Тому завданням київських конструкторів на нинішньому етапі є роботи з імпортозаміщення російських деталей на аналогічні західні.

Однак великий плюс в тому, що є вже прототип і він літає - його презентація відбулася 16 квітня 2015 р. на ДП "Антонов" у Києві, а перший політ - 7 травня того ж року на заводському аеродромі Гостомель. Щоправда, кількість деталей російського виробництва невідомо, але виробник регулярно обіцяє, що "ось-ось" процес імпортозаміщення буде завершено.

Хоча літак і демонструють на різних виставках і авіашоу по всьому світу, однак з реалізацією його експортного потенціалу поки все незрозуміло.

Ще в 2015 р. було укладено твердий контракт про постачання азербайджанської авіакомпанії Silk Way 10 літаків Ан-178. Причому на той момент передбачалося використовувати російські деталі і вузли, а ціна була виставлена в межах $25 млн за одиницю. А далі пішли абсолютно незрозумілі процеси. В останньому за часом інтерв'ю для російської преси (яке передрукували і наші ЗМІ) колишній головний конструктор "Антонова" Ківа заявив, що азербайджанські партнери навіть проплатили аванс у розмірі $1 млн. Проте нібито мотивуючи необхідність імпортозаміщення, ДП "Антонов" поставив Silk Way перед фактом зростання ціни літака до $40 млн, що для азербайджанців є неприйнятним - вибирали вони насамперед за співвідношенням "ціна-якість".

Реклама на dsnews.ua

Яким буде подальший розвиток ситуації з цим контрактом, категорично незрозуміло. Адже власних коштів для проведення імпортозаміщення у киян немає, як і немає державної підтримки.

Хоча час від часу з'являються перші повідомлення. Так, на початку червня проходить у Франції авіасалоні Paris Air Show міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив буквально наступне: "Міністерство внутрішніх справ закупить 13 українських літаків Ан-178 для бійців Національної гвардії і рятувальників ДСНС. Контракт домовилися підписати вже нинішньої осені. Це перші літаки з українських і європейських, але без російських комплектуючих". Причому буквально за півроку до цього він говорив про 10 машинах.

Однак, судячи з усього, поки що це лише заяви, так як, судячи за наявними документами, така дорога модернізації авіаційного парку МВС не затверджена на державному рівні, а зараз, при зміні уряду і державного курсу, новий прем'єр-міністр може і не знайти на неї грошей.

І ось буквально днями надійшло ще одне повідомлення. 14 серпня прес-служба "Укроборонпрому" заявила про те, що підприємство "Спецтехноекспорт", яке входить до складу концерну, виграла конкурс на заміну Ан-32Б для національної поліції Перу. При цьому вказується, що тендері також брали участь C-27 Spartan консорціуму Lockheed Martin і Alenia, а також з C-295 виробництва Airbus Military і ціна контракту становить $65 млн.

У цьому повідомленні звертають на себе увагу кілька моментів. Насамперед те, що підписаного контракту ще в природі не існує, по суті це тільки рекомендації Комітету щодо оцінки контрактів з іноземними державами. По - друге, ціна, яка явно вище, наприклад, азербайджанського контракту.

І ще питання по термінах поставки. Не так давно на ДП "Антонов" заявляли, що літаючий літак без російських деталей можна чекати не раніше 2021 р. Навряд чи перуанці будуть чекати на "після 2021", адже наявний Ан-32 з бортовим номером PNP-234 вже ось-ось виробить весь ресурс. Але, не знаючи деталей, навряд чи щось конкретне. Та й, власне кажучи, ми повертаємося до того, що і підписаного контракту немає.
Таким чином, можна говорити про те, що найближчі перспективи у "Антонова" є, але без прямої участі держави у фінансуванні імпортозаміщення вони надто примарні і навряд чи можуть бути реалізовані силами тільки самого підприємства.

    Реклама на dsnews.ua